تأثیر توسعه مشاغل خانگی در کاهش نرخ بیکاری زنان

تأثیر توسعه مشاغل خانگی در کاهش نرخ بیکاری زنان

شاپ: به گزارش شاپ، معاون اشتغال وزیر کار ضمن اشاره به روند کاهشی نرخ بیکاری زنان در دولت سیزدهم، توسعه مشاغل خانگی را همچون علل این امر عنوان نمود.به گزارش شاپ به نقل از ایسنا، طی طول دو سال قبل و از آغاز شروع به کار دولت سیزدهم تابحال بیشتر از ۲۵۰ هزار شغل در حوزه اشتغال خانگی بوجود آمده است. طبق آمارها در هفت ماهه سال ۱۴۰۲ بیشتر از ۸۵ هزار شغل خانگی ایجاد و ۱۲۸ هزار مجوز مشاغل خانگی صادر گردیده است.

وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، هدفگذاری ایجاد اشتغال امسال را ۱۵۰ هزار شغل خانگی عنوان و سهم مشاغل خانگی از بازار کل کشور و ایجاد یک میلیون فرصت شغلی را ۱۵ درصد اعلام نموده است.

خوشبختانه در جهت توسعه مشاغل خانگی در کشور گامهای مؤثری همچون تسهیل گری در صدور مجوزها، افزایش سهم تسهیلات بانکی و رشد صعودی اشتغال ایجادی برداشته شد و در سال ۱۴۰۱ برنامه وزارت کار برای ایجاد ۱۰۳ هزار شغل خانگی معادل ۱۰ درصد یک میلیون فرصت شغلی محقق شد.

در جریان بررسی تبصره ۴ بند «پ» ماده ۶ لایحه برنامه هفتم توسعه ذیل فصل «اشتغال»، مجلس شورای اسلامی شرط ضامن از دریافت وام های مشاغل خانگی را حذف و تصویب کرد که تسهیلات به متقاضیان ایجاد و توسعه کسب و کارهای خرد خانگی صرفا بر اساس اعتبارسنجی و با أخذ سفته از متقاضی انجام گیرد.

در همین راستا محمود کریمی بیرانوند ـ معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت کار در رابطه با روند کاهشی نرخ بیکاری زنان در دولت سیزدهم می گوید: نرخ بیکاری زنان در همه فصول کاهشی بوده و یکی از دلایلش، توسعه مشاغل خانگی است. سال قبل برای اولین بار بیشتر از ۱۰۳ هزار فرصت شغلی در حوزه مشاغل خانگی داشتیم که در نوع خود کم نظیر است.

او می گوید: این عدد در سال ۱۳۹۹ فقط ۲۸ هزار شغل خانگی بوده ولی پارسال ۱۰۳ هزار فرصت شغلی جدید بوجود آمد.

به گفته معاون اشتغال وزیر کار، مطابق آمار سامانه رصد اشتغال تابحال ۸۶ هزار شغل خانگی جدید بوجود آمده و تسهیلات مشاغل خانگی با اختصاص هزار میلیارد تومان از جانب بانک مرکزی، افزایش پیدا کرده و بیشترین مقدار تسهیلات در طول سالهای اجرای قانون مشاغل خانگی بوده است.

کریمی بیرانوند عمده فرصت های شغلی بوجود آمده مطابق با آمار مرکز آمار ایران و سامانه رصد اشتغال را در ارتباط با بخش خدمات و بعد از آن بخش صنعت و کشاورزی عنوان نمود.

در حال حاضر ۹۵ درصد از رشته ها و مشاغل خانگی در کشور ثبت محور است که از راه الکترونیکی ثبت می شود تا به کوتاه شدن فرایندهای اداری منجر شود.

وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی درصدد است تا با تشکیل سکوهای فروش مجازی محصولات خانگی و بازارسازی مشاغل خانگی گام بزرگی در جهت پشتیبانی از صاحبان مشاغل خانگی بردارد.

به گزارش شاپ به نقل از ایسنا، از نگاه کارشناسان مشاغل خانگی نقطه شروع مناسبی جهت راه اندازی یک کسب و کار بخصوص برای جوانان جویای کار و فارغ التحصیلان به حساب می آید چون که با کمترین هزینه و بیشترین ارزش افزوده میتوان اشتغال خانگی را تجربه نمود و به درآمد رسید.
1402/09/04
09:34:57
5.0 / 5
308
تگهای خبر: ارز , بازار , برنامه , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
شاپ SHAAP