اتاق تمیز چیست؟ بررسی پرکاربردترین تجهیزات آن

اتاق تمیز چیست؟ بررسی پرکاربردترین تجهیزات آن

شاپ: اتاق تمیز یک فضای محصور است که در آن مقدار بسیار کمی از آلودگی وجود دارد. در ادامه به بررسی پرکاربردترین تجهیزات آن خواهیم پرداخت.به گزارش شاپ به نقل از مهر، اتاق تمیز یک فضای محصور است که در آن مقدار بسیار کمی از آلودگی وجود دارد. این آلودگی ها می توانند شامل گرد و غبار، میکروب ها، بخارات شیمیایی و سایر ذرات معلق در هوا باشند. اتاق تمیز در صنایع مختلفی مانند تولید دارو، نیمه هادی، صنایع غذایی و تجهیزات پزشکی استفاده می شوند.
اتاق های تمیز بر مبنای میزان آلودگی به دسته های مختلفی تقسیم می شوند. این دسته بندی ها بر مبنای تعداد ذرات در واحد حجم هوا تعیین می شوند. بعنوان مثال، اتاق تمیز کلاس ISO ۱ در هر متر مکعب هوا نباید بیشتر از ۳۵ میلیون ذره با اندازه ۰.۵ میکرومتر یا بزرگ تر داشته باشد. اتاق تمیز کلاس ISO ۹ در هر متر مکعب هوا نباید بیشتر از ۱۰۰۰۰۰ ذره با اندازه ۰.۵ میکرومتر یا بزرگ تر داشته باشد. تجهیزات اتاق تمیز
تجهیزات اتاق تمیز طیف گسترده ای از دستگاه ها و سیستم هایی هستند که برای ایجاد و حفظ شرایط اتاق تمیز استفاده می شوند. این تجهیزات شامل موارد زیر است:
سیستم های تهویه مطبوع: سیستم های تهویه مطبوع هوای تازه را به اتاق تمیز می آورند و هوای آلوده را از آن خارج می کنند. این سیستم ها باید برای کنترل دما، رطوبت و کیفیت هوا طراحی شده باشند.
فیلترهای هوا: فیلترهای هوا ذرات معلق در هوا را از هوا جدا می کنند. فیلترهای اتاق تمیز معمولا از نوع HEPA یا ULPA هستند که می توانند ذرات بسیار کوچکی را به دام بیندازند.
سیستم های کنترل جریان هوا: سیستم های کنترل جریان هوا جریان هوا را در اتاق تمیز هدایت می کنند. این سیستم ها برای پیشگیری از انتشار ذرات معلق در هوا در سرتاسر اتاق تمیز طراحی شده اند.
تجهیزات کنترل آلودگی کارکنان: تجهیزات کنترل آلودگی کارکنان از انتشار آلودگی از کارکنان به اتاق تمیز جلوگیری می کنند. این تجهیزات شامل لباس های محافظتی، دوش هوا و سیستم های تصفیه هوا می شوند.
هواساز هایژنیک در اتاق تمیز
هواساز هایژنیک یک دستگاه تهویه مطبوع است که برای تامین هوای تمیز و کنترل آلودگی در اتاق های تمیز طراحی شده است. هواساز هایژنیک از فیلترهای هوا با کارایی بالا برای حذف ذرات معلق در هوا استفاده می نماید. این فیلترها می توانند ذرات با اندازه ۰.۳ میکرومتر یا کمتر را حذف نمایند. هواساز هایژنیک همینطور از جریان هوا کنترل شده برای پیشگیری از انتشار ذرات معلق در هوا استفاده می نماید.
هواساز هایژنیک از اجزای مختلفی تشکیل شده است که عبارتند از:
فن: فن هوا را از خارج اتاق تمیز به داخل هواساز می کشد.
فیلترها: فیلترها ذرات معلق در هوا را از هوا جدا می کنند.
کویل: کویل هوا را گرم یا سرد می کند.
دریچه ها: دریچه ها هوا را به داخل اتاق تمیز هدایت می کنند.
هواساز هایژنیک برای عملکرد صحیح به دقت طراحی و نصب شده است. اجزای هواساز هایژنیک باید از مواد سازگار با محیط های تمیز ساخته شوند. هواساز هایژنیک باید به صورت منظم سرویس و نگهداری شود تا عملکرد صحیح خویش را حفظ کند. فن فیلتر باکس چیست؟
فن فیلتر باکس یک دستگاه تهویه مطبوع است که از یک فن و یک یا چند فیلتر هوا برای تامین هوای تمیز استفاده می نماید. ف ن فیلتر باکس ها در طیف گسترده ای از کاربردها، همچون اتاق های تمیز، بیمارستان ها، صنایع و ساختمان های تجاری استفاده می شوند.
