یك كارشناس:

رشد مسكن و بورس ناشی از ورود سرمایه خارجی است

رشد مسكن و بورس ناشی از ورود سرمایه خارجی است

به گزارش شاپ یك كارشناس اقتصاد مسكن، رشد یك سال گذشته بازارهای بورس و مسكن را ناشی از ورود سرمایه ایرانی ها خارج از كشور دانست و معتقد است: در اقتصاد پسا كرونا، چین و ایران اقتصاد برتر جهانی خواهند بود چون كه امنیت منطقه شرق در اختیار این دو كشور قرار می گیرد.


بیت الله ستاریان در گفتگو با ایسنا اظهار نمود: دو حوزه مسکن و بورس همواره طی دهه های اخیر با یکدیگر رقابت داشته اند و معمولاً پیروز این رقابت، مسکن بوده است.
وی ادامه داد: صعودی شدن شاخص بورس طی حدود یک سال قبل ناشی از رشد صنایع سنگین و پتروشیمی است. به نظر من علت اصلی این مساله آن است که ایرانی ها مقیم کشورهای اروپایی و آمریکایی​ در حال سرمایه گذاری در بورس ایران و خرید ملک در ایران هستند.

این کارشناس اقتصاد مسکن با اشاره به اینکه در مرحله بعد سرمایه شهروندان کشورهای غربی هم به سمت شرق روانه خواهد شد اظهار داشت: چین و ایران دو کشور جاذب سرمایه گذاری هستند که در جهان پسا کرونا و سال ۱۴۰۰ آمادگی جذب سرمایه های کشورهای غربی را دارند. امنیت منطقه خاورمیانه در اختیار ایران است و به جز قرارداد ۲۵ ساله با چین در آینده دهها قرارداد سرمایه گذاری دیگر هم بین این دو کشور منعقد خواهد شد.

ستاریان خاطرنشان کرد: در اینکه چین اقتصاد اول جهان خواهد بود، شکی وجود ندارد. بانک جهانی رتبه ایران را هم تقریباً پایین پیشبینی کرده اما به نظر من از سال ۱۴۰۰ به بعد ایران ظرفیت تبدیل شدن به اقتصاد دوم جهان را دارد.
وی، کارخانجات چینی را متکی به انرژی ایران دانست و اظهار داشت: رشد بورس ایران در شرایط شیوع کرونا در حالی اتفاق افتاده که بورس های اروپایی و آمریکایی ریزش های چند هزار میلیارد دلاری داشته اند. بورس کشورهای شرقی هم افت چندانی را تجربه نکرده اند. این نشان داده است سرمایه ها به تدریج از شرق به غرب در حال انتقال است.
این کارشناس اقتصاد مسکن تصریح کرد: اقتصاد شرق مبتنی بر منابع خود است در صورتی که اقتصاد غرب از دیگر کشورها عاریه گرفته شده و کاملاً سیاسی است. بنابراین اتفاق غیرمنتظره انتشار کرونا آنها را گرفتار ریزش های شدید کرد. در این شرایط سرمایه های خرد ۲۰ تا ۵۰ میلیون دلاری، چین و ایران را مقصد خود انتخاب می کنند.

ستاریان درباره پیشبینی از وضعیت بازار مسکن اظهار داشت: حرکتی که در مسکن و بورس می بینیم احتمالاً ادامه پیدا می کند اما از آن طرف گشایش اقتصادی هم خواهیم داشت و درآمد سرانه بالا میرود. بنابراین نگرانی وجود ندارد و درآمدهای مردم متناسب با رشد این بازار ها افزایش می یابد.

منبع:

1399/05/27
22:12:02
5.0 / 5
1847
تگهای خبر: انرژی , بازار , سرمایه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
شاپ SHAAP