معرفی پكیج تصفیه فاضلاب، كاربرد و مزایا

معرفی پكیج تصفیه فاضلاب، كاربرد و مزایا

شاید برای شما هم سوال باشد كه چه نیازی به تصفیه فاضلاب داریم، اما جلوگیری از تخریب محیط زیست و امكان استفاده مجدد از آب های تصفیه شده تنها قسمتی از مزیت های آن است.



به گزارش شاپ به نقل از مهر، امروزه با گسترش شهرنشینی یکی از مشکلاتی که جوامع انسانی با آن دست به گریبانند دفع فاضلاب است. در حالت کلی به آب هایی که بعد از استفاده انسان تولید می شوند و شامل آلودگی های خطرناک برای محیط زیست هستند فاضلاب گفته می شود. فاضلاب ها انواع مختلفی دارند که فاضلاب انسانی، فاضلاب بهداشتی و فاضلاب صنعتی از آن جمله هستند. شاید برای شما هم سوال باشد که اصلاً چه نیازی به تصفیه فاضلاب داریم؟ تصفیه فاضلاب دو مزیت عمده دارد که نخستین آن پیشگیری از تخریب محیط زیست و گسترش بیماری های واگیردار است و دومین مزیت تصفیه فاضلاب امکان استفاده مجدد از آب های تصفیه شده در بخش صنعت و کشاورزی و مبارزه با خشکسالی است.
برای حل مشکل دفع فاضلاب راهکارهای متفاوتی وجود دارد که بهترین روش استفاده از پکیج های تصفیه فاضلاب صنعتی و بهداشتی است. گروه صنعتی مهاب بعنوان بزرگترین تولید کنندگان انواع پکیج های تصفیه فاضلاب و انواع تجهیزات تصفیه آب و فاضلاب افتخار این را دارد تا خدمتگزار شما هموطنان عزیز باشد. در ادامه به بررسی کاربرد و انواع پکیج های تصفیه فاضلاب می پردازیم.
پکیج تصفیه فاضلاب چیست؟
در حالت کلی به مجموعه تجهیزات و دستگاه هایی که برای حذف آلاینده های فیزیکی، شیمیایی و … از فاضلاب استفاده می شود پکیج تصفیه فاضلاب می گویند. این پکیج ها با عنایت به نوع آلاینده های موجود در فاضلاب دارای بخش های مختلفی هستند. فاضلاب ورودی به پکیج بعد از عبور از هر بخش و حذف آلاینده های آن در نهایت به سطح مطلوبی از کیفیت می رسد که امکان استفاده مجدد از آب به دست آمده در بخش صنعت و کشاورزی و یا ورود آن به طبیعت فراهم می شود. کیفیت آب خروجی از پکیج ها بسته به نوع مصرف مورد نیاز متغیر می باشد بنابراین تجهیزات استفاده شده در پکیج ها با یکدیگر متفاوت می باشد. پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی
به فاضلابی که از صنایع و کارخانه های مختلف تولید می شود و امکان دارد بسیار زیان آور باشد فاضلاب صنعتی می گویند که با عنایت به نوع محصولات تولیدی کارخانه نوع آلاینده های موجود در فاضلاب متفاوت می باشد. وجود پکیج تصفیه فاضلاب در کارخانجات سبب می شود این کارخانه ها بتوانند از پساب خود باردیگر در خط تولید استفاده نمایند. امروزه هزینه های گزاف انتقال آب از کانال های انتقال آب شهری به شهرک های صنعتی و یا ساخت تصفیه خانه های بزرگ آب در جهان باعث آن گردیده است دولتمردان از راه وضع قوانین سختگیرانه ای کارخانجات را موظف به خرید و یا ساخت پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی نمایند.
فاضلاب های تولید شده در صنایع مختلف به دو دسته کلی تقسیم می شوند؛
