تداوم زیان دهی

تداوم زیان دهی

به گزارش شاپ، بررسی صورت های مالی سه خودروساز بزرگ کشور نشان داده است که زیان انباشته ۹ ماهه سال جاری بالغ بر ۴۴.۹ همت بوده که در مجموع زیان انباشته را به ۱۷۴ همت رسانده است.به گزارش شاپ به نقل از مهر، بررسی صورت های مالی عرضه شده از جانب خودروسازان به سامانه کدال نشان داده است که زیان دهی خودروسازان همچنان ادامه دارد و هر ماه رکوردهای جدیدی را ثبت می کند؛ بشکلی که مجموع زیان انباشته سه شرکت ایران خودرو، سایپا و پارس خودرو تا پایان آذرماه (۹ ماهه امسال) به ۱۷۴ هزار میلیارد تومان رسیده است.
با توجه به این که خودروسازان در انتهای سال گذشته به زیان انباشته ۱۲۹ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومانی رسیده بودند، ازاین رو طی ۹ ماهه سال جاری بالغ بر ۴۴ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان زیان انباشته ثبت کرده اند.
زیان ۱۰۴ همتی ایران خودرو
گزارش صورت مالی ایران خودرو نشان داده است که این شرکت تا انتهای آذر ماه سال جاری بالغ بر ۱۰۴ هزار میلیارد تومان زیان انباشته داشته است؛ یعنی مجموع زیان انباشته این شرکت به ۱۰۴ هزار میلیارد تومان رسیده که تقریبا ۲ برابر سرمایه ثبت شده این شرکت است. همینطور این شرکت طی ۹ ماهه سال جاری ۱۹ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان زیان ناخالص داشته است.
جزئیات فروش خودرو از جانب این خودروساز مبین آن است که این شرکت در فروش ۴ محصول زیان زیادی را متحمل شده است که بیشترین زیان به گروه پژو تعلق دارد؛ در ۹ ماهه سال جاری حدود ۲۱۳ هزار و ۵۰۰ دستگاه انواع پژو به فروش رسیده که در مجموع بالغ بر ۱۱ هزار میلیارد تومان زیان از محل فروش این خودرو ها ثبت شده است.
در رتبه دوم زیان دهی هم گروه سمند قرار دارد که ایران خودرو با فروش ۳۸ هزار و ۶۰۰ دستگاه از این محصول، بیشتر از ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان زیان کرده است.
همچنین این شرکت از ناحیه فروش رانا و دنا هم زیان ثبت کرده است؛ بدین سان در ۹ ماهه سال جاری بیشتر از ۱۷ هزار رانا فروخته شده که منجر به ثبت زیان هزار میلیارد تومانی شده است.
در این مدت بیشتر از ۶۲ هزار دنا به فروش رسیده که در مجموع منجر به ۴ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومانی ایران خودرو شده است.
زیان ۴۸.۲ همتی سایپا
بررسی صورت های مالی شرکت سایپا هم نشان داده است که این شرکت تا پایان آذر ماه سال جاری ۴۸ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان زیان انباشته ثبت کرده است که مانند ایران خودرو بیشتر از ۲ برابر سرمایه ثبت شده خود زیان انباشته دارد. سرمایه ثبت شده این شرکت بالغ بر ۱۹ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان است. همینطور سایپا در ۹ ماهه سال جاری بالغ بر ۴ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان زیان ناخالص به ثبت رسانده است.
بررسی جزئیات فروش سایپا هم مانند ایران خودرو مبین ثبت زیان از محل فروش تمامی محصولات به جز وانت است. بر این اساس سایپا طی ۹ ماهه سال جاری بیشتر از ۱۷۴ هزار دستگاه محصول خانواده ایکس ۲۰۰ (شامل کوئیک، ساینا و تیبا) فروخته که در مجموع منجر به ثبت بیشتر از ۴ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومانی شده است.
این شرکت تا پایان آذر ماه ۳۶ هزار و ۶۰۰ دستگاه شاهین به فروش رسانده که زیان یک هزار و ۱۰۰ میلیارد تومانی را از این ناحیه ثبت کرده است.
البته همانطور که ذکر شد سایپا از محل فروش وانت سود می کند؛ این شرکت توانسته با فروش بیشتر از ۴۳ هزار دستگاه وانت، ۸۴۰ میلیارد تومان سود کسب کرده است.
زیان ۲۱.۸ همتی پارس خودرو
همچنین بررسی صورت مالی شرکت پارس خودرو هم مبین تداوم زیان دهی این شرکت همچون ایران خودرو و سایپا است.
بر این اساس تا پایان آذر ماه سال جاری این گروه خودروسازی بیشتر از ۲۱ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان زیان انباشته ثبت کرده است.
سرمایه ثبت شده پارس خودرویی ها در بورس، کمی بیشتر از ۱۱ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان است؛ ازاین رو زیان انباشته آنها از نصف سرمایه بالاتر است.
زیان انباشته ۱۰.۶ همتی در فصل پاییز
در این بین بررسی زیان دهی خودروسازان در ۳ ماهه پاییز نشان داده است که در مجموع بالغ بر ۱۰ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان زیان به زیان انباشته خودروسازان افزوده شده است.
بر این اساس به زیان انباشته ایران خودرو حدود ۷ هزار میلیارد تومان، سایپا حدود ۲ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان و پارس خودرو هم کمی بیشتر از یک هزار میلیارد تومان افزوده شده است.

1402/11/08
16:35:32
5.0 / 5
327
تگهای خبر: دستگاه , رنگ , سرمایه , محصولات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
لینک دوستان شاپ
شاپ SHAAP