تكرار تجربه مسكن مهر در مسكن ملی

ثبت نام صفی، واریز تكی!

ثبت نام صفی، واریز تكی!

به گزارش شاپ با وجود آنكه ۱.۶ میلیون تقاضا برای مسكن ملی به ثبت رسید تا ۷ تیرماه سال جاری فقط ۱۱ هزار نفر رقم اولیه ۳۰ تا ۴۰ میلیون تومان را واریز كردند كه نشان داده است این طرح به مانند مسكن مهر با چالش عدم تكمیل آورده از سوی متقاضیان همراه شده است.


به گزارش شاپ به نقل از ایسنا، طرح اقدام ملی تولید و عرضه ۴۰۰ هزار واحد مسکونی که بنا به قول مسؤلان برای دهک های متوسط طراحی شده به نظر میرسد در چارچوب ثبت نام با گذشت حدود یک سال همانند طرح فرسایشی ۲.۲ میلیون واحدی مسکن مهر که هنوز بعد از ۱۳ سال به اتمام نرسیده، به مشکل برخورده است.
عمده متقاضیان اولیه مسکن ملی یا شرایط پنجگانه را نداشته اند یا به هر علت از واریز وجه امتناع کردند. این مساله به خوبی از مقایسه واحدهای تعریف شده با واریز وجه و افتتاح حساب قابل مشاهده می باشد.
بخش اعظم واحدهای برنامه ریزی شده به میزان ۲۰۰ هزار واحد در شهرهای جدید قرار دارد. با وجود آنکه روند اجرای پروژه های طرح اقدام ملی مسکن به میزان ۱۴۲ هزار واحد در خیلی از شهرهای جدید شروع شده و در مواردی به پیشرفت بالای ۷۰ درصد رسیده گزارش ها از آن حکایت می کند که عمده پیشرفت به طرح های مشارکتی مربوط می شود. در چارچوب تفاهم نامه با دستگاههای دولتی هم به علت برخورداری این دستگاه ها از منابع و تسهیلات مناسب، پیشبینی می شود که پروژه ها در ریل مناسبی قرار گیرد.
افتتاح حساب شش درصد به نسبت کل پروژه
اما آمار و ارقام می گوید که در بخش ثبت نام کارها آنطور که باید و شاید جلو نمی رود. به صورت مثال برای شهر جدید پرند ۲۵ هزار و ۳۲۷ واحد مسکن ملی تعریف شده که ۳۳ هزار نفر ثبت نام کردند اما تا روز دهم شهریور ماه ۱۱۸۸ نفر افتتاح حساب و فقط ۶۹۵ نفر واریز وجه داشته اند. متوسط واریزی به ازای هر نفر ۳۹ میلیون و ۷۳ هزار تومان بوده است.
در شهر جدید هشتگرد هم ۲۱ هزار واحد مسکن ملی در نظر گرفته شده که تا دهم شهریور ماه سال جاری ۱۴۸۲ نفر افتتاح حساب داشتند و ۵۱۱ نفر وجه واریز کردند. متوسط واریزی هر نفر ۳۷ میلیون و ۱۵۶ هزار تومان بوده است.
با وجود آنکه شهر صدرا بیشترین افتتاح حساب به میزان ۱۹۵۵ فقره و بیشترین واریز به میزان ۱۱۹۴ فقره در میان شهرهای جدید داشته است این ارقام هم با ۲۵ هزار واحدی که برای شهر جدید صدرا تعیین شده تناسبی ندارد. در این شهر هم به صورت متوسط هر نفر تا کنون ۳۹ میلیون و ۳۸۹ هزار تومان واریز وجه داشته است.
حتی در پردیس که بعنوان گرانترین و پرتقاضاترین شهر جدید شناخته می شود با وجود آنکه ۱۹ هزار واحد اقدام ملی برای این شهر تعریف شده که ۳۰۰۰ واحد آن به صورت ثبت نامی است تا روز دهم شهریور ماه ۱۲۵۱ افتتاح حساب و ۱۱۲۹ فقره واریز وجه به ثبت رسیده که میزان واریزی هر نفر به صورت میانگین ۳۹ میلیون و ۶۳۶ هزار تومان بوده است.