۱ –فاضلاب های با خاصیت بیو شیمیایی که مواد تشکیل دهنده آنها مواد عالی تجزیه پذیر بوده که فاضلاب صنایع غذایی، دامداری، صنایع لبنی، فاضلاب های بهداشتی، رستوران ها، آشپزخانه ها از آن دسته می باشند.
۲ –فاضلاب های شیمیایی که اجزای تشکیل دهنده آنها عموماً مواد شیمیایی تجزیه ناپذیر می باشند که عمدتاً در صنایع پتروشیمی، پالایشگاه، نساجی، صنایع فولاد، سیمان، کاشی سرامیک شاهد این نوع فاضلاب هستیم.
مهم ترین عواملی که سبب تمایز بین فاضلاب انسانی و فاضلاب صنعتی می شود عبارتند از؛ * خاصیت خورندگی بیشتر * اسیدی یا بازی بودن (میزان ph بالا یا پایین) * احتمال وجود مواد شیمیایی مختلف * احتمال وجود موجودات زنده و میکرو ارگانیسم کمتر
مراحل تصفیه فاضلاب صنعتی
۱. تصفیه مقدماتی: جداسازی اشیا و مواد جامد بزرگ برای پیشگیری از صدمه رساندن به سیستم تصفیه فاضلاب. در این قسمت از صفحات تسمه ای و محفظه شنی برای حذف این مواد جامد معلق استفاده می شود.
۲. تصفیه اولیه: در این بخش مواد ریز شناور در آب و ساکن شونده مانند مانند مواد جامد و مواد عالی تصفیه می شوند. حدود ۸۰ درصد مواد این مواد جامد و ۳۰ درصد از BOD در این مرحله حذف می شوند. مواد ته نشین شده در کف مخزن جداسازی رسوب می کند و به صورت لجن پردازش و تصفیه می شود.
۳. تصفیه ثانویه یا بیولوژیک: مواد حل شده در آب به وسیله تصفیه اولیه قابل جداسازی نیست. تصفیه ثانویه در واقع تبدیل مواد آلی محلول در فاضلاب به میکرو ارگانیسم های زنده وتصفیه آنها با استفاده از ته نشینی می باشد. روش های بیولوژیکی تصفیه فاضلاب اغلب شامل انواع سیستم های لجن فعال، برکه های تثبیت، لاگون های هوادهی یا فیلترهای چکنده می باشد.
۴. تصفیه پیشرفته: فاضلاب خروجی از مرحله ثانویه شرایط لازم برای دفع به محیط زیست را دارد. از اینرو در خیلی از تصفیه خانه ها، تصفیه فاضلاب تا مرحله ثانویه انجام میگیرد. ولی اگر بخواهند از آب تصفیه شده در صنعت مجدداً استفاده کنند مرحله دیگری معروف به تصفیه پیشرفته انجام میگیرد تا ناخالصی ها تا حد مورد نیاز کاهش پیدا کند. این مرحله شامل فرآیندی به نام ضد عفونی (مانند کلر، ازن، نور UV) است که برای از بین هرگونه میکروب نامطلوب استفاده می شود.
تصفیه فاضلاب در صنایعی که دارای فاضلاب با آلودگی زیاد فیزیکی، شیمیایی، آلی و میکروبی می باشند ضروری می باشد. با عنایت به کمیت و کیفیت فاضلاب تولیدی در هر صنعت، میزان آلودگی فاضلاب، استاندارد تخلیه پساب تصفیه شده و نوع فرایند تصفیه فاضلاب می توان از انواع سیستم تصفیه فاضلاب صنعتی استفاده نمود.
گروه صنعتی مهندسی مهاب بعنوان یکی از شرکتهای معتبر در صنعت تولید تجهیزات تصفیه آب و فاضلاب صنعتی میتواند پاسخگوی نیازهای صنایع مختلف در زمینه تصفیه انواع پساب صنعتی باشد. اطلاعات بیشتر و کامل در سایت www.mahaab.com قابل مشاهده می باشد.
این مطلب، یک خبر آگهی بوده و خبرگزاری مهر در محتوای آن هیچ نظری ندارد.

1399/07/12
23:56:21
5.0 / 5
1567
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
شاپ SHAAP