سازمان امور عشایر برای تنظیم بازار گوشت قرمز اعلام آمادگی کرد

سازمان امور عشایر برای تنظیم بازار گوشت قرمز اعلام آمادگی کرد

شاپ: در امتداد تنظیم بازار گوشت قرمز، سازمان امور عشایر اعلام آمادگی کرد تا یک میلیون و 400هزار رأس دام بصورت تولید قراردادی داشته باشد.به گزارش شاپ به نقل از مهر، گوشت دام ایرانی یکی از لذیذترین گوشت های قرمز بوده که در میان کشورهای خلیج فارس بازار تقاضا بسیاری دارد. قاچاق دام به این کشورها یکی از دلایلی است که قیمت را در بازار داخل گرفتار نوسان کرده است.
در حال حاضر نرخ گوشت گوسفند و گوساله از ۳۱۶ تا حدود ۶۰۰ هزار تومان در نوسان بوده ازاین رو برای کاهش قیمت دولت اقدام به واردات کرد. این در شرایطی است که دامداران با اشاره به اینکه با افزایش چند برابری نهاده های دامی پرورش دام توجیه اقتصادی ندارد بخشی از آنها به سمت کشاورزی حرکت کرده اند.
«طرح شبکه های فرعی آبیاری و زه کشی غرب و شمال غرب کشور» در حال انجام می باشد. این طرح کمک زیادی به بخش کشاورزی می کند. کشاورزی رونق می گیرد در حالیکه بخش دامپروری بخصوص در میان عشایر درحال کم رنگ شدن است. به قول مسؤولان محلی برخی استان ها تولید دام توجیه اقتصادی نداشته ازاین رو برخی دامداران تغییر شغل داده و به سمت کشت و کار حرکت کرده یا از حجم فعالیت خود کاسته اند.
تولید و نیاز بازار
در حال حاضر که عنوان می شود سرانه ی مصرف انواع گوشت قرمز در کشور کاهش پیدا کرده و به حدود ۶ تا ۷ کیلو گرم به ازای هر نفر در سال رسیده است. مدیرعامل اتحادیه مرکزی دام سبک کشور در رابطه با وضعیت تولید و میزان نیاز بازار گوشت اظهار داشت: در چند سال قبل (۲ تا ۳ سال قبل) حدود یک میلیون تن مصرف گوشت قرمز کشور شامل گوسفندی و گوساله بود؛ سال هایی که هر فرد ۱۲ کیلو گرم مصرف سرانه داشته است. از این عدد ۸۰۰ تا ۹۰۰ هزار تن در داخل تولید و تأمین می شد و ۱۳۰ تا ۱۴۰ هزار تن هم گوشت صنعتی برای مصارف محصولات غذایی مانند سوسیس، کالباس و… وارد می شد.
دولت تلاش دارد در شرایط فعلی با تولید داخل و واردات کمبود بازار، قیمت گوشت قرمز را ثابت نگه دارد. بخشی از تولید گوشت قرمز با عشایر است. سیاوش احمدی میرقائد، رئیس سازمان امور عشایر ایران اظهار داشت: در جهت حمایت دولت از عشایر و حفظ دام مولد، طرح تولید قراردادی گوشت دام عشایر در حال انجام می باشد و تا کنون عشایر برای تولید قراردادی یک میلیون و ۴۰۰ هزار رأس دام اعلام آمادگی کرده اند که این نشان داده است این ظرفیت در جامعه عشایری وجود دارد.
به گزارش سازمان امور عشایر ایران، احمدی میرقائد اظهار نمود: در طرح تولید قراردادی گوشت دام عشایر، نهاده دامی جو با قیمت ۱۰ هزار و ۳۰۰ تومان از راه شرکت پشتیبانی امور دام به عشایر داده می شود و به علت قرارگیری دام در چرخه پروار گوشت بیشتری تولید خواهد شد.
وی با تاکید بر این که در اجرای این طرح باید دام عشایر بیمه شود، اضافه کرد: اجرای این طرح، یک کار بزرگ است و اگر با موفقیت صورت گیرد مقدمه ای برای اجرای طرح های بزرگ تر در مناطق عشایری کشور است.
سرپرست سازمان امور عشایر ایران بیان نمود: درآمدزایی برای شرکتهای تعاونی عشایری یعنی درآمدزایی برای عشایر و همه باید در این حوزه تلاش کنند.
احمدی میرقائد ضمن اشاره به این که تا کنون حدود ۶۰ درصد از این طرح انجام شده است، خاطرنشان کرد: بهترین زمان برای پروار دام در آبان است که کوچ پاییزه عشایر تمام شده و عشایر در مناطق قشلاقی خود مستقر شده اند.
وی با اشاره به اینکه یکی از اهداف اجرای طرح تولید قراردادی گوشت دام عشایر حفظ دام مولد است، اظهار نمود: چرخه پروار دام در این طرح ۴ ماهه بوده و ۲۵ درصد دامی که در چرخه تولید قراردادی قرار می گیرد بره است.


منبع:

1402/07/22
08:26:57
5.0 / 5
198
تگهای خبر: بازار , تولید , رنگ , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان شاپ
شاپ SHAAP