فرصتی برای توسعه تجدیدپذیرها،

تولید انرژی از طلای کثیف بیشتر می شود

تولید انرژی از طلای کثیف بیشتر می شود

شاپ: هم اکنون ظرفیت نیروگاه های زیست توده در کشور، 13.8 مگاوات اعلام شده که با برنامه ریزی های صورت گرفته، بهره برداری از ظرفیتی معادل 22.3 مگاوات به زودی صورت خواهد گرفت.


به گزارش شاپ به نقل از ایسنا، روزانه بیش از ۵۸ هزار تن پسماند عادی در ایران تولید می شود که فقط ۲۰ درصد آن بازیافت شده و حجم بسیار زیادی از آن در اطراف شهرها و روستاها یا حتی دریاها و جنگلها دفن می شوند؛ بی توجهی به این مساله معضلاتی جدی همچون آلودگی هوا، خاک و آب های سطحی و زیرزمینی را در کشور ایجاد کرده است.
آنطور که اعلام شده روزانه در شهرهای کشور حدود ۴۸ هزار تن و در روستاهای کشور حدود ۱۰ هزار تن زباله تولید می شود که فشار فراوانی را بر طبیعت وارد کرده است. در کلانشهرهای کشور، ۶۵ درصد از پسماندها تر هستند که ۶۰ درصد آن قابل تبدیل به کمپوست یا انرژی هستند.
پسماندهای خشک نیز ۳۵ درصد از پسماندهای عادی را می سازند و بازیافت آنها توجیه اقتصادی بالایی دارد که اکنون حدود ۱۰ درصد آن نیز بازیافت می شود.
در این میان توسعه نیروگاه های زیست توده ضمن حل مشکل ناترازی برق می توانند در امتداد کاهش آلودگی ها موثر باشند، بر این اساس نگاه دولت سیزدهم به نیروگاه های تجدیدپذیر باعث شده که شاهد توسعه ظرفیت تجدیدپذیرها و بدنبال آن نیروگاه های زیست توده باشیم.
هم اکنون ظرفیت نیروگاه های زیست توده در کشور ۱۳.۸ مگاوات است همین طور مطابق ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر، امکان راه اندازی ۲۰۰ مگاوات نیروگاه زیست توده با تعرفه خرید ارزی و ریالی فراهم می شود؛ در این روش فروش برق مذکور در تابلوی برق سبز بورس انرژی تا آخر عمر نیروگاه امکان پذیر خواهد بود.
باتوجه به مبادله تفاهم نامه همکاری ساتبا با صندوق توسعه ملی بمنظور تامین مالی نیروگاه های تجدیدپذیر به میزان ۵ میلیارد دلار، امکان ارائه تسهیلات به سرمایه گذاران نیروگاه های زیست توده تا ظرفیت ۲۰۰ مگاوات بر طبق مصوبه شورای اقتصاد از محل منابع یاد شده فراهم گشته است.
بر طبق مصوبه شورای اقتصاد، نیروگاه های زیست توده تا ظرفیت ۲۰۰ مگاوات مجازند علاوه بر فروش برق خود برمبنای سوخت صرفه جویی شده با نرخ ۹.۵ سنت مبادرت به فروش برق در تابلوی برق سبز کنند که بر این اساس مجموع نرخ درآمدی این نیروگاه ها به ۱۳.۵ سنت دلار خواهد رسید.
بتازگی نیز مولود شیوا - مدیرکل دفتر توسعه نیروگاه های زیست توده ساتبا از امضای تفاهم نامه همکاری میان وزارت نیرو و وزارت کشور بمنظور توسعه نیروگاه های زیست توده و حل مشکل پسماند در کشور در آینده نزدیک آگاهی داد و اظهار داشت: پشتیبانی از سرمایه گذاران در عرصه تولید انرژی از پسماند و ایجاد بستر و زیر ساخت های قانونی و اجرائی مناسب از با اهمیت ترین عوامل موفقیت کشورهای پیشرو در این زمینه بوده است.
با بیان اخیر وزیر نیرو در خصوص تایید مصوبه صادرات برق تجدیدپذیر، امکان فروش برق حاصل از منابع زیست توده با نرخ صادراتی فراهم شده که این امر می تواند سبب جذب سرمایه های بیشتر در این بخش و افزایش سهم نیروگاه های زیست توده در سبد انرژی کشور شود.
حالا روش های متنوعی بمنظور تامین مالی مدلهای سرمایه گذاری نیروگاه های تجدیدپذیر با هدف استفاده حداکثری از ظرفیتهای موجود در بازار پول و سرمایه وجود دارد که همچون آنها می توان به تسهیلات صندوق توسعه ملی، تسهیلات کم بهره به نیروگاه های مقیاس کوچک و متوسط تا ظرفیت ۳ مگاوات از محل درآمدهای ماده ۱۶ قانون جهش تولید دانش بنیان، تسهیلات صندوق ملی محیط زیست و تسهیلات منابع اشتغال زایی قوانین بودجه سنواتی اشاره نمود.
با توجه به این که توسعه این نیروگاه ها علاوه بر مزایای اجتماعی، اقتصادی و زیست محیطی می تواند نقش مهمی در رفع چالش ناترازی برق در کشور ایفا کند، بنظر می رسد که با ظرفیت ها و منابع حاصل شده به زودی شاهد رشد و توسعه بیشتر نیروگاه های تجدیدپذیر در کشور باشیم.
منبع:

1402/11/09
09:26:52
5.0 / 5
239
تگهای خبر: ارز , انرژی , بازار , برنامه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
لینک دوستان شاپ
شاپ SHAAP