آمار کلی هم نشان دهنده آن است در ۱۸ شهر جدید که طرح راه اندازی ۲۰۰ هزار واحد اقدام ملی مسکن تعریف شده در چارچوب ثبت نامی ۱۲ هزار و ۲۴۷ افتتاح حساب و ۵۷۷۹ فقره واریز وجه صورت گرفته و میزان واریزی هر نفر به صورت متوسط در شهر جدید ۳۹ میلیون و ۵۱۲ هزار تومان بوده است. با این حساب در بخش ثبت نام نسبت به کل پروژه تابحال حدود شش درصد افتتاح حساب انجام شده است.
هشدار به متقاضیان مسکن ملی
درحالی که بعد از طی مراحل اول و دوم ثبتنام، متقاضیان طرح مسکن ملی به مراحل واریز وجه رسیده اند، واریز نشدن قسط اولیه در موعد مقرر به منزله انصراف از پروژه تلقی خواهد شد.
راه مطمئن اجرای پروژه از راه مشارکت
در شرایط کنونی راه جایگزین و مناسب از راه اجرای پروژه ها به صورت مشارکت با بخش خصوصی و همینطور انعقاد تفاهم نامه با دستگاه های دولتی، پروژه مسکن ملی را در راه شارژ مالی قرار می دهد. اجرای طرح از این طریق دو فایده دارد؛ اول اینکه متقاضیان واقعی از راه دستگاه های مربوطه شناسایی و معرفی می گردند و دیگر اینکه تسهیلات مسکن که بعضاً تکافوی خرید را نمی دهد می تواند با ورود به پروژه های ساخت منجر به خانه دار شدن جامعه هدف شود.
بیشترین پیشرفت در چارچوب مشارکت
طرح اقدام ملی مسکن در شهرهای جدید بیشترین پیشرفت را در واحدهای مشارکتی داشته که تابحال راه اندازی ۳۷ هزار واحد قطعی شده و ۱۸ هزار واحد انعقاد قرارداد صورت گرفته و شروع شده است.
قالب دیگر دارای پشتوانه مالی مناسب، تفاهم نامه با دستگاه های دولتی است. تفاهم نامه با بنیاد شهید و ایثارگران، آموزش و پرورش و نیروهای مسلح همچون این برنامه ها است که منابع مالی مناسبی هم برای آن در نظر گرفته شده است. به صورت مثال تسهیلات ۱۶۰ میلیون تومانی ایثارگران با نرخ سود ۴ درصد که به منظور ساخت ۱۲ هزار واحد پرداخت می شود می تواند کمک خوبی برای راه اندازی مسکن ایثارگران باشد.
راه اندازی مسکن برای کارکنان وزارت دفاع هم تفاهم نامه دیگر منعقد شده است. تسهیلات حکمت کارکنان ارتش به پروژه اقدام ملی متصل می شود. از طرفی تعاونیهای ساخت مسکن وزارت دفاع بازوی قوی برای اجرای پروژه است. در این قالب راه اندازی ۴۰ هزار واحد در شهرهای جدید برنامه ریزی شده که شرکت عمران، زمین و پروانه در اختیار وزارت دفاع قرار می دهد و آنها افراد واجد شرایط را معرفی می کنند.
برنامه ساخت ۴۰ هزار واحد برای کارکنان آموزش و پرورش هم در دستور کار قرار دارد. در این بخش به هر واحد ۷۰ میلیون تومان تسهیلات اختصاص می یابد و شرکت عمران، تأمین زمین، پروانه ساخت و اجرای پروژه را بر عهده دارد.
بنا به قول حبیب الله طاهرخانی، معاون وزیر راه و شهرسازی، در شهرهای جدید ۲۰۰ هزار واحد طرح اقدام ملی مسکن در مرحله برنامه ریزی و از این تعداد ۱۴۲ هزار واحد به مرحله انعقاد قرارداد، افتتاح حساب و ساخت رسیده است.
منبع:

1399/06/25
12:55:17
5.0 / 5
1511
تگهای خبر: آموزش , تولید , ثبت نام , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
شاپ SHAAP