نژاد بهرام مطرح كرد:

عدم كیفیت 40 درصد ساختمان های نوسازی شده در پایتخت

عدم كیفیت 40 درصد ساختمان های نوسازی شده در پایتخت

به گزارش شاپ عضو هیات رئیسه شورای شهر تهران اظهار داشت: ۴۰ درصد بافت های نوسازی شده در بافت فرسوده كیفیت ساخت ندارند.


زهرا نژاد بهرام در گفتگو با ایسنا، درباره وضعیت نوسازی بافت های فرسوده در تهران اظهار داشت: مطالعاتی درمورد وضعیت بافت های فرسوده انجام شده است که نشان داده است متاسفانه ۴۰ درصد بافت های نوسازی شده در بافت فرسوده از نظر کیفیت ساخت، مطلوب نیستند.
وی با بیان این که این ساختمان ها به علت عدم رعایت استانداردهای ساخت و ساز و به کارگیری مصالح غیر استاندارد، جزو ساختمان های ناایمن محسوب می شوند، اظهار داشت: این آمار آنقدر شوک آور بود که شهرداری تهران، سازمان نظام مهندسی و چند دستگاه دیگر طی یک تفاهم نامه ای بر ضرورت نظارت بر ساخت و ساز و مصالح تاکید نمودند و در همین راستا منطقه ۸ را بعنوان منطقه پایلوت اجرای این تفاهم نامه انتخاب کردند که خوشبختانه در این زمان بررسی ها نشان داد که با نظارت منطقه ای و سازمان استاندارد بر روی مصالح، کیفیت ساخت و ساز ارتقاء یافته و لازم است این نظارت به تمام مناطق به خصوص نوسازی در بافت فرسوده تسری یابد.
نژاد بهرام همینطور در مورد بافت ناپایدار در تهران با بیان این که ۱۰ هزار هکتار بافت ناپایدار داریم که خصوصیت اصلی آن عدم استقامت است، اظهار داشت: عدم استقامت بعنوان عنصر ثابت در بافت ناپایدار وجود دارد که پس از آن می توان ریزدانگی یا نفوذ ناپذیری را هم اضافه کرد.
وی با انتقاد از این که متأسفانه بافت ناپایدار جزو بافت فرسوده محسوب نمی گردد، اظهار نمود: در گذشته ظرفیت و تسهیلات بافت فرسوده به بافت ناپایدار هم داده می شد اما به دنبال مصوبه شورایعالی معماری، این روند متوقف گردید و به بافت ناپایدار تسهیلات ندادند که طبیعتا شهروندان هم رغبتی برای نوسازی ندارند که همین مساله سبب افزایش بافت ناپایدار در تهران می شود.
نژاد بهرام با بیان این که شرایط تهران خاص است و پایتخت مدام در معرض فعالیت گسل ها، جاری شدن سیلاب و فرونشست زمین قرار دارد، اظهار داشت: بطور قطع وجود بافت ناپایدار هزینه های شهر را در صورت بروز حادثه بالا می برد که بر همین مبنا ضروریست بار دیگر بافت فرسوده مورد تدقیق قرار گیرد و همینطور با کمک شهرداری و دولت تسهیلات خاصی به نوسازی بافت ناپایدار داده شود. هر چند که شتاب نوسازی بالاست، اما کافی نیست.
وی با بیان این که لازم است شهرداری هم با بهسازی فضاهای محلات ارزش سکونت در محلات دارای بافت ناپایدار را ارتقاء دهد که شهروندان تمایل داشته باشند تا در همان محل سکونت کنند، اظهار داشت: تهران در معرض تهدیدهای طبیعی قرار دارد و بطور قطع وجود بافت ناپایدار می تواند مشکلات آنرا دوچندان کنند.
منبع:

1399/05/24
22:16:31
5.0 / 5
1818
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
شاپ SHAAP