در گفتگو با شاپ پاسخ داده شد

چه عواملی موجب جذب سرمایه گذاری در بورس می شود؟

چه عواملی موجب جذب سرمایه گذاری در بورس می شود؟

به گزارش شاپ، یک کارشناس بورس اظهار داشت: همراهی دولت با سهام داران و سرمایه گذاری جذاب می تواند دو عامل مهم جذب مردم به سرمایه گذاری در بورس شود.


احسان رضاپور در گفت و گو با ایسنا، اظهار داشت: شرایط بیرونی و پیرامونی همچون مسایل سیاسی، امنیتی و ریسک های سیتماتیک موجود در اطراف کشور از یک سو و شرایط اقتصادی که در داخل کشور ناشی از تحریم ها و سایر محدودیت های بیرونی، بحث نقدینگی و شرایط تورمی و مسائل درونی که با آن مواجه هستیم سبب شده، شرایط بازارها را خارج از تعادل و شرایط متعارف تجربه نماییم.

وی درباب تغییرات بازار ارز و طلا افزود: بواسطه ریسک های امنیتی قیمت دلار حرکت دلار پرشتاب و رشد بیش از ۱۵ درصدی را تجربه کرده، به تناسب آن بازار طلا هم در زمان کوتاهی تحت تاثیر مستقیم قرار می گیرد و با همبستگی بسیار زیادی خودش را منطبق می کند.

بگفته این کارشناس بورس، بازارهای دیگر لزوما شرایط به این شکل نبوده، برای اینکه قسمتی از این حرکت که به شکل هیجانی در بازار قابل مشاهده می باشد، از آنجا که انتظار می رود پایدار نباشد، با افت های مقطعی مجدد رو به رو شود، پس سایر بازارها تحرکات کمتری را نشان داده اند، به خصوص که بازارهای دیگر هم در گذشته خودرا با نرخ های دلار بالاتر منطبق کرده بودند.

وی در توضیح این مطلب بیان کرد: به عنوان مثال، طبق شاخص هایی که در بازار مسکن منتشر می شود نرخ دلار بالاتر از ۶۵ هزار تومان بوده که در اقصی نقاط کشور قابل مشاهده می باشد، هرچند که استثنائات زیاد و مختلفی ممکنست وجود داشته باشد.

رضاپور متذکر شد: در مرداد ۱۳۸۹ شاخص کلی بورس ۲ میلیون و ۱۰۰ واحد بوده، این در حالیست که طی ۳ سال و نیم اخیر، ارزش دارایی های شرکتها با تغییرات زیادی همراه بوده، بطوریکه سبب شده فاصله بسیار زیادی میان دارایی شرکتها با قیمت بازار سهام آنها ایجاد شود، این مساله یکی از مطالبی شمرده می شود که همیشه عامل جذب سرمایه گذاران بوده است.

وی ادامه داد: بازار سرمایه فقط به دارایی های شرکتها توجه نمی کند، بلکه بحث سود و زیان شرکتها هم در این بازار بسیار بااهمیت است.

این کارشناس بورس تصریح کرد: با وجود این که دولت سیزدهم تصمیم گرفت سازمان بورس قیمت گذاری دستوری را کنار بگذارد و اجازه دهد که شرکت هاغیردستوری کار خودرا انجام دهند، اما متاسفانه شرایطی که تجربه کردیم و حمایت هایی که از برخی از شرکتها صورت گرفت، نتیجه این تصمیم را عوض کرد.

به گفته ی ایشان، این مساله نه فقط اثری در سفره مردم نداشته، بلکه فقط سبب شده رانت هایی برای تعدادی از افراد خاص بوجود آورد و سودی برای شرکتها یا مردم نداشته باشد، حتی تعدادی از شرکتها گرفتار بحران شده اند.

رضاپور با اعلان اینکه باتوجه به تجربه های ناموفقی که حاصل شده بنظر می رسد که دولت از مواضع خودش عقب نشینی کند تا باردیگر شرکتها بتوانند از نظر سودآوری وضعیت بهتری را تجربه کنند، اشاره کرد: ارزش نهفته دارایی ها و سود مناسب شرکت می تواند برای بازار سرمایه شرایط بهتری را رقم بزند، اما لازمه اش این است که فضای ریسک های عمومی کشور همچون مباحث امنیتی، اجتماعی و سیاسی داخلی وضعیت بهتری را در پیش داشته باشد.

این کارشناس بورس اشاره کرد: با فروکش کردن اتفاق های منطقه و تعیین تکلیف شدن بحث بودجه، رفته رفته با فرصت های جذاب که اینروزها به وجود آمده بنظر می رسد طی یکسال آینده سود مناسبی را به سرمایه گذاران بدهد، همین طور دولت همراهی لازم را با سهام داران داشته باشد تا شرایط بازار سرمایه بهبود یابد.
منبع:

1402/11/14
11:24:36
5.0 / 5
307
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
لینک دوستان شاپ
شاپ SHAAP