در گفت وگو با معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد كشاورزی مطرح شد؛

تولید سالانه نهاده های دامی نزدیک به ۱۵ میلیون تن است

تولید سالانه نهاده های دامی نزدیک به ۱۵ میلیون تن است

به گزارش شاپ، معاون امورتولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی اظهار داشت: ۸۰۰کارخانه تولید نهاده دامی درکشور فعالیت دارد که برخی از آنها شرایط کافی برای تولید نداشته و به لحاظ تکنولوژی دریک سطح گسترده فعالیت ندارند.به گزارش شاپ به نقل از مهر، حدود ۸۰۰ کارخانه تولید نهاده دامی در کشور فعالیت دارد. ایران چقدر سالانه تولید دام، طیور و آبزی دارد که این تعداد کارخانه تولید نهاده دامی در کشور راه اندازی شده این در شرایطی است که بخشی از این نهاده ها هم وارد می شود.
آیا به لحاظ بهره وری وجود این تعداد کارخانه ضروری است؟ این حجم سرمایه گذاری در یک محصول تیراژ تولید و در نتیجه سودآوری را کاهش نمی دهد؟ در ادامه این تولیدکنندگان مدعی هستند در کشور انحصار وجود ندارد و این تعداد تولیدکننده با یکدیگر رقابت می کنند!
محمدابراهیم حسن نژاد، معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی در این خصوص به مهر اظهار داشت: اگر تمام ظرفیتی که در کشور در حوزه دام وجود دارد استفاده گردد خیلی ظرفیت مازاد در تولید نهاده های دامی نداریم؛ اما یک بخشی به سبب این که خوراک آماده استفاده نمی شود ظرفیت خالی وجود دارد.
وی تصریح کرد: ما باید تلاش نماییم که تمام واحدهای دام و طیور بتوانند از خوراک آماده استفاده نمایند.
از بازار صادرات چه خبر؟
آیا کارخانجات کشور با این تعداد، صادرات هم دارند؟ معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی اظهار نمود: حجم تولیدی کشور به اندازه نیاز داخل نبوده ازاین رو مازاد تولیدی وجود ندارد که آنرا صادر نماییم.
حسن نژاد خاطرنشان کرد: کارخانه ها با تمام ظرفیت فعالیت نداشته و حدود ۱۵ میلیون تن سالانه تولید می شود که نیاز کشور بیشتر از این عدد است.
معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی در پاسخ به پرسشی در خصوص این که فعالیت ۸۰۰ کارخانه نباید بتواند تمام نیاز کشور را پوشش دهد و تأمین کند، اظهار نمود: کارخانه های بسیاری به وجود آمده اند که فناوری و تکنولوژی آنها با یکدیگر متفاوت می باشد. ۸۰۰ کارخانه آمار کل کارخانجات تولیدی نهاده دامی بوده که امکان دارد برخی از آنها شرایط کافی و مناسب برای تولید نداشته باشند و نتوانند با واحدهایی که تکنولوژی بالاتری دارند رقابت کنند؛ ازاین رو به لحاظ تکنولوژی در یک سطح گسترده فعالیت ندارند.
حسن نژاد در انتها اظهار داشت: ما باید به سمت ارتقا دانش و افزایش بهره وری حرکت نماییم تا موفق تر عمل شود.

1402/09/24
13:30:28
5.0 / 5
298
تگهای خبر: بازار , تولید , رنگ , سرمایه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
لینک دوستان شاپ
شاپ SHAAP