فن فیلتر باکس ها از اجزای مختلفی تشکیل شده اند که عبارتند از:
فن: فن هوا را از محیط خارجی به داخل فن فیلتر باکس می کشد.
فیلترها: فیلترها ذرات معلق در هوا را از هوا جدا می کنند.
دریچه ها: دریچه ها هوا را به داخل اتاق یا ساختمان هدایت می کنند.
فن فیلتر باکس ها در انواع مختلفی موجود هستند که بر مبنای ظرفیت، نوع فن، نوع فیلتر و سایر عوامل طبقه بندی می شوند. مزایای فن فیلتر باکس در اتاق تمیز
در اینجا بعضی از مزایای استفاده از فن فیلتر باکس در اتاق های تمیز آورده شده است:
بهبود کیفیت هوا: فن فیلتر باکس با فیلترهای هوا با کارایی بالا، ذرات معلق در هوا را از هوا حذف می کند. این امر موجب بهبود کیفیت هوا در اتاق تمیز و کاهش خطر آلودگی محصولات و فرآیندهای تولید می شود.
افزایش بهره وری: اتاق های تمیز با هوای تمیز، محیطی ایمن و سالم برای کارکنان فراهم می کنند. این امر موجب افزایش بهره وری کارکنان و کاهش هزینه های تولید می شود.
کاهش هزینه های نگهداری: فن فیلتر باکس با کنترل جریان هوا، از انتشار ذرات معلق در هوا جلوگیری می کند. این امر موجب کاهش هزینه های نگهداری و تعمیرات تجهیزات در اتاق تمیز می شود.
فن فیلتر باکس ها به صورت کلی در اتاق های تمیز به صورت دیواری یا سقفی نصب می شوند. فن فیلتر باکس های دیواری معمولا برای فضاهای کوچک تر استفاده می شوند، در حالیکه فن فیلتر باکس های سقفی معمولا برای فضاهای بزرگ تر استفاده می شوند. اتاق توزین یا نمونه برداری
اتاق توزین، یک فضای محصور است که در آن عملیات توزین و نمونه برداری در محیطی تمیز و کنترل شده صورت می گیرد. اتاق توزین با استفاده از فیلترهای هوا، جریان هوا کنترل شده و روش های کنترل آلودگی کارکنان، آلودگی را می کاهد. فیلترهای هوا ذرات معلق در هوا را از هوا جدا می کنند. جریان هوا کنترل شده ذرات معلق در هوا را در یک مسیر خاص هدایت می کند تا از انتشار آنها در سرتاسر اتاق توزین جلوگیری شود.
ویژگی های اتاق توزین
اتاق توزین دارای خاصیت های زیر است:
دیوارها، کف و سقف اتاق توزین از مواد صاف و غیرقابل نفوذ ساخته شده اند تا از تجمع ذرات معلق در هوا جلوگیری شود.
اتاق توزین دارای سیستم فیلتراسیون هوا با کارایی بالا است که ذرات معلق در هوا را از هوا حذف می کند.
اتاق توزین دارای جریان هوای کنترل شده است که ذرات معلق در هوا را در یک مسیر خاص هدایت می کند.
کارکنان اتاق توزین باید از لباس و تجهیزات محافظتی استفاده نمایند تا از انتشار آلودگی جلوگیری شود. اتاق تمیز اکیاس؛ تولیدکننده انواع تجهیزات اتاق تمیز در ایران
استفاده از تجهیزات اتاق تمیز برای حفظ یک محیط استریل، کنترل شده و عاری از هرگونه آلاینده اهمیت بالایی دارد. اتاق های تمیز فضاهای بسیار حساسی هستند که برای پیشگیری از آلودگی و اطمینان از کیفیت محصولات و فرآیندها به دما و رطوبت مشخص و کنترل ذرات دقیق نیاز دارند.
گروه مهندسی شرکت اتاق تمیز اکیاس با گرداوری تعدادی از متخصصان مجرب و متعهد می تواند در تمامی مراحل و زمینه های اتاق تمیز همچون طراحی و ساخت تجهیزات اتاق تمیز، خدمات مهندسی مفید و ارزشمندی را عرضه نماید.
این مطلب، یک خبر آگهی بوده و خبرگزاری مهر در محتوای آن هیچ نظری ندارد.


منبع:

1402/06/17
14:24:55
5.0 / 5
328
تگهای خبر: ارز , پزشك , تولید , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
لینک دوستان شاپ
شاپ SHAAP