نایب رئیس سابق اتحادیه طلا و جواهر تهران:

سکه و طلای داخل به ساز بازار جهانی چرخید

سکه و طلای داخل به ساز بازار جهانی چرخید

به گزارش شاپ، نایب رییس سابق اتحادیه طلا و جواهر تهران، ضمن اشاره به ثبات نسبی نرخ ارز در بازار داخل، تغییرات قیمت سکه و طلا در بازار داخل را تنها تحت تاثیر نوسان قابل توجه اونس جهانی طلا عنوان نمود و اظهار داشت: بطور معمول با افزایش قیمت اونس طلا، قیمت سکه و طلا در بازار هم صعودی می شود، اما بعد از بازگشت طلا به کانال نزولی شدن، کمی سکه مقاومت در مقابل کاهش خواهد داشت.


محمد کشتی آرای در ارتباط با وضعیت یک هفته اخیر سکه و طلا در بازار در گفت و گو با ایسنا، اظهار داشت: در هفته ای که گذشت، قیمت جهانی طلا نوسان زیادی داشت؛ قیمت طلا در یک هفته اخیر رکورد زد و حتی به بالای ۲۱۰۰ دلار هم برای ساعاتی افزایش پیدا کرد، اما در مجموع در محدوده ۲۰۷۲ دلار قیمت ابتدای هفته هر اونس طلا بود.
نایب رییس سابق اتحادیه طلا و جواهر تهران، افزود: در طول هفته اما با عنایت به فرسایشی شدن اتفاقات خاورمیانه، قیمت جهانی طلا با کاهش همراه شد و روز گذشته (پنجشنبه) در آخرین معاملات هفته، قیمت هر اونس طلا با ۴۶ دلار کاهش به نسبت ابتدای هفته، به محدوده ۲۰۲۵ دلار رسید؛ طبیعتاً در حالی که اول هفته قیمت جهانی طلا در محدوده ۲۱۰۰ دلار بود، نرخها در بازار داخل نیز با افزایش همراه بود، اما در طول هفته مجدد با کاهش قیمت طلا در بازارهای جهانی، قیمت سکه و طلا در بازار داخل هم روند نزولی به خود گرفت.
این کارشناس بازار سکه و طلای داخلی اشاره کرد: این درحالی بود که در یک هفته گذشته، ثبات کامل در بازار ارز در داخل وجود داشت و حتی نوسانات کاهشی نرخ ارز هم در بازار دیده می شد؛ بدین سبب تنها عامل نوسان قیمت سکه و طلا در یک هفته اخیر، تغییرات در قیمت جهانی طلا بود. فلزات دیگر نظیر نقره، پلاتین و پالادیوم نیز در این هفته بعد از کاهش اونس طلا، با کاهش همراه شد.

از بهای سکه ۱۵۰ هزار تومان و طلا ۴۸ هزار تومان ریخت
کشتی آرای در ارتباط با آخرین قیمت سکه و طلا در بازار کشور و تغییرات آن نسبت به ابتدای هفته، اظهار داشت: قیمت سکه تمام طرح قدیم با ۳۰۰ هزار تومان کاهش در آخرین معاملات روز گذشته ۲۵ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان بود. سکه تمام طرح جدید با ۱۵۰ هزار تومان کاهش هفتگی به ۲۹ میلیون و ۳۵۰ هزار تومان رسید. نیم سکه و ربع سکه هریک کاهش ۲۰۰ هزار تومانی را نسبت به ابتدای هفته در آخرین معاملات پایانی هفته تجربه کرده اند. در آخرین معاملات روز گذشته، نیم سکه ۱۵ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان و ربع سکه ۱۰ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان قیمت داشتند. سکه های یک گرمی بانک مرکزی نیز به ۱۵۰ هزار تومان کاهش بها نسبت به ابتدای هفته، پنج میلیون و ۷۵۰ هزار تومان در آخر هفته، معامله شد.
نایب رییس سابق اتحادیه طلا و جواهر تهران اضافه کرد: طبیعتاً زمانی که قیمت جهانی طلا کاهش پیدا کند، بیشترین تاثیر کاهشی را در قیمت طلا خواهیم داشت. هر مثقال طلای آب شده با ۲۱۰ هزار تومان کاهش هفتگی، روز گذشته (پنجشنبه) در آخرین معاملات، ۱۰ میلیون و ۷۲۰ هزار تومان بود و هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز با ۴۸ هزار تومانی کاهش بها نسبت به ابتدای هفته، دو میلیون و ۴۷۵ هزار تومان به ازای هر گرم، مبنای معاملات مصنوعات طلا قرار گرفت.
این کارشناس بازار سکه و طلای کشور اشاره کرد: به طور معمول نوسانات قیمت طلا بر روی قیمت سکه موثر است؛ در مواقعی که قیمت طلا افزوده می شود، بلا فاصله قیمت سکه هم رو به افزایش خواهد گذاشت؛ اما در مواقعی که قیمت جهانی طلا کاسته می شود، به طور معمول قیمت سکه با مقاومت هم راه است و با مقداری تأخیر، کاسته می شود. یکی از علت هایی که هم پا و به نسبت کاهش قیمت جهانی طلا، در قیمت سکه ها کاهش قیمت نداشته ایم، همین مقاومت سکه است.

مقاومت و تاخیر سکه در کاهش، اجازه نداد حباب سکه تخلیه شود
وی در ارتباط با آخرین وضعیت حباب سکه، اظهار داشت: حباب سکه نیز در صورتیکه در آغاز هفته چهار میلیون و ۸۰۰ هزار تومان بود، در طول هفته مجدد بزرگتر شد و با ۳۰۰ هزار تومان افزایش در آخر هفته به پنج میلیون و ۱۰۰ هزار تومان رسید که علت آن، همان مقاومت کاهش قیمت سکه بود.
کشتی آرای برای هفته پیش رو پیش بینی کرد: با عنایت به ثباتی که طی روزهای اخیر در بازار داخل و همین طور در بازارهای جهانی ایجاد شده، بنظر می رسد که نرخها فعلأ تغییرات خاصی نداشته باشد؛ مگر آنکه اتفاق خاصی در عرصه بین المللی در عرصه سیاسی-اقتصادی رخ دهد؛ اما هم اکنون شرایط بازار عادی است. این درحالیست که دادوستدها در بازار کشور، روال عادی خودرا دارد و بازار کمی رکود هم راه است و از هیجانات کاذب و جاذبه هایی که برای سرمایه گذاری و خرید و فروش سکه و طلا، پیش می آمد، خوشبختانه خبری نیست.
منبع:

1402/09/17
17:58:30
5.0 / 5
214
تگهای خبر: ارز , بازار , جشن , سرمایه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