لایحه مشاركت عمومی ـ خصوصی در دست اصلاح

تكلیف ابرپروژه های نیمه تمام چه می شود؟

تكلیف ابرپروژه های نیمه تمام چه می شود؟

شاپ: واگذاری پروژه های نیمه تمام كشور به بخش خصوصی باتوجه به ضعفهای قانونی و نبود مكانیزم اصولی، آنطور كه باید و شاید به نتیجه نرسیده و این در حالیست كه از دو سال قبل لایحه مشاركت عمومی ـ خصوصی از طرف دولت ارائه شده و الان توسط مجلس در حال اصلاح است. طبق برآوردها بیش از 700 هزار میلیارد تومان پروژه و ابرپروژه نیمه كاره در كشور وجود دارد كه برای تكمیل آنها باید چاره اندیشی شود.


به گزارش شاپ به نقل از ایسنا، واگذاری پروژه های نیمه تمام که به سبب هزینه های هنگفت آن، دولت به تنهایی قادر به تکمیل آنها نیست در دستور کار قرار دارد. ­۱۸ آذرماه ۱۳۹۷ دولت لایحه «مشارکت عمومی ـ خصوصی» را با قید یک فوریت در جلسه هیات وزیران به تصویب رساند. به دنبال آن مجلس دهم بررسی دوباره این لایحه را شروع کرد که به نتیجه نرسید. مجلس یازدهم نیز روز ۳۰ شهریورماه ۱۳۹۹ از تصویب کلیات آن در کمیسیون عمران آگاهی داد اما هنوز در صحن علنی به تصویب نرسیده است.
همچون وزارتخانه هایی که پروژه های نیمه تمام بسیاری را در اختیار دارد وزارت راه و شهرسازی است که گاهی در آغاز اجرا هستند. همچون این طرحها می توان به طرح اقدام ملی مسکن، بازآفرینی ۱۴۰ هزار هکتار بافت ناکارآمد شهری، بندر شهید بهشتی چابهار، آزادراه تهران ـ شمال، راه آهن لرستان به خوزستان و بسیاری دیگر از طرحهای آزادراهی و بزرگراهی اشاره نمود.
طبق آخرین برآوردها اجرای پروژه ۴۰۰ هزار واحدی طرح اقدام ملی مسکن حدود ۸۶ هزار میلیارد تومان هزینه در بر خواهد داشت. البته این بررسی مربوط به هزینه های تابستان امسال است که برای هر واحد ۸۰ متری به قیمت ۲.۷ میلیون تومان در هر متر مربع محاسبه شده و ممکنست در آینده افزایش پیدا کند.
­قرارداد مشارکت عمومی ـ خصوصی، قراردادی است که در آن طرف عمومی (قوای سه گانه) از ظرفیتهای طرف خصوصی به منظورتامین کالاها و خدماتی که در شرح وظایف وی قرار دارد استفاده می نماید. در این قرارداد طرف خصوصی مسئولیت سرمایه گذاری برای پدیدآوری و یا بهره برداری و حسب مورد بهره برداری یا انتقال پروژه را بر عهده خواهد داشت. این مدل که سابقه ۱۰۰ ساله در جهان دارد در خیلی از کشورهای دنیا همچون برزیل اجرا شده که درمقاطعی موفق شد ۱۰۰ میلیارد تومان سرمایه برای اجرای پروژه های زیرساختی جذب نماید.
آمار و ارقام متفاوتی از پروژه های نیمه تمام کشور ایران ارائه می شود. بعضی این رقم را ۷۰۰ هزار میلیارد تومان و برخی دیگر ۱۰۰۰ هزار میلیارد تومان تخمین می زنند. آنچه مسلم است باتوجه به خشکی منابع ناشی از کاهش درآمدها، افت صادرات و کاهش قیمت نفت، دولت برای تکمیل این طرحها بودجه کافی در اختیار ندارد.

طبق گفته رضایی کوچی، رئیس کمیسیون عمران مجلس، اعضای کمیسیون عمران مجلس در دوره یازدهم باتوجه به اهمیت تعیین تکلیف پروژه های نیمه تمام عمرانی، به بررسی این لایحه ورود کردند تا با تصویب لایحه، پروژه های مذکور طبق ضوابطی به بخش خصوصی واگذار شوند.
منبع:

1399/09/10
16:20:30
5.0 / 5
1294
تگهای خبر: خدمات , سرمایه , صادرات , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
شاپ SHAAP