مجلس یازدهم راه رونق مسكن را هموار می كند؟

مجلس یازدهم راه رونق مسكن را هموار می كند؟

شاپ: شاید یكی از مهم ترین برنامه های مجلس یازدهم، وضع قوانین مناسب برای رونق دهی به بخش مسكن باشد؛ علاوه بر رئیس و نایب رییس دوم مجلس كه چهره های عمرانی محسوب می شوند، عمده نمایندگان فعلی دیدگاه هایی در حوزه مسكن دارند.


به گزارش شاپ به نقل از ایسنا، در مجلس یازدهم که اغلب افراد آنرا اصولگرایان می سازند، چهره های اقتصادی و عمرانی به خصوص در هیئت رئیسه دیده می شود. قالیباف بعنوان رئیس مجلس سابقه ۱۲ ساله شهرداری تهران را دارد. نیکزاد نایب رییس مجلس هم سابقاً در دولت احمدی نژاد، وزیر مسکن بوده است. در میان دیگر نمایندگان اصولگرا و مسئولان دولت های نهم و دهم نیز چهره های تکنوکرات و عمرانی دیده می شود. یکی از این افراد شمس الدین حسینی، وزیر اقتصاد در دولت دهم است که در مواردی از مسکن مهر دفاع کرده است. او با اشاره به حضور مسئولان دولت احمدی نژاد در مجلس یازدهم گفته که ما ۵۰ نفریم و جمع ما احمدی نژادی ها جمع است.
در بازه زمانی قبل از انتخابات مجلس یازدهم، خیلی از کاندیداها درباره برنامه های خود در بخش مسکن و عمران صحبت کرده اند که اهمیت این بخش را بعنوان یک حوزه پیشران نشان میدهد. در این بین قالیباف شاید بیش از همه در باره حوزه مسکن صحبت کرده باشد. وی در سال های ۹۲ و ۹۶ که کاندیدای ریاست جمهوری بود از ضرورت توجه به بخش مسکن و همین طور بافت های فرسوده شهری سخن گفته بود. وی در سال ۹۲ بیان کرد که بافت های فرسوده شهری را باید به مسکن مهر تبدیل نماییم تا هم مشکل مسکن و هم مشکل بافت های فرسوده رفع گردد. شهردار سابق و رئیس کنونی مجلس البته از مسکن مهر هم در جریان انتخابات ۱۳۹۶ دفاع کرد.
همین طور علی نیکزاد، وزیر سابق مسکن و نایب رییس دوم مجلس یازدهم بطور طبیعی طرح هایی را در حوزه مسکن خواهد داشت. همچون افرادی که با رئیس و نایب رییس کنونی مجلس همکاریهای مسکنی داشته، مصطفی قلی خسروی رئیس اتحادیه مشاوران املاک است که قالیباف و نیکزاد را افرادی کاری و تلاشگر می داند. او از نمایندگان مجلس می خواهد که اصلاح قانون نظام صنفی، اصلاح قانون پیش فروش، اهمیت دادن به کد رهگیری و تحکیم قراردادهای دستی را در دستور کار قرار دهند.
نیکزاد اخیراً در مصاحبه ای گفته که دولت روحانی شش سال بخش مسکن را تعطیل کرد و امروز مسکن دار شدن در کلانشهرها برای جوانان به رویا تبدیل گشته است. او که به صورتی یکی از پایه گذاران مسکن مهر شمرده می شود در جایی بیان کرده که خودمان مسکن مهر را شروع کردیم و خودمان هم تمامش می نماییم.
البته بخش عمده مسکن مهر در دولت روحانی تمام شده و نیکزاد کار سختی دراین زمینه ندارد. شاید منظور نیکزاد ۱۷۰ هزار واحد از دو میلیون و ۲۰۰ هزار واحد باشد که عمدتاً بالای ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد. حدود ۱۰۵ هزار واحد نیز با پیشرفت میانگین ۳۰ درصد با مشکلات حقوقی مواجه می باشد. از دو میلیون و ۲۰۰ هزار واحد مسکن مهر تابحال بیش از دو میلیون و ۳۰ هزار واحد به متقاضیان تحویل شده که یک میلیون و ۳۰۰ هزار خانه معادل ۵۹ درصد توسط دولت روحانی انجام شده است. زمانی که دولت نهم در سال ۱۳۸۶ کلنگ مسکن مهر را به زمین زد این مساله مطرح می شد که خانه های مردم را ۱۸ ماهه تحویل میدهند اما به سبب مشکلاتی در زیرساخت ها و خدمات روبنایی، پس از گذشت ۶ سال فقط ۶۹۰ هزار واحد به متقاضیان تحویل گردید و طرح مسکن مهر به دولت روحانی به ارث رسید.
با این وجود تجارب نمایندگان مجلس یازدهم همچون رئیس و نایب رییس دوم می تواند در خروج مسکن از رکود موثر واقع شود. برای نیل به این هدف، انتظار فعالان بخش مسکن این است که مجلس با تصویب قوانین رکود شکن، به بخش مسکن رونق بدهد؛ برای اینکه طبق برآوردها بخش مسکن ۳۳ درصد از حجم اقتصاد را در بر می گیرد و دارای رابطه پیشین با ۷۸ بخش و رابطه پسین با ۵۶ بخش با ضریب انتشار ۱.۲ است یعنی به ازای هر یک از اشتغال ۱.۲ اشتغال غیرمستقیم به وجود آمده است.
از طرف دیگر برمبنای طرح جامع مسکن، نیاز سالیانه مسکن کشور حدود یک میلیون واحد است که اگر این هدف محقق شود دست کم ۲.۴ میلیون شغل ایجاد می شود اما برمبنای اعلام معاون وزیر راه و شهرسازی الان تولید سالیانه به حدود ۳۲۰ هزار واحد می رسد یعنی ساخت و ساز در کشور حدود یک سوم تقاضای مطلق است و در این بین قیمت مسکن همیشه روند صعودی داشته است.
منبع:

1399/03/11
13:44:15
5.0 / 5
2488
تگهای خبر: تولید , خدمات , شهرداری , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
لینک دوستان شاپ
شاپ SHAAP