در ۲ ماه نخست امسال صورت گرفت

ارزآوری بیش از یک میلیارد دلاری حاصل از صادرات محصولات زنجیره آهن و فولاد

ارزآوری بیش از یک میلیارد دلاری حاصل از صادرات محصولات زنجیره آهن و فولاد

شاپ: صادرات زنجیره آهن و فولاد کشور در مجموع دو ماهه امسال نسبت به زمان مشابه سال گذشته، به لحاظ حجمی 4.6 درصد و به لحاظ ارزش ریالی صادراتی 27 درصد کاهش را رقم زده است؛ در مجموع این مدت 4.9 میلیون تن به ارزش بیش از یک میلیارد دلار صادرات در این زمینه انجام شده است.


به گزارش شاپ به نقل از ایسنا، برمبنای آمار ارائه شده توسط انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران از عملکرد دو ماهه فولادسازان کشور در امر صادرات، از شروع سال ۱۴۰۳ تا پایان اردیبهشت ماه، قسمتی از تولید فولاد کشور صادر شده است؛ آمار صادراتی در مدت مذکور و مقایسه آن با صادرات در سال ۱۴۰۲، نشان میدهد که صادرات وزنی فولاد کشور در تمام زنجیره آهن و فولاد در برخ مقاطع رشد ۱۱.۷ درصدی، ۲۸.۷ درصدی و ۳۱.۴ درصدی داشته اما برخی مقاطع هم با کاهش صادرات در این مقایسه روبه رو شده اند؛ این مساله درباب میزان ارزش ریالی هم صادق است و برخی مقاطع افت کرده اما برخی مقاطع هم افزایش درآمد ارزی حاصل از صادرات داشته اند.
صادرات کل زنجیره آهن و فولاد کشور از پنج میلیون و ۲۲۳ هزار تن به ارزش یک میلیارد و ۴۰۹ هزار تن در مجموع دو ماهه نخست سال قبل به چهار میلیون و ۹۸۳ هزار تن به ارزش یک میلیارد و ۲۲ هزار تن رسیده که از نظر حجم افت ۴.۶ درصدی اما از نظر ریالی ۲۷ درصد کاهش ارزآوری برای کشور را در پی داشته است.
طبق آمار صادرات زنجیره آهن و فولاد کشور، در مجموع دو ماهه سال گذشته، ۵۹۹ هزار تن مقاطع طویل فولادی صادر شده که ۴۶.۴ درصد بیش از میزان صادرات آن در زمان مشابه سال قبل معادل ۴۰۹ هزار تن بوده است.
ارزش صادرات این مقاطع فولادی نیز ۳۱.۸ درصد در این مقایسه آماری، بیشتر شده است. در حالی در مجموع ارزش صادرات مقاطع طویل فولادی در دو ماهه سال گذشته، ۲۱۸ میلیون دلار ثبت شده، این عدد در صادرات دو ماهه امسال، به ۲۸۷ میلیون دلار رسیده است.
در مقابل صادرات مقاطع تخت فولادی از ۹۵ هزار تن به ارزش ۶۷ میلیون دلار در مجموع دو ماهه ابتدایی ۱۴۰۲ به ۵۰ هزار تن به ارزش ۳۲ میلیون دلار در زمان مشابه سال جاری کاهش صادرات داشته است. حجم صادراتی ۴۷.۷ درصد و ارزش ریالی آن ۵۱.۹ درصد کم شده است.
ظرف دو ماهه سال گذشته، ۵۰۴ هزار تن محصولات فولادی (به ارزش ۲۸۴ میلیون دلار) صادر شده که این میزان امسال به ۶۴۹ هزار تن به ارزش ۳۱۹ هزار دلار رسیده است؛ براین اساس حجم صادراتی ۲۸.۷ درصد رشد کرده و ۱۲.۱ درصد هم بر ارزآوری حاصل ار صادرات محصولات فولادی در مقایسه دو ماهه ۱۴۰۲ و ۱۴۰۳ افزوده، شده است.
از شروع سال قبل تا اردیبشهت ماه، یک میلیون و ۴۱۵ هزار تن فولاد میانی به ارزش صادراتی ۷۵۴ میلیون دلار صادر گردیده است. این حجم صادرات فولاد میانی ۴۲.۴ (وزنی) و ۴۸.۸ درصد ارزش صادراتی، بیش از آمار آن در دو ماهه امسال است. در دو ماهه امسال در مجموع ۸۱۵ هزار تن فولاد میانی به ارزش ۳۸۶ میلیون دلار، صادر گردیده است.
طبق آمار، رشد صادرات در آهن اسفنجی وزنی ۳۱.۴ درصد و ریالی، ۲۶.۶ درصد ثبت شده است. صادرات آهن اسفنجی از ۲۰۵ هزار تن به ارزش ۵۵ میلیون دلار به ۲۶۹ هزار تن به ارزش ۶۹ میلیون دلار رسیده است.
حجم صادرات گندله سنگ آهن در دو ماهه سال ۱۴۰۲ بیش از یک میلیون و ۸۸۰ هزار تن به ارزش ۲۰۷ میلیون ۴۷۰ هزار تن بوده که در زمان مشابه سال جاری به دو میلیون ۱۰۱ هزار تن به ارزش ۱۵۹ میلیون دلار رسیده است؛ هر چند که به لحاظ وزنی ۱۱.۷ درصد رشد را ثبت کرده اما به لحاظ ارزش صادراتی ۲۳.۱ درصد افت ارزآوری را نشان میدهد.
در نهایت صادرات کنسانتره سنگ آهن با افت ۵.۷ درصدی به لحاظ وزنی از یک میلیون و ۲۱۸ هزار تن به یک میلیون و ۱۴۹ هزار تن رسیده است؛ ارزش صادراتی آن به لحاظ ریالی نیز با افت ۱۱.۵ درصدی از ۱۱۰ میلیون تن به ۸۹ میلیون تن رسیده است.1403/04/12
18:48:22
5.0 / 5
124
تگهای خبر: ارز , تولید , صادرات , عمل
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
لینک دوستان شاپ
شاپ SHAAP