گزارش شاپ

اوراق تسهیلات مسكن در آستانه بازگشت به كانال ۶۰ هزار تومان

اوراق تسهیلات مسكن در آستانه بازگشت به كانال ۶۰ هزار تومان

به گزارش شاپ قیمت اوراق تسهیلات مسكن در حالیكه هفته گذشته در حال ثبت ركورد و ورود به كانال ۹۰ هزار تومانی بود، در معاملات هفته جاری سراسر سرخ پوش شد و احیانا فردا به كانال ۶۰ هزار تومانی بازمی گردد.به گزارش شاپ به نقل از مهر، بازار اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن که در دو سال گذشته، روزهای نسبتاً آرامی را پشت سر می گذاشت، ناگهان از اسفند سال قبل، سیگنال رشد ناگهانی را به فعالان این بازار ارسال کرد؛ چون که در دو هفته ابتدایی اسفند سال گذشته، قیمت اوراق تسهیلات مسکن در فرابورس از دامنه زیر ۴۰ هزار تومان به ۶۰ هزار تومان رسیده بود. هرچند که عمر این افزایش ناگهانی قیمت، به علت توقف فعالیت بنگاه های معاملات املاک و تعطیلی دفاتر مشاوران املاک، که سبب توقف خرید و فروش در بازار مسکن شد، کوتاه بود و بار دیگر قیمت این اوراق به بازه ۴۰ هزار تومانی بازگشت.
نرخ این اوراق در نیمه نخست اردیبهشت سال جاری هم تقریباً در کانال ۴۰ هزار تومانی باقی ماند تا اینکه در نیمه دوم اردیبهشت و اوایل خرداد ناگهان با افزایش ۱۰۰ درصدی، به دامنه ۸۰ هزار تومانی صعود کرد. حتی در ایام نخست خرداد که نرخ اوراق به ۸۸ هزار تومان رسیده بود، برخی کارشناسان به علت خودداری دارندگان این برگه ها از عرضه اوراق در فرابورس، انتظار ثبت رکورد ورود این برگه ها به دامنه ۹۰ هزار تومانی را داشتند که همزمان با عرضه برگه های اوراق تسهیلات مسکن صادره در اردیبهشت سال جاری با نماد معاملاتی «تسه ۹۹۰۲» در چند روز اول خرداد به فرابورس که حجم قابل توجهی از آنها به بازار ارائه شد، روند کاهشی قیمت این ابزار نوین بازار سرمایه، شروع شد.
کارشناسان از دیگر علل کاهش قیمت اوراق تسهیلات مسکن را سیگنال روند نزولی شاخص کل بورس به نماد معاملاتی تسه اعلام می کردند که در ایام گذشته، بازار سرمایه شاهد رسیدن به قیمت های تعادلی و درنتیجه کاهش شاخص کل بود و همین مبحث در کاهش قیمت اوراق بی تاثیر نبوده است؛ البته قیمت اوراق تسهیلات مسکن بیشتر از آنکه از روند کلی قیمت ها در بازار بورس تاثیر بپذیرد، از تعداد معاملات مسکن و قیمت مسکن تاثیر می پذیرد. با این وجود نباید از نقش احتمالی سفته بازان و دلالان در بروز روند افزایشی قیمت اوراق تسهیلات در اردیبهشت ماه سال جاری غافل بود.
با این حال همانگونه که خیلی از کارشناسان پیشبینی می کردند، این افزایش ناگهانی قیمت اوراق تسهیلات مسکن به علت کاهش شدید معاملات و قدرت خرید خانوارها، دوام چندانی نداشت و در یک هفته اخیر قیمت هر برگه حق تقدم تسهیلات مسکن مرتباً در حال سقوط تا کف دامنه نوسان منفی ۵ درصدی است و این نزول قیمت سبب شده قیمت هر برگه در معاملات امروز (سه شنبه ۲۰ خرداد) به ۷۰ هزار تومان برسد.
به نظر می رسد نرخ این ابزار مالی بازار سرمایه در معاملات آخرین روز کاری این هفته (چهارشنبه ۲۱ خرداد) به روند نزولی خود ادامه داده و وارد کانال ۶۰ هزار تومانی شود.
از مجموع ۳۰ نماد معاملاتی زیرمجموعه تسه در معاملات امروز فرابورس، ۲۲ نماد معاملاتی در میانگین قیمتی ۷۰ تا ۷۲ هزار تومان بودند؛ سایر نمادها هم بین ۷۳ تا ۷۵ هزار تومان توانستند میانگین قیمتی را به ثبت برسانند. تقریباً همه نمادهایی که امروز معامله شدند، دامنه نوسان منفی ۵ درصدی را به فعالان بازار نشان دادند که به قول کارشناسان، می تواند نشانه ادامه این روند کاهشی باشد.
اوراق تسهیلات مسکن صادره در اردیبهشت ماه سال جاری با نماد تسه ۹۹۰۲ همچون سایر روزهای این هفته، امروز بیشترین تعداد عرضه را به خود اختصاص داد و خریداران، ۱۵۱ هزار برگه از این نماد معاملاتی را خریداری کردند. ۴۵۰۰ فقره معامله هم برای این نماد معاملاتی به ثبت رسید.
سایر نمادهای معاملاتی هم با رونق نسبی فروش مواجه بودند و در بیشتر نمادهای زیرمجموعه تسه، بین ۲ تا ۷ هزار برگه از هر نماد فروخته شد که نسبت به بازار این اوراق پارسال با رشد نسبتاً بالایی روبرو شده است.

1399/03/21
11:49:15
5.0 / 5
2335
تگهای خبر: بازار , رنگ , سرمایه , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
شاپ SHAAP