بازار مسکن همچنان کم رمق

بازار مسکن همچنان کم رمق

شاپ: هفته ای که گذشت برای بازار مسکن مطابق انتظار با رکود سپری شد؛ رکودی که کنشگران و کارشناسان نمی توانند زمان پایان آنرا تخمین بزنند. برخی معتقدند این بازار در سال آینده متناسب با نرخ تورم رشد می کند اما این اظهارنظر نیز چندان قوی نیست؛ برای اینکه بازار ملک به سبب تاثیرپذیری از دست کم 9 متغیر اقتصادی گاهی پیش بینی ها را به چالش می کشد.


به گزارش شاپ به نقل از ایسنا، بازار مسکن هفته کم نوسانی را همانند شش ماه گذشته پشت سر گذاشت. خرید و فروش ملک به کمترین میزان خود در سه سال قبل رسیده و فعالان این بازار پیش بینی دقیقی از آینده آن ندارند. از تیرماه امسال به بعد معاملات در کانال ۲۰۰۰ واحد قرار گرفته که از آذر ۱۳۹۹ تا حالا بی سابقه بوده است. بااینکه در مهرماه تعداد معاملات ۲۰ درصد نسبت به شهریور افزوده شد اما بسیار کمتر از آنست که بتوان عنوان رونق به آن داد.
شهریور و مهر امسال به ترتیب ۲۶۱۰ و ۳۱۱۱ قرارداد خرید و فروش مسکن در پایتخت به امضا رسید که از کاهش ۴۲ و ۵۶ درصد نسبت به زمان مشابه سال قبل حکایت دارد.
نرخها نیز تحت تاثیر رکود معاملات و البته ثبات بازار ارز به تثبیت رسیده و در مواقعی کم شده است. قیمت های قطعی در مقایسه با خرداد امسال حدود ۳ درصد و نرخ های پیشنهادی تا ۲۰ درصد کم شده است. آخرین آماری که به نقل از بانک مرکزی ارائه شده گویای آنست که قیمت مسکن شهر تهران در آبان ماه ۰.۴ درصد نسبت به مهرماه کاهش نشان میدهد. مهرماه متوسط قیمت هر متر خانه در تهران ۷۶ میلیون تومان بود.
تا پیش از سال ۱۳۹۶ بازار مسکن بطور معمول در مواقع رکود گرفتار افت قیمت می شد اما از آن زمان تا حالا سیکل های طبیعی این بازار گرفتار تحولات اساسی شده است؛ بطوریکه شرایط مختلف رکود تورمی، رکود غیرتورمی و رونق تورمی را تجربه نمود.
در وضعیت فعلی نیز بازار در رکود غیرتورمی به سر می برد. اما کنشگران و کارشناسان این بازار نمی توانند با قاطعیت آینده آنرا پیش بینی کنند. برخی معتقدند بازار مسکن در سال آینده متناسب با نرخ تورم رشد می کند اما این گزاره نیز چندان قوی به نظر نمی رسد؛ برای اینکه بازار ملک به سبب تاثیرپذیری از دست کم ۹ متغیر اقتصادی شامل ساخت و ساز، بازارهای موازی، رشد نقدینگی، نرخ سود بانکی، میزان تسهیلات، توان متقاضیان، میزان سرمایه گذاری، سیاست های مالیاتی و تورم عمومی گاهی پیش بینی ها را به چالش می کشد.
آن چه مسلم است این که نمی توان در کوتاه مدت و حتی میان مدت، تحرک قابل توجهی را برای بازار مسکن متصور بود. رییس اتحادیه مشاوران املاک می گوید حتی اگر شرایط اقتصادی در ثبات کامل باشد بازار ملک برای آنکه خودرا بازیابی کند به یک سال زمان نیاز دارد.
بگفته کیانوش گودرزی، اگر عرضه مسکن را بوسیله تولید افزایش دهیم و بانک اطلاعاتی جامع و قوی نسبت به خانه های خالی داشته باشیم تا بتوانیم آنها را به حوزه اجاره یا فروش وارد نماییم، می توان به ادامه آرامش بازار مسکن امیدوار بود. اگر اتفاقات بحرانی و هیجانی در اقتصاد و مسکن پیش نیاید فکر می کنم در سال آینده رونق داشته باشیم.
منبع:

1402/09/03
23:21:22
5.0 / 5
282
تگهای خبر: آرامش , ارز , بازار , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
لینک دوستان شاپ
شاپ SHAAP