كار فروشندگان مسكن هم سخت شده است

كار فروشندگان مسكن هم سخت شده است

به گزارش شاپ با دستور قضایی اعلام قیمت مسكن از سایت های خرید و فروش آنلاین حذف شده و در این شرایط نه فقط خریداران مسكن بلكه بنگاه داران و فروشندگان هم گرفتار مشكل شده اند.به گزارش شاپ به نقل از مهر، با دستور قضایی، اعلام قیمت مسکن از سایت های خرید و فروش آنلاین حذف گردیده است. هیچ یک از آگهی دهندگان حق ندارند در آگهی خود به قیمت یا بازه آن اشاره کنند و سایت ها نباید هیچ قیمتی را درج کنند. در شرایط حذف قیمت در این سایت ها که با دریافت همه مجوزها از دستگاه های ذی ربط کار می کنند، نه فقط خریداران مسکن بلکه بنگاه داران و فروشندگان هم گرفتار مشکل شده اند.
رضا در یکی از بنگاه های معاملات املاک کار می کند. او که از سایت های خرید و فروش آنلاین برای معرفی موردهای اجاره و فروش استفاده می کرده است، می گوید: «خیلی از مشتری ها می خواهند خانه شان را بفروشند، حوصله و وقت این را ندارند که مشتری هر ساعتی به آنها زنگ بزند. به ما می سپرند و ما هم در سایت ها آگهی می نماییم. وقتی مشتری زنگ می زند هم قیمت محل را می گویم هم قیمت مورد نظر فروشنده را تا خریدار آسان تر تصمیم بگیرد».
حالا که قیمت ها از سایت های خرید و فروش آنلاین حذف شده اوضاع کار رضا چطور است؟ می گوید «قیمت ها حذف شده و کار ما سخت تر شده است. بیشتر مراجعات به بنگاه حضوری شده که در این اوضاع کرونا خوب نیست. پیشتر هم رجوع حضوری داشتیم اما مردم چون قیمت ها را در سایت ها می دیدند، با دید بهتری وارد بازار می شدند. با حذف قیمت در سایت ها داریم به دوره ای برمی گردیم که موردها را روی کاغذ می نوشتیم و پشت شیشه بنگاه می چسباندیم».

دردسرهای حذف قیمت برای معاملات املاکی ها محدود به شرایط غیرعادی امروز و سخت تر شدن کارشان نیست. حذف قیمت از سایت ها مردم را ناراضی کرده است چون که هزینه های جست وجو برای آنها افزایش یافته است. رضا می گوید «هیچ بنگاهی دلش نمی خواهد با مشتری عصبانی روبه رو شود. مشتری که فکر می کند بنگاه های معاملات املاک قیمت را بالا و پایین می کشند. ما چه زمانی که سایت ها قیمت می زدند و چه الان کار خودمان را می نماییم. حذف قیمت ها در کار بنگاه ها از نظر قیمت اثری ندارد. متاسفانه بسیاری از رجوع کنندگان با شنیدن قیمت ها شاکی می شوند و فکر می کنند که ما می خواهیم سرشان کلاه بگذاریم. درحالی که ما سال هاست در این محل کار می نماییم. همه ما را می شناسند».
رضا می گوید «اینکه مردم می توانستند در سایت های خرید و فروش آنلاین قیمت ها را ببینند برای آن دسته از بنگاه داران شناخته شده و باسابقه ای که کارشان را درست انجام می دادند، خوب بود. حرف زدن با مشتری آگاهی که با در نظر گرفتن همه جوانب تصمیم می گیرد، بهتر است کسی است که هیچ فرصتی برای مقایسه ندارد و دنبال متهم است».
حذف قیمت تنها خریداران خانه را به زحمت نینداخته و هزینه های جست وجو را برای متقاضیان بالا نبرده است. هر چند به ظاهر فروشندگان در بازار مسکن کمتر از اجرای این سیاست اثر می پذیرند اما آنها هم به نوبه خود، از خریداران بالقوه در بازار مسکن به شمار می روند و اگر نخواهند به خانه بهتری نقل مکان کنند، فروش ملک خویش را با هدفی دنبال می کنند.
فاطمه و وحید بعد از خرید یک خانه ۵۰ متری در یکی از شهرک های اطراف، برای پنج سال در خانه های سازمانی زندگی کردند. حالا مهلت آنها به منظور زندگی در خانه سازمانی تمام شده و باید به خانه خودشان بروند. این زوج که حالا صاحب دو فرزند شده اند تلاش می کنند خانه ای بهتر در یکی از مناطق نزدیک به محل کارشان خریداری کنند اما حذف قیمت از سایت های خرید و فروش کار را برای آنها سخت کرده است. فاطمه می گوید «انگار در فضای تاریکی حرکت می نماییم. نه می توانیم به سادگی خانه مان را بفروشیم و نه می توانیم خانه مورد نظر خودمان را راحت پیدا کنیم».

غیر از این زوج که با وجود مشغله زیاد و دو فرزند خردسال مجبورند ساعتهای زیادی برای فروش و خرید خانه ای دیگر زمان بگذارند، زن دیگری هم به بنگاه آمده که می خواهد با فروش یک واحد آپارتمان سرمایه کار همسرش را فراهم آورد. می گوید «باید خیلی فوری خانه ام را بفروشم. همه چیز به سرعت گران می شود. امروز یک قیمت برای خرید جنس باید پرداخت و فردا قیمتی دیگر. برای همین به پول این خانه نیاز فوری داریم تا کسب وکارمان را از دست ندهیم. در حالی برای سپردن خانه به بنگاه ها سر می زنم که هیچ چیز از قیمت ها نمی دانم و از گزارش های رسمی هم سر درنمی آورم».
سیاست حذف قیمت از سایت های خرید و فروش که بعنوان راهی برای پیشگیری از سفته بازی و سوداگری در بازار مسکن دنبال شده، تنها به زحمت خریداران، فروشندگان و حتی بنگاه های معاملات املاک افزوده است. به نظر می آید هیچ یک از بازیگران واقعی بازار مسکن از این سیاست سود نبرده اند.
این مطلب، یک خبر آگهی بوده و خبرگزاری مهر در محتوای آن هیچ نظری ندارد.

1399/06/04
18:38:10
5.0 / 5
1616
تگهای خبر: بازار , دستگاه , سرمایه , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
لینک دوستان شاپ
شاپ SHAAP