بیش از ۳۰درصد از حجم مرسولات پستی ایران متعلق به خرید آنلاین است

بیش از ۳۰درصد از حجم مرسولات پستی ایران متعلق به خرید آنلاین است

شاپ: روزانه 2 میلیون مرسوله پستی جابه جا می شود که از این مقدار حدود 900 هزار بسته توسط شرکت های پستی و مابقی با روش های دیگر جابه جا می شود که بیش از 30 درصد آن متعلق به خریدهای اینترنتی است.به گزارش تجاری خبرگزاری مهر، مهدیه تمسکی، مدیر توسعه کسب وکار پادرو، با اشاره به این مطلب اظهار داشت: از این حجم ۳۰ درصدی که حدود ۳۰۰ هزار مرسوله پستی در روز است، بیش از ۵۲ درصد متعلق به فروشگاه های اینستاگرامی و مابقی متعلق به فروشگاه های اینترنتی است.
سیستم پستی ایران به عنوان قدیمی ترین ناوگان پستی دنیا که قدمتی ۲۵۰۰ ساله دارد، از نظر اتحادیه جهانی پست در سال ۲۰۲۱ رتبه ۵۴ را در میان ۱۷۲ کشور به دست آورده است. در سالهای اخیر خصوصاً پس از پاندمی کرونا صنعت پست در دنیا با رشد و جهش بی سابقه ای مواجه گردید. خیلی از کشورها در این ایام توانستند درآمد و حجم مرسولات پستی خودرا در کوتاه مدت چندین برابر کنند. چین به عنوان تازه ترین رهبر بازار لجستیک در جهان، که سهم بالایی از حجم مرسولات دنیا را در اختیار دارد، پس از کووید توانست ۶۷ درصد ازسهم بازار پست در جهان را در اختیار بگیرد. این پیشروی در صنعت پست روی سهم خریدهای اینترنتی در ارسال های پستی نیز اثر معناداری داشت. بدین سبب که حدودا ۸۰ درصد از مرسولات پستی چین مربوط به خریدهای اینترنتی است و باتوجه به سهم بالای چین در این صنعت، در سال ۲۰۲۲ سهم مرسولات اینترنتی در صنعت پست به بالای ۵۰ درصد افزوده شد. این رشد تنها به چین محدود نشد. حدودا همه کشورهای عضو اتحادیه جهانی پست، پس از کووید رشد کردند. این رشد فقط در حجم و تعداد مرسولات نبود بلکه فاکتورهای کیفی لجستیک نیز در این دوران ارتقا پیدا کرد. بیشتر کشورهای پیشرو در این صنعت، از فرصت رشد به وجود آمده برای سرمایه گذاری در زیرساخت های لجستیک و پست استفاده کردند و با سرمایه گذاری مناسب در توسعه خدمات، بهبود زیرساخت ها و ایجاد راه کارهای مطابق نیاز بازار، بازارهای جدیدی را وارد چرخه مشتریان خود کردند، یکی از مواردی که با گسترش زیرساخت های لجستیک می تواند رشد بالایی را در همه بازارهای جهانی تجربه کند، تجارت اجتماعی است. طبق پیش بینی ها این بازار تا ۲۰۳۰ می تواند هر سال ۳۰ درصد رشد داشته باشد.
سوئیس، آلمان، اتریش، فرانسه، ژاپن و چین در سال ۲۰۲۲ به عنوان بهترین ارائه دهندگان خدمات پستی دنیا معرفی گشتند. چین از رتبه ۲۵ در سال ۲۰۲۱ به رتبه ۶ جهان ارتقا پیدا کرد. بین سالهای ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۱ صنعت پست در جهان بیش از ۳۳ درصد رشد کرد. سال ۲۰۲۰ رکورد درآمد در این صنعت با رشد ۱۸ درصدی شکسته شد و تخمین زده شده که از سال ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۲ حجم بسته های پستی حدودا ۵/۷ درصد افزایش داشته باشند. آمارهای رشد در این صنعت در تاریخ ۱۴۷ ساله این صنعت بی سابقه بوده است.

