همه چیز در مورد دیزل ژنراتور، برد دیپسی و فیلتر دیزل ژنراتور

همه چیز در مورد دیزل ژنراتور، برد دیپسی و فیلتر دیزل ژنراتور

به گزارش شاپ، در ادامه با دیزل ژنراتور، برد دیپسی و فیلتر دیزل ژنراتور و کابردهای آن بیشتر آشنا می شویم.به گزارش شاپ به نقل از مهر، به طور کلی دیزل ژنراتور را میتوان همچون اختراعات بسیار مهم و کاربردی در صنعت برق بشمار آورد که بوجود آورنده تحولات عظیمی در این صنعت بوده است. این دستگاه بعنوان یک تولیدکننده برق نقش پر رنگی در صنایع مختلف ایفا می کند. اگر بخواهیم به زبانی ساده تعریفی از دیزل ژنراتور، که با نام موتور برق هم شناخته می شود داشته باشیم، می توانیم بگوییم منبعی برای تبدیل انرژی مکانیکی به الکتریکی است. که عموماً بعنوان منبع تغذیه جایگزین، جهت تولید برق در موارد بحرانی و اضطراری به کار می آید.
دیزل ژنراتور
دستگاه های دیزل ژنراتور تلفیقی از موتور دیزل و یک ژنراتور الکتریکی (آلترناتور) هستند که در هر مکانی ازجمله ادارات، کارخانجات، صنایع کشاورزی، بیمارستان، فروشگاه ها و… در توان های اضطراری، دائم یا مداوم در نبود برق شبکه استفاده می گردند.
دیزل ژنراتورها همچون ابزارهای پشتیبان حیاتی هستند که اغلب به سبب غیرقابل اعتماد بودن عملکرد شبکه برق و یا رویدادهای طبیعی مانند طوفان که باعث قطعی برق می شوند، مورد استفاده قرار می گیرند. از اینرو، دیزل ژنراتورها به شکل گسترده در رویدادهای خارج از منزل، ساخت و سازها، بیمارستان ها، صنایع مهم و موارد اضطراری استفاده می شوند. بنابراین، در هنگام خرید دیزل ژنراتور باید به برخی از عوامل مانند شرایط آب و هوایی و جغرافیایی، نیازهای برق خاص و بودجه موجود، توجه کرد.
به بیان دیگر دیزل ژنراتور تجهیز بسیار مفید و کاربردی است که با مصرف سوخت دیزل، برق مورد نیاز را تولید می کند. این تجهیز، معمولا بعنوان منبع تغذیه پشتیبان در کاربردهای صنعتی، مسکونی و غیره در هنگام قطعی برق و مواقع اضطراری استفاده می شود. همچنین، خصوصیت و مشخصات دیزل ژنراتور به نحوی است که امکان استفاده از آن در مناطق روستایی و دوردست، وجود دارد. ساخت دیزل ژنراتورها، با عنایت به کاربردشان، در محدوده توان های متفاوتی صورت می گیرد. بعنوان مثال ژنراتورهای مورد استفاده برای مصارف تجاری بین ۸ تا ۲۰۰۰ کیلووات هستند، در صورتی که، ژنراتورهای مصارف خانگی بین ۸ تا ۳۰ کیلووات هستند.
برندهای مطرح در زمینه ساخت دیزل ژنراتور شامل پرکینز، کامینز، ولوو، کاترپیلار، MTU، لوول، بادووین و موتورسازان است.

برد دیپسی
برد کنترل دیزل ژنراتور در واقع اصلی ترین بخش دیزل ژنراتوراست و آنرا میتوان قلبِ یک مجموعه ژنراتور دانست. چون که این قطعه امکان روشن و یا خاموش شدن ژنراتور به صورت خودکار را عرضه می کند. وقتی که قطعه «سوئیچ خودکار انتقال» نیاز به روشن کردن ژنراتور داشته باشد، پیام را به برد کنترل دیزل ژنراتور ارسال می کند و این قطعه هم دستور آغاز به کار ژنراتور را صادر می کند.
دیپسی از سال ۱۹۷۵ مبادرت به طراحی، تولید و عرضه انواع برد کنترل موتور دیزل، دیزل ژنراتور، و بردهای اتوماتیک ترانسفر سوئیچ و شارژرهای باتری کرده است. کلیه محصولات دیپسی در کارخانه ۱۵.۰۰۰ متر مربعی این شرکت واقع در یورکشایر انگلستان توسط مهندسین متخصص با تجهیزات مدرن با بالاترین کیفیت تولید می شوند. کلیه محصولات شرکت دیپسی الکترونیک در سراسر دنیا همچون آمریکای شمالی، آسیا، اروپا و خاورمیانه توسط شبکه گسترده ای از کارمندان پشتیبانی می شود. شرکت DSE خویش را متعهد به عرضه بالاترین خدمات و پشتیبانی می داند و به صورت مرتب دوره های آموزشی درسطح سایت و خارج از سایت را برای همه مشتریان فراهم می آورد.
مهمترین و پر کابردترین برد های کنترلی دیپسی عبارتند از:
DSE۸۶۱۰ MKII
DSE۶۱۲۰ MKII
DSE۷۴۵۰
DSE۴۵۲۰ MKII
DSE۴۶۱۰
DSE۷۳۲۰
DSE۷۳۲۰ MKII
DSE۷۳۱۰ MKII
DSE۸۶۶۰ MKII
DSE۸۶۲۰ MKII

