گزارش شاپ؛

احتمال افزایش سقف وام مسكن، تسه را باز هم ۹۰ هزار تومانی كرد

احتمال افزایش سقف وام مسكن، تسه را باز هم ۹۰ هزار تومانی كرد

بااینكه وزیر راه و شهرسازی فقط از ارائه پیشنهاد برای افزایش وام مسكن آگاهی داده و هنوز سرنوشت این پیشنهاد در شورای پول و اعتبار معین نیست اما همین خبر قیمت اوراق تسه را افزایش داده است.به گزارش شاپ به نقل از مهر، بااینکه وزیر راه و شهرسازی فقط از ارائه پیشنهاد برای افزایش وام مسکن آگاهی داده و هنوز سرنوشت این پیشنهاد در شورای پول و اعتبار معین نیست اما همین خبر قیمت اوراق تسه را افزایش داده است و برخی نوسان گیران در حال فروش اوراق تسهیلات مسکن در دامنه قیمتی ۹۰ هزار تومانی هستند.
وزیر راه و شهرسازی از یک سو اعلام آمار ماهانه بازار مسکن و متوسط قیمت این کالا را سبب افزایش قیمت می داند و از اعلام وضعیت این بازار در ماه های مرداد و شهریور به بهانه تأثیرگذاری اعلام متوسط قیمت مسکن در تهران در سایر شهرها، از تشریح وضعیت این بازار خودداری می کند، از طرف دیگر، با بیان خبری که قطعی نیست، به افزایش قیمت ها دامن می زند.
اگرچه وزیر راه و شهرسازی عضو شورای پول و اعتبار است، اما تصمیم گیری درباب افزایش سقف تسهیلات مسکن مراحل سنگینی دارد که از ارائه پیشنهاد از طرف بانک عامل بخش مسکن و تصویب جزئیات الگوریتم تامین مالی آن در هیئت مدیره بانک مذکور تا طی مراحل بررسی کارشناسی در ادارات مختلف بانک مرکزی و سپس ورود این پیشنهاد به شورای پول و اعتبار، این پیشنهاد طول می کشد.
به نظر می رسد اعلام زود هنگام این خبر (احتمال افزایش سقف وام مسکن) هم در قیمت مسکن و هم در قیمت اوراق حق تقدم تسهیلات مسکن در بازار سرمایه، می تواند تأثیرگذار باشد.
این در حالی است که با وجود گذشت یک هفته از اعلام این خبر، بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار واکنشی درباب پیشنهاد وزارت راه و شهرسازی نشان نداده اند.
با توجه به اینکه محدودیت خرید و فروش اوراق تسهیلات مسکن، ۴ ماهه است، برخی سودجویان با احتساب احتمال تصویب افزایش سقف تسهیلات مسکن در ماه های آینده، مبادرت به خرید این اوراق کرده اند که هم نوسان گیری این اوراق و هم افزایش میزان تقاضا، موجب افزایش قیمت هر برگه و ورود آن به کانال ۹۰ هزار تومانی شده است.
اوراق تسهیلات مسکن صادره در مرداد امسال (تسه ۹۹۰۵) در گران ترین معامله تا ۹۱ هزار و ۴۲۰ تومان معامله شد اما میانگین قیمت این نماد ۸۹ هزار و ۵۶۰ تومان بود تا کنون ۲۸۰۰ برگه نیز از این نماد معاملاتی به فروش رفته است.
تسه ۹۹۰۶ (اوراق تسهیلات مسکن صادره در شهریور ۹۹) نیز در یکی از گران ترین معاملات تا ۹۱ هزار و ۵۷۰ تومان بفروش رسید اما متوسط قیمت این نماد در معاملات امروز ۸۹ هزار و ۸۰۰ تومان بود و ۹ هزار برگه هم تا کنون دست به دست شده است.
تملی (اوراق تسهیلات مسکن بانک ملی) نیز به سبب سخت تر بودن مراحل دریافت تسهیلات خرید مسکن از این بانک، در ۳ سال قبل معمولاً ارزان تر از اوراق تسهیلات مسکن بانک تخصصی این بخش است؛ با این وجود در معاملات امروز، ۷ برگه از نماد تملی ۷۰۱ (اوراق تسهیلات مسکن بانک ملی صادره در فروردین ۹۷) به قیمت ۹۴ هزار و ۱۷۵ تومان بفروش رسید.
تابلوی معاملات گروه اوراق گواهی حق تقدم تسهیلات مسکن امروز کاملاً سبزپوش بود و بخش اعظمی از نمادهای این گروه، سقف دامنه نوسان قیمت هر برگه (مثبت ۵ درصد) را به ثبت رساندند.
در معاملات امروز فرابورس، هم تعداد معاملات و هم تعداد برگه های تسهیلات خرید و فروش شده از تعداد نسبتاً بالاتری نسبت به روزهای اخیر برخوردار بود.

1399/07/16
21:10:04
5.0 / 5
1467
تگهای خبر: ارز , بازار , رنگ , سرمایه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
لینک دوستان شاپ
شاپ SHAAP