تمسکی با اشاره به این آمارها افزود: این رشد یک فرصت بی نظیر برای صنعت پست بود چونکه مطالعات نشان می دهند که تقاضا برای خدمات پستی و خرید غیرحضوری در پنج سال آینده مسیر تصاعدی را طی می کند و این رشد موجب شد تا همه کشورها حتی ایران به فکر گسترش زیرساخت ها و ارتقای SLA باشند.
طبق آخرین گزارشی که اتحادیه جهانی پست منتشر نموده است. ایران از نظر گسترش زیرساخت های پستی که شامل اعتماد و اعتبار و اتصال به شبکه جهانی، و انعطاف پذیری به روشی پایدار از ۱۰ نمره، موفق به کسب امتیاز ۶ شده است. ایران در دو زمینه اعتبار و اعتماد و انعطاف رتبه ۸ را به دست آورده اما در حوزه اتصال به شبکه های جهانی پست امتیازی کمتر از ۴ و در حوزه تنوع در مدلهای مختلف ارسال با مدلهای کسب و کاری مختلف امتیازی کمتر از ۲ را کسب کرده است.
«با توجه به سرمایه گذاری اندک برای توسعه و استهلاک زیرساخت های قدیمی، صنعت لجستیک ایران به زودی با مشکلات جدیدی مواجه شود. در دنیا برای رویارویی با مشکلات مختلف در حورزه لجستیک، تکنولوژی نقش بسیار مهمی را بازی می کند و سرمایه گذاری در این بخش بسیار اهمیت دارد. موضوعی که اگر به آن پرداخته نشود صنعت پست ایران را گرفتار پسرفت خواهدنمود.»
تمسکی افزود: ما در ایران شرکت های متنوع پستی که خدمات مختلف با سطح خدمات متنوع را بصورت فراگیر ارائه بدهند، نداریم. بطورمثال تنها شرکتی که می تواند به تمام نقاط ایران ارسال داشته باشد، شرکت ملی پست است. دیگر شرکتها این سطح از پوشش را ارائه نمی دهند و در نهایت به چند ده شهر از میان حدود ۱۴۰۰ شهر در ایران ارسال دارند. در سالهای اخیر، شرکت های پستی داخل شهری با نگاه ویژه به پایتخت نیز شکل گرفته اند اما ظرفیت این شرکتها ذر مقایسه با تعداد مرسولات روزانه کشور و حتی تهران عدد قابل توجهی نیست.
تمسکی اظهار داشت: شاید با اهمیت ترین دلیل این وضعیت، نبودن فضای رقابتی برای شرکتها به سبب عدم سرمایه گذاری در این صنعت در سالهای اخیر باشد.
او معتقد می باشد در سال های آتی باتوجه به پیش بینی های صورت گرفته، منطقه خاورمیانه با رشد زیادی در حوزه تجارت الکترونیک و بدنبال آن نیازمندی به توسعه در صنعت پست روبرو خواهد بود: «اگر به آمارهای کشورهای منطقه مثل ترکیه، امارات یا عربستان نگاه کنید، تمرکز بر مساله لجستیک و گسترش زیرساخت های پستی را متوجه خواهید شد. عربستان طی سه سال قبل ۱۴۳٪ در حجم مرسولات پستی و ۱۶۷٪ در درآمد حاصل از صنعت پست خود رشد کرده است.
حتی کشوری مثل ترکیه که سهم تجارت الکترونیک آن به نسبت فروش آفلاین طی دروان کرونا بیش از ۹۰ درصد رشد کرده، پیش بینی می کند تا پنج سال آینده مسیر رشد را تا ۲۵ درصد حفظ کند و این به مفهوم افزایش حجم مرسولات پستی این کشور نیز خواهد بود. فروشگاه اینترنتی ترندیول در ترکیه هم اکنون به ۲۷ کشور اروپایی ارسال کالا دارد. سرمایه گذاری ۲ میلیارد دلاری علی بابا درترندیول که قبلاً یونیکورنی مثل لازادا در آسیای جنوب شرقی را نیز خریداری نموده، نیز به سبب پتانسیل بالای این بخش از صنعت در منطقه است.»
تمسکی در آخر به حجم مرسولات پادرو در شش ماهه اول سال ۱۴۰۲ اشاره نمود و اظهار داشت: «پادرو توانسته تا ۲۰ هزار سفارش در روز را پردازش کند. اکنون این ظرفیت در پادرو وجود دارد که تا ۱۳۰ هزار سفارش در روز را مدیریت و پردازش کند. پادرو همین طور هم اکنون به بالای ۵۰ هزار کسب وکار کوچک خدمات ارائه می کند.»

او با اشاره به سهم کسب وکارهای کوچک در ایران می گوید: هم اکنون حدود ۵۵ درصد از سفارش های ثبت شده از طریق پادرو متعلق به کسب وکارهای کوچک همچون فروشندگان فعال در شبکه اجتماعی اینستاگرام و فروشگاه های آنلاین است. مابقی سفارش های روزانه، سهم کسب وکارهای سنتی است که به خدمات ارسال و پرداخت پادرو نیاز دارند و از آن استفاده می نمایند. موقعیت به وجود آمده در منطقه فرصتی تازه برای صنعت لاجستیک ایران است که می توان با سرمایه گذاری هدفمند به یک موقعیت استثنایی تبدیلش کرد. پادرو به عنوان ارائه کننده راهکارهای فروش کسب و کارهای خرد و پلت فرم هوشمند ارسال بسته های پستی با همکاری دیگر بازیگران فعال در عرصه لجستیک می توانند این مسیر را هموار کنند.

1402/07/21
15:26:48
5.0 / 5
212
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
لینک دوستان شاپ
شاپ SHAAP