فیلتر دیزل ژنراتور
فیلتر سبب رسیدن مواد خالص روغن، سوخت، آب و هوا به موتور دیزل ژنراتور می شود. در واقع فیلتر بعنوان یک صافی برای دیزل ژنراتور عمل می کند که سبب گرفته شدن ناخالصی ها و آلودگی های مواد ورودی به موتور دیزل می شود. فیلترهای متفاوتی در دیزل ژنراتور وجود دارند که همچون آنها میتوان به فیلترهای روغن، فیلتر هوا، فیلتر آب و فیلتر سوخت اشاره نمود.
انواع فیلتر:
فیلتر هوا
فیلتر روغن
فیلتر سوخت
فیلتر آبگیر سوخت
فیلتر هیدرولیک
فیلتر هوای دیزل ژنراتور:
این فیلتر با تصفیه هوای آلوده سبب کاهش مصرف سوخت شده و به افزایش طول عمر و بازدهی دیزل ژنراتور منجر می شود. همینطور تعویض بموقع فیلتر هوا سبب از میان رفتن مشکلاتی از قبیل: گرم شدن بیش از اندازه دیزل ژنراتور در هنگام کار کردن، خاموش شدن دیزل ژنراتور در زیر بار، شکستگی سوپاپ ها کرنک سوپاپ ها و … می شود.
فیلتر روغن دیزل ژنراتور:
به طور کلی نقش اصلی فیلتر روغن تصفیه روغن موتور دیزل است و یکی از فاکتور های مهم عمر بیشتر روغن، پاکیزگی آن است. بعنوان مثال برای آلودگی های روغن میتوان به آلودگی های ناشی از عملکرد زیاد موتور نام برد. همینطور دوده ناشی از احتراق، گرد و غبار از سایر آلاینده های روغن موتور به حساب می آیند. این آلاینده ها در طول زمان می تواند مسیر روغن رسانی به موتور را مسدود کرده و خسارت های سنگینی به خودرو وارد کنند.
فیلتر آبدیزل ژنراتور:
از فیلتر آب دیزل ژنراتور به منظور جداسازی ذرات ناخالصی موجود در ماده خنک کننده ای که برای خنک کردن موتور دیزل به آن اضافه می نماییم، استفاده می شود. چون منافذ این فیلتر نسبت به سایز ناخالصی های موجود در مایع کوچکتر هستند. ناخالصی ها از فیلتر عبور نکرده و نمی توانند وارد موتور دیزل شوند. از لحاظ اتصال فیلتر آب دیزل ژنراتور به صورت مستقیم به موتور دیزل ژنراتور متصل می شود. و دارای یک کنتاکت هستند که در بالای فیلترآب قرار گرفته و به صورت الکتریکی عمل می کند. در این حالت فیلترآب وظیفه جداسازی آلودگی ها و ناخالصی های موجود در مایع ورودی به فیلتر را به عهده دارد. این نوع فیلترها با عنایت به کارایی در اندازه های مختلفی طراحی می شوند و دارای ظرفیتهای مختلفی هم است.
فیلتر سوختدیزل ژنراتور:
این فیلترها با تصفیه گازوئیل مصرفی از آلاینده های جامد و مایع سبب رفع مشکلاتی از قبیل افت فرکانس در هنگام زیر بار رفتن، استارت نشدن دستگاه، جام کردن موتور دیزل ژنراتور و … جلوگیری می کند.
فیلتر هیدرولیک دیزل ژنراتور:
با توجه به حساسیت سیستم های هیدرولیکی که عموماً وظیفه تأمین فشار را به عهده دارد و با وجود حساسیت متخلفات مجموعه هیدرولیک ذرات و ناخالصی می توانند صدمه جدی به مجموعه وارد نمایند که باید با دقت بالایی عمل فیلتراسیون صورت پذیرد. از طرفی با عنایت به هزینه های بالا در قسمت هیدرولیک، لازم است فیلترهای هیدرولیک در زمان مناسب خود تعویض گردد.
برندهای معتبر فیلتر دیزل ژنراتور در سطح جهانی:
فیلیتگارد – ولوو – کاترپیلار – پرکینز – دویتس – ام تی یو – لوول – میتسوبیشی

این مطلب، یک خبر آگهی بوده و خبرگزاری مهر در محتوای آن هیچ نظری ندارد.


منبع:

1402/06/08
08:05:38
5.0 / 5
329
تگهای خبر: آموزش , انرژی , برند , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
شاپ SHAAP