ساخت دستگاهی برای حلال زدایی از مایعات در کشور

ساخت دستگاهی برای حلال زدایی از مایعات در کشور

شاپ: متخصصان یک شرکت دانش بنیان موفق به تولید دستگاهی برای حلال زدایی از نمونه ها به کمک گازهای بی اثر شدند.


به گزارش شاپ به نقل از ایسنا، ایوب خوشناموند، مدیر بخش طراحی و تولید این شرکت دانش بنیان اظهار نمود: تجهیزاتی که ما تولید می نماییم، در حوزه آنالیز است که در عرصه های دارویی، پتروشیمی، نفت، گاز، غذایی، کشاورزی و پزشکی مورد استفاده قرار می گیرد. در حقیقت، این دستگاه در زمره سیستم های آنالیز و آماده سازی نمونه قرار می گیرد که در لابراتوار های تحقیقاتی و کنترل دارو به کار می رود.
به نقل از ایشان، این دستگاه مخصوص دمیدن گازهای بی اثر به نمونه تحت دمای کنترل شده است که به صورتی برای آماده سازی نمونه، از آن حلال زدایی می کند. ابتدا نمونه در قالب ویال هایی داخل فضاهای تعبیه شده در دستگاه قرار می گیرد. دستگاه از قسمت پایین آغاز به گرم شدن می کند و دمای آن با ترمومتری که روی دستگاه تعبیه شده، قابل تنظیم است.
خوشناموند تصریح کرد: پس از گرم شدن بلوک از قسمت بالای دستگاه، یک ورودی گاز بی اثر مانند نیتروژن و هوا در نظر گرفته شده که وارد خروجی می شود. هر نوع گاز بی اثری که روی نمونه اثر نداشته باشد، می تواند در این دستگاه مورد استفاده قرار گیرد. سپس این گازهای بی اثر با نیدل یا سرسوزن های استیل که با تمام حلال ها قابل شستشو هستند، داخل نمونه دمیده شده و حلال زدایی صورت می گیرد و حلال یا خشک می شود یا به بیرون پرتاب می شود.
بگفته مدیر بخش طراحی این شرکت دانش بنیان، نمونه هایی که در داخل دستگاه قرار می گیرد، بسته به حوزه ای دارد که روی آن مقرر است فعالیت صورت گیرد و نمونه ها حلال زدایی شوند. برای مثال، اگر قرار باشد در نمونه زیستی خون در پزشکی قانونی جداسازی و مشخص کنند که فرد چه دارویی مصرف کرده است، می توانند از این دستگاه استفاده نمایند.
وی توضیح داد: برای جداسازی حلال از یک دارو، پس از آماده سازی نمونه، نمونه دارو را داخل محلولی آلی جدا کرده و سپس مبادرت به جداسازی این حلال آلی از نمونه دارو می نماییم. پس از قرارگیری ویال در دستگاه و دمیدن گاز بی اثر به داخل نمونه و تبخیر حلال، دارو داخل ویال باقی می ماند.
خوشناموند خاطرنشان کرد: تا حالا نیاز کشور بوسیله واردات تامین می شد، اما با ساخت این دستگاه در کشور با هزینه ای یک چهارم قیمت نمونه های خارجی، زمینه خوبی برای جایگزینی دستگاه داخلی فراهم گشته است.1402/10/17
09:44:44
5.0 / 5
294
تگهای خبر: پزشك , تولید , دارو , دارویی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
لینک دوستان شاپ
شاپ SHAAP