رشد ترانزیت غیرنفتی در دولت سیزدهم طی یک دهه اخیر

رشد ترانزیت غیرنفتی در دولت سیزدهم طی یک دهه اخیر

به گزارش شاپ، مدیرکل دفتر ترانزیت و حمل و نقل بین المللی سازمان راهداری اظهار داشت: ترانزیت جاده ای در دولت سیزدهم با رشد (۱۱.۴ درصدی) کالاهای نفتی و غیرنفتی به شکوفایی خود ظرف یک دهه اخیر رسیده است.به گزارش شاپ به نقل از مهر، هرگونه فعالیت تجاری، تولیدی و خدماتی به صورت مستقیم و غیرمستقیم از بخش حمل و نقل صورت می گیرد؛ که در واقع اهمیت این حوزه به علت جنبه زیرساختی که دارد، بسیار حائز اهمیت می باشد. با سرمایه گذاری در جهت افزایش تعداد ناوگان و به روز شدن سیستم های لجستیکی، تأثیرات مثبت آنرا در کاهش بهای انتقال انواع کالا و بهبود کیفیت انتقال آن به چشم خواهد آمد.
در سالهای اخیر مشکلات گوناگونی در مورد فرسودگی ناوگان ترانزیت جاده ای باعث به وجود آمدن موانع و مشکلاتی در این راستای شده بود، که بنابراین همین دلیل در برنامه هفتم توسعه توجه ویژه به نوسازی ناوگان حمل و نقل کشور، به ویژه ناوگان جاده ای شده است. چونکه حمل و نقل جاده ای نقش مهمی در توسعه اقتصاد کشور و تولید ناخالص داخلی بعنوان یکی از شاخصهای مهم توسعه کشور محسوب می شود؛ ازاین رو هرچه کامیون و دیگر انتخابهای حمل و نقل جاده ای پیشرفته و بر مبنای استانداردهای جهانی باشد، به همان میزان هم سرعت جابجایی کالا و کیفیت بیشتر می شود و به هر میزان کیفیت ترانزیت افزایش پیدا کند درآمد کشور هم روبه روند صعودی حرکت خواهد نمود.
با روی کار آمدن سید ابراهیم رئیسی دولت سیزدهم، توجه ویژه ای به توسعه تعاملات اقتصادی و مرزی با کشورهای همسایه داشت، که در برنامه هفتم هم توسعه تعاملات اقتصادی بخصوص با کشورهای همسایه حاشیه خلیج فارس جز اهداف اصلی دولت سیزدهم قرار گرفت. ازاین رو با تحقق برنامه شاهد تسهیل تجارت در مرز، کاهش مدت زمان ترخیص کالا خواهیم بود.
رشد ۴۶ درصدی ترانزیت زمینی کشور نسبت به سال گذشته
علی بهادری جهرمی سخنگوی دولت در حساب کاربری شخصی خود، نوشت: افزایش تعاملات اقتصادی و همکاریهای تجاری با ‎همسایگان یکی از راهبردهای دولت مردمی است و نتایج خویش را در حوزه های مختلف نشان داده است. براساس اعلام وزارت راه و شهرسازی، در ده ماه نخست سالجاری، ترانزیت زمینی ۴۶ درصد نسبت به سال قبل رشد داشته است.

رشد درآمد ۱۸۰ میلیون دلاری کشور از ترانزیت جاده ای
جواد هدایتی مدیرکل دفتر ترانزیت سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای کشور پیشتر از این اعلام نموده بود: سال قبل در بحث بین المللی به رغم مشکلات، شاهد افزایش آمار ترانزیت بودیم، اما باید موانع را برطرف نماییم چون که ادامه این روند که همه بخش ها شامل بخش خصوصی، رانندگان و همینطور بخش حاکمیت و دولت را متأثر می کند، دشوار است.
مدیرکل دفتر ترانزیت و حمل و نقل بین المللی سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای در ادامه تصریح کرد: در ۱۰ ماهه سال جاری بالغ بر ۱۱ میلیون و ۴۰۳ هزار تن کالای ترانزیتی از قلمرو کشور عبور کرده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۴۶ درصد رشد داشته است. عملکرد مرزهای کشور نشان می دهد، مجموع تردد کامیون های ترانزیتی از مرزهای کشور بالغ بر ۵۰۶ هزار و ۸۰۳ دستگاه بوده است که نسبت به سال قبل ۳۵ درصد رشد دارد.
وی اضافه کرد: افزایش ترانزیت کالا به میزان مورد اشاره طی سال جاری، علاوه بر درآمدهای مستقیم دولت، توانسته است به صورت غیرمستقیم حدود ۵۷۰ میلیون دلار درآمدزایی برای کشور به همراه داشته باشد و نسبت به مدت مشابه سال گذشته، ۱۸۰ میلیون دلار رشد داشته است.
رشد ترانزیت غیرنفتی در دولت سیزدهم
جواد هدایتی مدیرکل دفتر ترانزیت سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای کشور در گفتگو با خبرنگار مهر با تاکید براینکه ترانزیت جاده ای در دولت سیزدهم رشد قابل ملاحظه ای داشته است، اظهار داشت: در دهه گذشته یک روند پر از نوسان در ترانزیت جاده ای را پشت سر گذاشتیم و صعود ترانزیت به سالهای ۱۳۹۲ و ۱۳۹۳ برمی گردد که حدود ۱۲ میلیون تن کالا (۱۲.۳) میزان ترانزیت، ثبت شده است.
مدیرکل دفتر ترانزیت و حمل و نقل بین المللی سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای در ادامه تصریح کرد: از آغاز سال ۱۳۹۴ تا سال ۱۳۹۹ که در ارتباط با دوره بیماری کرونا است؛ ترانزیت کشور با نزول همراه بود که با انسداد مرزها به علت محدودیت های جهان برای مقابله با این بیماری رخ داد که میزان ترانزیت ۴.۶ میلیون تن را در آمار ترانزیت جاده ای ثبت نمود که پایین ترین میزان در یک دهه گذشته بود.
وی خاطرنشان کرد: بعد از اتمام دوره کرونا مجدد آمارهای ترانزیت جاده ای رشد پیدا کرد و در ۱۰ ماه ابتدایی سال جاری هم شاهد رشد ۱۱.۴ میلیون تن در مقایسه با مشابه سال قبل بودیم که در حمل کالاهای نفتی و غیرنفتی میزان رشد معناداری را به دنبال داشتیم. به صورت معمول افزایش ها تابع میزان ترانزیت نفتی یا سوختی است اما سال جاری و سال قبل (۱۴۰۱) توانستیم در حوزه کالاهای غیرنفتی هم رشد مستمری را در آمارهای کشور ثبت نماییم.
این مقام مسؤول تصریح کرد: از بندر شهید رجایی (بندرعباس) با ۲.۶ میلیون تن، مرز پردیس خان با ۲.۲ میلیون تن و مرز باشماق به علت ترانزیت با اقلیم کردستان عراق دارای بیشترین آمار میزان ترانزیت طی ۱۰ ماه ابتدایی سال ۱۴۰۲ هستند.
هدایتی در انتها اضافه کرد: درآمدهای ترانزیتی صرفا محدود به درآمدهای نیست و باید مجموعه درآمدی عاید کشور می شود را محاسبه کرد؛ در قسمت ترانزیت جاده ای حوزه عملیات اجرایی بخش خصوصی، شرکتهای بین المللی و داخلی هم شامل خواهد شد.

1402/11/15
23:25:11
5.0 / 5
226
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