صادرات سیب زمینی ۱۶۹ درصد افزایش پیدا کرد

صادرات سیب زمینی ۱۶۹ درصد افزایش پیدا کرد

به گزارش شاپ، سخنگوی کمیسیون توسعه تجارت خانه صنعت، معدن و تجارت ایران اظهار داشت: از شروع سال تا پایان آذر 196میلیون و 427هزار و 415 کیلوگرم سیب زمینی صادر شده که نسبت به 9 ماهه سال قبل 169 درصد رشد داشت.به گزارش شاپ به نقل از مهر، یکی از معضلات بخش کشاورزی مساله کمبود و بیش بود محصولات است تجربه ای که هر سال تکرار می شود. در سالی با کمبود پیاز رو به رو می شویم و آنرا با طلا قیاس می کنند در صورتیکه گوجه فرنگی زیاد شده و صفی طولانی از کامیون های پر از گوجه فرنگی جلوی کارخانه های رب گوجه فرنگی به وجود آمده با گلایه هایی از عدم خرید و راه افتادن شیرابه ای از قسمت بار کامیون ها که حکایت از خراب شدن محصولات دارد. تا هنگامی که مرکزی برای رصد و پایش و البته مدیریت داده در بخش نیاز و میزان کشت وجود نداشته باشد و البته جای خالی ترویج، سبب می شود تا کشاورزان با برآورد سرانگشتی خود، سال آینده پیاز بکارند و نیاز به گوجه فرنگی به فراموشی سپرده شود.
امسال این داستان برای سیب زمینی تکرار شده است. رییس پیشین اتحادیه بارفروشان تهران گفت، کشت محصولات بدون برنامه به انجام می رسد و این منجر به لطمه هایی به تولید و تحمیل زیان مالی به اقتصاد کشور شده است؛ به عنوان مثال امسال با کمبود تولید گوجه فرنگی و پیش بود کشت سیب زمینی رو به رو هستیم. با وجود گوشزد کمبود کشت گوجه فرنگی، صادرات ادامه داشت بطوریکه قیمت این محصول پرمصرف به بالای ۴۵ هزار تومان در هر کیلو رسید؛ در صورتیکه نرخ آن نباید از ۱۵ هزار تومان بیشتر می شد. در ادامه تعرفه صادرات ۵۵ درصد شد.
افزایش تعرفه صادرات برای پیاز هم انجام شد و این محصول با عوارض ۱۰۰ درصدی صادر گردید. در ادامه روز گذشته باتوجه به پایداری تولید، تعرفه ها کم شد و به ترتیب به ۳۰ و ۴۰ درصد رسید.
یک تکرار تلخ برای سیب زمینی کاران
به گفته رییس پیشین اتحادیه بارفروشان تهران، امسال بالای ۵.۵ میلیون تن سیب زمینی در کشور تولید شده که مازاد نیاز داخل است. امکان صادرات زیاد وجود ندارد برای اینکه کشت سیب زمینی در جهان بالا است.
مصطفی دارایی نژاد عنوان می کند، قیمت عمده هر کیلو سیب زمینی بین ۷ تا ۸ هزار تومان بوده که هزینه تولید را تامین نمی نماید.
اگر این امر مدیریت نشود و مازاد محصولات از کشاورزان خریداری و برای صنایع تبدیلی استفاده نشود سال آینده با کمبود ۵۰ درصدی کشت سیب زمینی و بیش بود تولید گوجه فرنگی رو به رو خواهیم بود.
افزایش صادرات سیب زمینی
سید روح اله لطیفی، سخنگوی کمیسیون توسعه تجارت خانه صنعت، معدن و تجارت ایران درباره ی میزان صادرات ۹ ماهه سیب زمینی به مهر اظهار داشت: از شروع سال تا پایان آذر ماه، ۱۹۶ میلیون و ۴۲۷ هزار و ۴۱۵ کیلوگرم سیب زمینی به ارزش ۷۲ میلیون و ۱۲۷ هزار و ۵۳۹ دلار به ۱۴ کشور صادر گردیده است که نسبت به ۹ ماهه سال ۱۴۰۱ با رشد ۱۵۴ درصدی در وزن و ۱۶۹ درصدی در ارزش همراه بوده است.
وی اضافه کرد: سال قبل ۱۰۵ میلیون و ۳۲۳ هزار و ۱۵۸ کیلو گرم سیب زمینی در مدت ۱۲ ماه صادر شد که ارزش آن ۳۹ میلیون و ۹۶۹ هزار و ۱۸۱ دلار بود که در ۹ ماهه فروردین تا پایان آذر ماه ۱۴۰۱، ۷۷ میلیون و ۴۱۳ هزار و ۳۶۷ کیلو گرم به ارزش ۲۶ میلیون و ۸۴۲ هزار و ۹۸۷ دلار صادر گردیده است.
وی درباره ی کشورهای هدف اشاره کرد: مقاصد صادراتی سیب زمینی کشور به کشورهای ترکمنستان، افغانستان، عراق، آذربایجان، امارات، پاکستان، کویت، عمان، قطر، سوریه، ازبکستان، قزاقستان، ارمنستان و ترکیه بوده است.
وی اضافه کرد: صادرات سیب زمینی در زمستان ۱۴۰۱ در سه ماهه پایانی سال ۳۲ میلیون و ۸۲۲ هزار و ۸۳۸ کیلو گرم به ارزش ۱۳ میلیون و ۱۲۶ هزار و ۱۹۴ دلار به ۱۰ کشور ارمنستان، افغانستان، امارات، ترکمنستان، آذربایجان، عراق، عمان، قطر، کویت و گرجستان صادر گردیده است که توجه به بازارهای خرید سیب زمینی در زمستان سال قبل می تواند در بازار یابی محصول سیب زمینی در سه ماه پایانی سال ۱۴۰۲ نیز تعیین کننده مسیر باشد.

1402/10/21
15:30:19
5.0 / 5
224
تگهای خبر: ارز , بازار , برنامه , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
لینک دوستان شاپ
شاپ SHAAP