ساخت 4 میلیون مسکن با تأمین حواله های نفتی

ساخت 4 میلیون مسکن با تأمین حواله های نفتی

به گزارش شاپ، طی دریافت مجوز وزارت راه و شهرسازی از جانب رهبر معظم انقلاب بنا شد تا ۲ میلیارد دلار حواله نفتی در اختیار وزارت راه و شهرسازی در جهت اجرای ۴ میلیون واحد نهضت ملی مسکن قرار گیرد.به گزارش شاپ به نقل از مهر، یکی از وعده های انتخاباتی سیدابراهیم رئیسی ساخت ۴ میلیون واحد مسکونی طی ۴ سال ابتدایی دولت بود که در ابتدا اجرای این وعده انتخاباتی موانع و چالش های پیش روی دولت بود که با انتخاب مهرداد بذرپاش بعنوان وزیر جوان راه و شهرسازی بعضی از موانع در این راه هموار شد اما تأمین منبع مالی با عنایت به بودجه محدود دولت کار دشواری است.
به منظور تأمین بخشی از منابع مالی طرح نهضت ملی مسکن، چند هفته گذشته صندوق توسعه ملی در نشستی که با حضور معاون اول رئیس جمهوری و سایر مسؤلان در رابطه با بخش مسکن برگزار شده پیشنهاد دادند در برابر دریافت حواله های نفتی ۲ میلیارد دلار در اختیار وزارت راه و شهرسازی قرار دهد.
تخصیص ۲ میلیارد دلار منابع ارزی در جهت اجرای طرح نهضت ملی مسکن
مهرداد بذرپاش وزیر راه و شهرسازی ماه اخیر (۶ مهر) از تخصیص ۲ میلیارد دلار منابع ارزی برای تکمیل طرح های نهضت ملی مسکن اطلاع داد و اظهار داشت: رقم ۲ میلیارد دلار از محل تهاتر نفت و منابع صندوق ملی تخصیص پیدا می کند. یکی از اشکالات اجرای طرح نهضت ملی مسکن تخصیص منابع مالی بود که مجوزی از جانب رهبر معظم انقلاب دریافت کردیم تا از ظرفیتهای موجود تهاتر نفت و صندوق ملی در این خصوص استفاده نماییم.
پس از صدور مجوز مقام معظم رهبری برای اختصاص دو میلیارد دلار از منابع صندوق توسعه ملی به نهضت ملی مسکن، فرآیند اداری این تخصیص شروع شد و الان بنا به اظهار نظر عضو هیأت عامل این صندوق، در انتظار اراده وزارت نفت برای اعلام زمان تبدیل حواله های نفتی به منابع مالی است.
تسریع روند ساخت ۴ میلیون واحد نهضت ملی مسکن در انتظار حواله های نفتی
سید علیرضا میرمحمد صادقی عضو هیئت عامل صندوق توسعه ملی در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن اشاره به این که طی مجوزهای صادرشده صندوق توسعه ملی در برابر دریافت حواله های نفتی مبلغ ۲ میلیارد دلار در اختیار طرح مسکن ملی قرار خواهد داد، اظهار داشت: طی جلساتی که برگزار شد برای تأمین منبع مالی ساخت ۴ میلیون واحد نهضت ملی مسکن ابتدا باید یک سرمایه گذاری ابتدایی صورت گیرد سپس بعد از دریافت مجوز از جانب رهبر معظم انقلاب ۲ میلیارد دلار از حواله های نفتی به فروش برسد و پول حاصل از فروش نفت به حساب ساخت واحدهای مسکونی واریز شود.
عضو هیئت عامل صندوق توسعه ملی در ادامه تصریح کرد: حواله های نفتی به اصطلاح یک برگه ای است که در یک مدت زمان مشخصی به نفت تبدیل می شود. عموماً حواله های نفتی که درحال مراوده هستند باید در بوس انرژی بعنوان کالا معامله شود و عملیات معامله به صورت کاغذی صورت خواهد گرفت.
وی تصریح کرد: طرح ۲ میلیارد دلار حواله نفتی را صندوق توسعه ملی عرضه داد و اعلام آمادگی خویش را اعلام نمود. وزارت راه و شهرسازی امکان دارد توان نقد کردن حواله ها را ندارد چونکه فرایند حواله های نفتی حدود ۶ ماه زمان بر خواهد بود صندوق توسعه ملی جهت کمک به بخش مسکن برای دریافت این حواله های منابع مورد نیاز را در اختیار طرح نهضت ملی مسکن قرار خواهد داد.
صادقی در ادامه تصریح کرد: البته حواله های که در بازار بورس عرضه می شود تا متقاضی دیگری خریداری کند، اگر خریدار نداشته باشد صندوق توسعه ملی مبادرت به خرید خواهد نمود و اما باید طی زمان بندی مشخصی اصل نفت را تحویل بگیریم و ارز به صندوق برگردد.
در این زمینه با وزارت نفت، وزارت راه و شهرسازی و صندوق توسعه ملی مذاکراتی انجام شده و برخی زمینه ها سازمان برنامه و بودجه هم امکان دارد ورود داشته باشد و البته نقش وزارت نفت نسبت به سایر ارگان ها از اهمیت بالایی برخوردار می باشد.
به گزارش شاپ به نقل از مهر، منابع ارزی صندوق توسعه ملی در خیلی از موارد با دستورات رهبر معظم انقلاب از مشکلات کشور گره گشایی کرده و در مواردی که مطابق قانون مقرر شده بود اعتبارات مورد نیاز پروژه ها از محل تهاتر نفت تأمین شود که به علت طولانی شدن فرآیند، دریافت اعتبار از صندوق توسعه ملی در دستور کار قرار گرفته است.


منبع:

1402/08/20
15:55:02
5.0 / 5
119
تگهای خبر: ارز , انرژی , بازار , برنامه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
لینک دوستان شاپ
شاپ SHAAP