یك تولیدكننده عنوان كرد

می توانیم تأمین کننده بازار داخل و صادر کننده خوبی باشیم

می توانیم تأمین کننده بازار داخل و صادر کننده خوبی باشیم

به گزارش شاپ، به دنبال دیدار تولیدکنندگان با رهبر انقلاب دبیر انجمن زنجیره های تولیدکنندگان گوشت مرغ ضمن اشاره به تاکید رهبری بر تقویت بخش خصوصی و نظارت دولت به جای دخالت، اظهار داشت: اگر این دخالت ها در قسمت تولید و قیمت گذاری نباشد و بر پشتیبانی از تولید تمرکز شود هم توانایی تأمین بازار داخل را داریم و هم می توانیم عمده بازارهای اطراف را پوشش دهیم.


رضا مبصری در گفتگو با ایسنا، اظهار نمود: فعالان اقتصادی به دخالت بیش از اندازه دولت در امورشان معترض هستند و تاکیدات رهبری در مورد نظارت دولت به جای دخالت از اهمیت زیادی برخوردار می باشد.
وی ادامه داد: فعالان اقتصادی از بخش های مختلفی در محضر رهبری صحبت کردند که اشتراکاتی بینشان وجود داشت. فعالان از مشکلات نحوه تأمین مالی، مسائل در ارتباط با صادرات و استمرار صادرات و عده ای هم در مورد توانمندی هایشان صحبت کردند.
دبیر انجمن زنجیره های تولیدکنندگان گوشت مرغ ایران در پاسخ به این که چه راهکارهایی برای افزایش و استمرار صادرات خصوصا در قسمت کشاورزی وجود دارد؟ اظهار داشت: یکی از کامل ترین زنجیره های تولید در کشور گوشت مرغ است که نه تنها این قابلیت وجود دارد که کشور را از واردات بی نیاز نماییم، بلکه میتوان ۷۰۰ هزار تا یک میلیون تن صادرات هم در سال داشت.
وی ضمن اشاره به این که سیاست هایی که گاها برای محدود کردن تولید داخل به علل مختلف اعمال می شود سبب می شود که نگاه دولت بیشتر به تأمین بازار داخل و نگاه بیش از حد بر قیمت باشد، اظهار داشت: این دو عامل یعنی محدود کردن تولید و سرکوب قیمت سبب می شود، شاهد نوسانات زیاد در تولید باشیم.
مبصری در ادامه اظهار داشت: اگر دخالت ها نباشد و بر پشتیبانی از تولید تمرکز شود هم توانایی تأمین بازار داخل را داریم و هم می توانیم عمده بازارهای اطراف را پوشش دهیم.
وی ضمن اشاره به این که در همه زمینه ها در صنعت طیور به علت وجود ارز ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومانی دولت خودش را محق می داند که دخالت کند، اظهار داشت: مداخله دولت در بازارها و مقاصد تولید هم وجود دارد. بایستی به صورت مداوم تولیدات خویش را به میادینی عرضه نماییم که مرکز تجمع دلالان است. دلالان با قیمت پایین و دستوری دولت از ما مرغ خریداری می کنند و با قیمت بالاتر در بازار می فروشند. این یعنی هم ما متضرر می شویم که محصول خویش را ارزان می فروشیم و هم مصرف کننده متضرر می شود که گران خریداری می کند و در این میان سود تنها به جیب عده ای خاص می رود.
دبیر انجمن زنجیره های تولیدکنندگان گوشت مرغ ایران اظهار داشت: محدودیت منابع تأمین و گشایش اعتبار و تخصیص دیرهنگام ارز هم بعضی از مداخلات دیگر دولت در این بخش است.
وی افزود: بر زنده بودن و قدرتمند بودن بخش خصوصی تاکید داریم. بخش خصوصی می تواند اشتغال ایجاد نماید، ایده بدهد، نوآوری کند و اقتصاد را جلو ببرد دولت به تنهایی نمی تواند و بایستی برای حضور پر رنگ بخش خصوصی بستر سازی کند.
مبصری در انتها اظهار داشت: رهبر اشاره کردند به فضای کسب و کار و این که مسؤلان فضای کسب و کار را بهبود ببخشند. متاسفانه در این حوزه همواره شاهد سقوط رتبه کشور در فضای کسب و کار بین المللی بودیم و بر مبنای آخرین آمار رتبه ۱۲۷ را داشتیم و در شاخص پیشرو هم نیم درصد به عقب برگشته ایم. این یعنی مسیری که در پیش گرفتیم اشتباه است و ۱۲۶ نقطه بهتر در دنیا برای سرمایه گذاری وجود دارد. عدم توجه به این مورد سبب فرار سرمایه می شود.
منبع:

1402/11/11
12:46:16
5.0 / 5
198
تگهای خبر: ارز , بازار , تولید , رنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
لینک دوستان شاپ
شاپ SHAAP