ارز ریخت، سفر هوایی ارزان نشد!

ارز ریخت، سفر هوایی ارزان نشد!

رئیس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی اظهار داشت: با جود ریزش نرخ ارز و اثرگذاری آن در بعضی بازارها همچون خودرو، اما قیمت بلیت هواپیما همچنان بدون تغییر مانده و كاهش نیافته است.


حرمت الله رفیعی درباره اثرگذاری ریزش نرخ ارز روی قیمت بلیت هواپیما که در چند ماه اخیر موضوعی پرواکنش بوده است، به ایسنا اظهار داشت: در تمام مقاطع گذشته چنین بوده است؛ وقتی نرخ ارز بالا می رفت، قیمت بلیت هواپیما نیز افزایش پیدا می کرد. اما زمانی که نرخ ارز پایین می آمد، بلیت هواپیما هیچ تغییری را تجربه نمی کرد و قیمت ها همانطور بالا می ماند. حالا هم وضعیت همین است. ارز در چند روز گذشته روند کاهشی پیدا کرده اما هیچ تاثیری روی قیمت بلیت هواپیما نداشته است.
وی ادامه داد: شرکت های هواپیمایی داخلی مدعی اند ۶۰ درصد هزینه هایشان ارزی است. از طرفی یکی از بهانه های افزایش قیمت، نرخ ارز بود. اگر اینطور است چرا حالا که ارز ریزش کرده قیمت بلیت هواپیما تغییر نمی کند!؟ هرچند ما با ادله اثبات می نماییم حدود ۲۰ درصد از هزینه های این شرکتها ارزی است که آن هم مربوط به تامین قطعات می شود. طبیعی است که این شرکت های هزینه های دیگری هم دارند اما هزینه های سربار این شرکتها را که مردم نباید تامین کنند. این ظلم در حق مردم است.
رفیعی که بعد از جلسه روز یکشنبه ۱۸ آبان ماه کمسیون عمران مجلس درباره افزایش بلیت هواپیما، مصاحبه می کرد، اظهار داشت: شرکت های هواپیمایی که از آغاز آبان ماه قیمت بلیت هواپیما را در مسیرهای داخلی افزایش داده اند، با وجود مخالفت های گسترده از وزیر راه و رئیس سازمان هواپیمایی کشوری گرفته تا نمایندگان مجلس و وزیر گردشگری، هنوز هیچ تغییری نکرده است و با وجود انکار شرکت های هواپیمایی، همچنان با همان نرخ بالا فروخته می شود. در جلسه اخیر کمسیون عمران صراحتا اعلام گردید که این افزایش نرخ تخلف است و انجمن شرکت های هواپیمایی نباید نرخ گذاری کند و تعیین کف قیمت مغایر قانون است. بارها هم تاکید گردیده است قیمت ها باید به پیش از آبان ماه برگردد اما تغییری را شاهد نیستیم.
او که جزو مخالفان افزایش نرخ بلیت هواپیما است و اعتقاد دارد این اقدام، سفر هوایی را کالایی لوکس و از دسترس مردم خارج می کند، اظهار نمود: تنها دغدغه ام برای پیگیری این مساله آنست که کف قیمت بلیت هواپیما برداشته شود. شرکت های هواپیمایی در اقدامی مغایر قانون برای مسیرهای داخلی کف نرخ تعیین کرده اند، درحالی که قمیت باید مبتنی بر عرضه و تقاضا باشد. رئیس سازمان هواپیمایی هم تایید کرده که تعیین کف قیمت غیرقانونی می باشد. برای همین قرار شد تا هفته آینده شرکت های هواپیمایی ریزهزینه های خودرا عرضه کنند تا بعد از بررسی، نرخ های جدید معین شود.
افزایش نرخ بلیت هواپیما درحالی که پروازهای داخلی با ۴۸ درصد کاهش در دوران کرونا روبرو شده است، اعتراض وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی را برانگیخت. شرکت های هواپیمایی گفته بودند در صورت الزام به رعایت پروتکل پرواز با ۶۰ درصد ظرفیت در زمان همه گیری ویروس کرونا با درنظر گرفتن نوسانات ارز، قیمت بلیت هواپیما را می افزایند. بعد از آن، شرکت های خدمات گردشگری گزارش کردند نه فقط قیمت بلیت هواپیما ۱۰۰ تا ۳۰۰ درصد افزایش یافته که ایرلاین ها برای تعیین کف قیمت، بلیت های ارزان را حذف کرده اند. از طرفی آژانس ها از طرف شرکت های هواپیمایی تهدید شده اند در صورت اعمال نکردن قیمت های جدید، دسترسی آنها به سیستم فروش قطع می شود. برای همین، علی اصغر مونسان ـ وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع ستی در نامه ای به تاریخ اول آبان ماه، از وزیر راه و شهرسازی خواست دستور توقف رویه ناصحیح و ناصواب معمول شرکت های هواپیمایی را بدهد. محمد اسلامی ـ وزیر راه و شهرسازی ـ هم هفتم آبان ماه از معاون حمل و نقل این وزارتخانه خواست شخصا پیگیر موضوع نرخ پروازهای داخلی باشد و با موارد خلاف عمل با تصمیمات منعقده باید برخورد شود.
۱۰ روز بعد، مجتبی یوسفی ـ عضو کمسیون عمران مجلس شورای اسلامی ـ بعد از جلسه ای با حضور رئیس و دبیر انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی، معاون سازمان پشتیبانی از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان و روسای شرکت های هواپیمایی برگزار شد، اظهار داشت: افزایش قیمت بلیت ایرلاین ها هیچ مجوزی ندارد و سازمان هواپیمایی کشوری مکلف شد تا با صدور حکمی قیمت ها را به پیش از آبان ماه بازگرداند. تورج دهقانی زنگنه ـ رئیس سازمان هواپیمایی ـ بعد از آن اظهار داشت: ان شاءالله قیمت کنونی بلیت هواپیما کاهش خواهد یافت. مقرر شد که سازمان هواپیمایی نشستی را برای آنالیز هزینه های ایرلاین ها برگزار کرده تا بعد از آن، شورایعالی هواپیمایی نرخ نامه جدید را اعلام رسمی کند.1399/08/19
15:07:55
5.0 / 5
1281
تگهای خبر: ارز , بازار , تولید , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
شاپ SHAAP