گزارش شاپ؛

ماجرای تذكر مجلس به وزیر راه بابت گرانی بلیت هواپیما

ماجرای تذكر مجلس به وزیر راه بابت گرانی بلیت هواپیما

شاپ: در حالی 37 نماینده مجلس به وزیر راه بابت افزایش 2 برابری نرخ بلیت پروازهای داخلی تذكر دادند كه سازمان هواپیمایی تنها با افزایش 10 درصدی قیمت بلیت، موافقت كرده است.به گزارش شاپ به نقل از مهر، ۳۷ تن از نمایندگان مجلس قبل از ظهر یکشنبه ۹ آذر ماه در آخر نشست صحن علنی مجلس شورای اسلامی، به وزیر راه و شهرسازی بابت افزایش دو برابری قیمت بلیت پروازهای داخلی تذکر کتبی دادند.
این در حالی است که بااینکه انجمن شرکت های هواپیمایی در ۱۸ مهر ماه نرخ نامه جدیدی با افزایش بیش از ۵۰ درصدی قیمت ها نسبت به نرخ نامه شهریور ۹۸ منتشر کرد، اما نهایتاً بعد از کش و قوس های فراوان و برگزاری جلسات متعدد، سازمان هواپیمایی کشوری ۲۴ آبان ماه با افزایش ۱۰ درصدی حداکثر قیمت پروازهای داخلی نسبت به نرخ نامه ۲۰ خرداد امسال که ۴ ماه بعد از شیوع ویروس کرونا و کاهش شدید تعداد پروازها تهیه و ابلاغ گردیده بود، موافقت و آنرا برای اجرا به شرکت های هواپیمایی ابلاغ نمود.
دبیر انجمن ایرلاین ها: شرکتها سقف ۱۰ درصدی افزایش قیمت بلیت را رعایت کردند
بنابراین هر چند که در فاصله ۲۰ روزه برگزاری جلسات میان سازمان هواپیمایی کشوری و شرکت های هواپیمایی برای دستیابی به تفاهم، قیمت بلیت پروازهای داخلی افزایش نسبتاً قابل توجهی داشت، اما هم اکنون از ۲۴ آبان به بعد، طبق اعلام دبیر انجمن شرکت های هواپیمایی و همین طور معاون هوانوردی و امور بین الملل سازمان هواپیمایی کشوری هیچیک از شرکت های هواپیمایی اجازه افزایش قیمت بلیت بیش از ۱۰ درصدی نسبت به نرخ نامه خرداد امسال را نداشته اند.
همچنین باتوجه به حذف کف قیمتی در نرخ نامه جدید، حتی در بعضی موارد به سبب وجود تقاضای پایین، نرخ بلیت برخی مسیرهای هوایی در برخی از روزها به ۱۰۰ هزار تومان هم رسیده بود.
مقایسه نرخ فروش بلیت هواپیما با نرخ نامه / ‬سقف قیمتی رعایت می شود
به عنوان مثال قیمت بلیت پرواز تهران-اصفهان در روز ۹ آذر در بالاترین قیمت ۵۴۷ هزار و ۶۰۰ و در ارزان ترین قیمت ۵۳۷ هزار و ۸۰۰ تومان، تهران-تبریز ۴۸۰ هزار و ۶۰۰ (حداقل) و ۶۰۹ هزار تومان (حداکثر)، تهران-شیراز از ۶۵۰ تا ۶۷۳ هزار و ۷۰۰ تومان، تهران-کیش از ۸۱۰ تا ۹۱۴ هزار و ۲۰۰ تومان و تهران-مشهد از ۳۵۸ هزار و ۶۰۰ تا ۴۸۰ هزار تومان بفروش رسید.
نرخ های اعلامی در روز گذشته در حالی است که در نرخ نامه نهایی و مورد تأیید سازمان هواپیمایی کشوری، سقف قیمت مسیرهای مذکور به ترتیب، ۵۴۸ هزار تومان (تهران-اصفهان)، ۶۰۹ هزار تومان (تهران-تبریز)، ۶۸۴ هزار و ۶۰۰ تومان (تهران-شیراز)، ۹۹۶ هزار تومان (تهران-کیش) و ۷۷۱ هزار تومان (تهران-مشهد) ذکر شده که نشان میدهد قیمت های فعلی فروش بلیت هواپیما، از سقف مجاز نرخ نامه اعلامی (آبان ۹۹) و حتی در بعضی موارد از نرخ نامه اعلامی سازمان هواپیمایی کشوری در شهریور ۹۸ هم پایین تر به فروش می رسد.
معاون سازمان هواپیمایی: اجازه افزایش قیمت بلیت بیش از ۱۰ درصد را نمی دهیم
ابوالقاسم جلالی معاون هوانوردی و امور بین الملل سازمان هواپیمایی کشوری در همین خصوص در گفت و گو با خبرنگار مهر درباره دغدغه برخی نمایندگان مجلس نسبت به گرانی بلیت هواپیما گفت: نرخ بلیت هواپیما نسبت به خرداد امسال تنها ۱۰ درصد افزایش یافته است؛ ممکنست نمایندگان مجلس در روزهایی اقدام به خرید بلیت هواپیما کرده اند که پیک پروازی بوده و قیمت پروازهای کلاس های بالاتر را خریداری نموده اند.
وی اضافه کرد: اما هم اکنون قیمت ها افزایش ۲ برابری نداشته و تنها ۱۰ درصد افزایش قیمت بلیت هواپیما رخ داده است.
جلالی افزود: چند روز قبل قیمت بلیت برخی پروازهای تهران-کیش تا ۱۰۰ هزار تومان هم کاهش یافته بود چون باتوجه به حذف «حداقل قیمت» در نرخ نامه آبان ۹۹، ایرلاین ها تا قیمت های پایین تر هم مجاز به فروش هستند.
هانزا به ایران بازگشت
معاون سازمان هواپیمایی کشوری درباره بازگشت ایرلاین های خارجی به فرودگاه های ایران اظهار داشت: مقرر است به زودی هواپیمایی لوفت هانزا نیز پروازهای خود به ایران را از سر بگیرد اما زمان دقیق بازگشت ایرلاین های خارجی هنوز مشخص نیست فعلاً در حال برنامه ریزی و رایزنی برای بازگشت شرکت های هواپیمایی خارجی هستیم هر زمان حتمی شد، اطلاع رسانی هستیم.
پروازهای نجف شروع شد ولی دمشق متوقف است
وی درباره پروازهای نجف اظهار داشت: مشکلی برای صدور مجوز انجام پروازهای نجف نداریم هر شرکت هواپیمایی داخلی یا ایرلاین عراقی (العراقیه) درخواست برگزاری پرواز نجف کند، سازمان مجوز آنرا صادر می کند.
جلالی اظهار داشت: صدور بلیت مسافران نجف بستگی به نوع ویزای آنها دارد و نوع سفر و ویزای مسافران شامل زیارتی یا کاری، ارتباطی به سازمان هواپیمایی ندارد.
وی درباب پروازهای دمشق اظهار داشت: فعلاً پرواز برنامه ای به سوریه متوقف است و تنها یکی از شرکت های هواپیمایی داخلی به صورت موردی پرواز تهران-دمشق دارد؛ اما پروازهای مرتب و برنامه ای به دمشق فعلاً نداریم.

1399/09/10
22:56:15
5.0 / 5
1455
تگهای خبر: ارز , رنگ , قیمت , ویروس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
شاپ SHAAP