تولید نیروگاه های بادی در اروپا از گازسوزها جلو زد

تولید نیروگاه های بادی در اروپا از گازسوزها جلو زد

به گزارش شاپ، تولید نیروی بادی در اروپا برای اولین بار در سال میلادی گذشته، از نیروگاه های گازسوز جلو زد و انتشار کربن این منطقه را کم کرد.



به گزارش شاپ به نقل از ایسنا، اروپا، تولید برق تجدیدپذیر خویش را در جهت تلاش ها برای حذف وابستگی به واردات انرژی از روسیه و کمک به دستیابی به هدف اقلیمی خود که صفر کردن انتشار کربن تا سال ۲۰۵۰ است، بالا می برد.

داده های اندیشکده امبر (Ember) نشان داد تولید برق با استفاده از سوخت فسیلی در اروپا، در سال ۲۰۲۳، به میزان ۱۹ درصد کاهش پیدا کرد و در این راستا، تولید برق با استفاده از گاز، ۱۵ درصد و تولید برق زغال سوز، ۲۶ درصد کاهش پیدا کرد. هم زمان، داده ها نشان می دهند که برق بادی، ۱۳ درصد رشد کرد و ۱۸ درصد از کل سبد برق اروپا به حساب آمد.

دیو جونز، مدیر بینش جهانی اندیشکده اقلیمی امبر در مصاحبه ای اظهار داشت: اروپا در راه حذف تدریجی زغال سنگ است و ما حالا چهار سال متوالی کاهش تولید گاز داشته ایم که معتقدیم ادامه پیدا خواهد نمود.

این گزارش نشان داد کاهش تولید برق با استفاده از سوخت های فسیلی و افزایش تولید با استفاده از انرژی های تجدیدپذیر و هسته ای، منجر به کاهش ۱۹ درصدی انتشار کربن صنعت برق شد.

طبق این داده ها، نیروگاه های گازسوز، حدودا ۱۷ درصد از برق اروپا را در سال ۲۰۲۳ تأمین کردند و در مقابل، نیروگاه های زغال سوز، اندکی بیشتر از ۱۲ درصد را تأمین کردند.

نیروی هسته ای با سهم حدود ۲۳ درصدی، بزرگ ترین منبع تولید برق در سال میلادی گذشته بود، در حالیکه سهم انرژی خورشیدی ۹ درصد بود. به صورت کلی، سهم انرژی های تجدیدپذیر در تولید برق، به رکورد ۴۴ درصد در سال ۲۰۲۳ رسید.

بر اساس گزارش رویترز، داده ها نشان داده است تقاضا برای برق در سال ۲۰۲۳، به علت کاهش مصرف صنعتی و در بحبوحه دمای گرم تر هوا، ۳.۴ درصد کاسته شده است، اما جونز گفت انتظار می رود این میزان در سال میلادی جاری افزایش یابد چونکه محصولات بیشتری مانند وسایل گرمایشی و وسایل نقلیه، با برق کار می کنند.




1402/11/22
15:18:01
5.0 / 5
326
تگهای خبر: انرژی , تولید , صنعت , محصولات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
لینک دوستان شاپ
شاپ SHAAP