وزیر راه در مذاكره با وزیرخارجه تركمنستان مطرح كرد

درخواست از تركمنستان برای بازگشایی مرزها

درخواست از تركمنستان برای بازگشایی مرزها

وزیر راه و شهرسازی در جلسه ویدئوكنفرانس با وزیر امورخارجه تركمنستان، بر رفع هرگونه محدودیت به منظور گسترش ترانزیت و تجارت بین دو كشور تاكید نمود.


به گزارش شاپ به نقل از ایسنا، محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی و رشید مرودف، وزیر امور خارجه ترکمنستان در گفت وگویی ویدئوکنفرانسی، مهم ترین مسائل دوجانبه در حوزه حمل و نقل را مورد بحث و بررسی قرار دادند.
دو طرف در این نشست، بر لزوم اقدام سریع برای رفع محدودیت های ترانزیتی بین دو کشور، گسترش همکاریهای منطقه ای و هم توسعه همکاریهای راهبردی، اقتصادی و تجاری بخصوص در شرایط کرونا تاکید نمودند.
وزیر راه و شهرسازی کشورمان در بخشی از این جلسه، با اشاره به اقدامات منسجم و تدابیر بهداشتی انجام شده در ایران که منجر به کاهش آثار کرونا در حوزه حمل و نقل شده است، اظهار داشت: حالا مبادلات مرزی ایران در ۳۰ مرز مشترک با همسایگان برقرار است و پروتکل های بهداشتی هم به شکل دقیق در نقاط مرزی اجرا می شوند.
او، مرزهای ایران را مرزهای اعتمادساز و تسهیل کننده روابط تجاری با همسایگان خواند و ابراز امیدواری کرد، حجم مبادلات مرزی با کشورهای دوست همچون ترکمنستان به سطح گذشته برسد و حتی از آن فراتر رود.
وزیر راه و شهرسازی با ابراز نگرانی از توقف های مرزی که مشکلات زیادی را برای دو کشور بوجود آورده است، خاطرنشان کرد: گفت وگوی صمیمانه و راهبردی روسای جمهوری دو کشور، نشان دهنده روابط راهبردی و بلندمدت است و پیرو تماسهای مقامات عالی دو کشور، موظفیم که برنامه همکاری و اقدامات لازم را تدوین و مسیر دسترسی به آنرا ترسیم نماییم.
اسلامی با اشاره به مبحث سرمایه گذاری ترکمنستان در یکی از بنادر جنوبی ایران، اظهار داشت: این سرمایه گذاری، یکی از مهم ترین موضوعات همکاری بین دو کشور است. ما مجدد از نماینده طرف ترکمنی دعوت می نماییم تا با حضور در ایران مذاکرات در این خصوص را ادامه دهیم.
وی در بخش دیگری از این جلسه بر لزوم تسریع در بازگشایی و روان سازی عبور امن از مرزهای سرخس و اینچه برون و ممانعت از توقف های ریلی در نقاط مرزی تصریح کرد و خواهان اقدام طرف ترکمنی برای رفع این مشکلات شد.
وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: سیاست خارجی ایران بر اساس توسعه همکاری ها، اعتمادسازی و روان سازی روابط تجاری بین کشورها بخصوص با همسایگان استوار است.
او با اشاره به اینکه در بنادر دو کشور هم همکاریهای مطلوبی داریم و رفتار ما در بنادر، مبتنی بر همان پروتکل ها و چارچوب های فنی و تخصصی است که با ترکمنستان توافق کرده ایم، اظهار داشت: انتظار داریم در بندر ترکمن باشی، مدیریت لازم برای تسهیل تردد کشتی های ایرانی صورت گیرد.
اسلامی، بازگشایی مرزها برای صادرات و واردات و همینطور ترانزیت را از اهداف مورد نظر در حوزه حمل و نقل جاده ای عنوان و تصریح کرد: می توان با رعایت پروتکل های بهداشتی در حوزه ناوگان، سلامت در تجارت و ترانزیت را داشته باشیم. این مسیر ده ها سال است که فعال بوده و تجربه های بزرگی در این حوزه داریم و باید این شرایط را با همکاری متقابل حفظ نماییم.
رشید مرودف، وزیر امور خارجه ترکمنستان هم در این نشست وضعیت حمل و نقل ریلی میان دو کشور را مطلوب خواند و اظهار داشت: در حوزه حمل و نقل، همه گیری کرونا سبب توقف تردد و بروز مشکلاتی شده است؛ از اوایل سالجاری هم مجبور شدیم مرزهای مان را ببندیم و این یک امر عمومی در ترکمنستان بوده است.
منبع:

1399/06/06
13:29:21
5.0 / 5
1980
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
لینک دوستان شاپ
شاپ SHAAP