نقش مکمل و متقابل ایران و ترکیه در حوزه های ترانزیت و حمل و نقل

نقش مکمل و متقابل ایران و ترکیه در حوزه های ترانزیت و حمل و نقل

شاپ: معاون وزارت خارجه ترکیه که برای برگزاری نشست مشورت های سیاسی معاونین وزرای خارجه ایران و ترکیه و شرکت در کنفرانس بین المللی فلسطین به تهران سفر کرده است،  با معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه دیدار و گفت و گو کرد.


به گزارش شاپ به نقل از ایسنا، «احمد ییلدیز» و «مهدی صفری» معاونین وزیران خارجه ترکیه و ایران طی رایزنی روز یکشنبه در تهران، با اشاره به اراده جدی رهبران برای توسعه روابط اقتصادی فیمابین و هدف گذاری ارتقای حجم تجارت به ۳۰ میلیارد دلار در سال، طیف گسترده ای از موضوعات را در حوزه همکاریهای پولی- بانکی، گمرکی، ترانزیت و حمل و نقل، توسعه تجارت مرزی و رفع موانع ارتقای حجم تجارت، همکاری در حوزه انرژی، گاز و برق و سرمایه گذاری های مشترک مورد بحث و گفت و گو قرار دادند.
معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران در این جلسه با اشاره به مشکلات موجود در تردد کامیون ها در مرز بازرگان -گوربولاغ اضافه کرد: لازم است مدیران پایانه های دو طرف با دیدارهای مستمر تدابیر لازم را برای تسریع در اتمام کارهای عمرانی و پیش بینی اقدامات جایگزین برای تردد کامیون ها در طول دوره بازسازی اتخاذ نمایند تا مشکلات به وجود آمده تقلیل یابد.
صفری همین طور با اشاره به موقعیت جغرافیایی ایران و ترکیه، نقش مکمل و نیاز متقابل دو کشور در حوزه ترانزیت و حمل و نقل، بر ضرورت همکاریهای بیشتر بین وزارت خانه های ذیربط دو طرف اصرار کرد.
معاون وزیر خارجه ترکیه نیز باتوجه به اهمیت همکاریهای بیشتر وزرارت خانه های تخصصی ۲ کشور، برگزاری کمیسیون مشترک اقتصادی را فرصت خوبی برای طرح و پیگیری موانع موجود و جستجوی راهکار ها توصیف کرد و راهبری وزارت خارجه های ۲ کشور و تشویق نهادهای تخصصی برای همکاری سازنده را مهم ارزیابی کرد.
منبع:

1402/10/04
08:19:18
5.0 / 5
255
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