توکسین بایندر چیست؟ معیارهای انتخاب یک توکسین بایندر مطمئن

توکسین بایندر چیست؟ معیارهای انتخاب یک توکسین بایندر مطمئن

شاپ: در ادامه درباره ی توکسین بایندر و معیارهای انتخاب یک توکسین بایندر مطمئن صحبت خواهیم کرد.به گزارش تجاری خبرگزاری مهر، سموم قارچی (مایکوتوکسین ها) که برای صنعت دام و طیور از اهمیت خاصی برخوردار می باشند. آلودگی خوراک با سموم قارچی منجر به ضررهای اقتصادی بوسیله کاهش تولید در حیوانات می گردد. شایع ترین مایکوتوکسین ها و آثار آنها
تاکنون بیش از ۳۰۰ نوع سموم قارچی شناخته شده است، اما باتوجه به حضور یا عدم حضورشان در منابع خوراکی، غلظت و سمیت آنها تنها تعداد کمی از آنها دارای اهمیت هستند. آفلاتوکسین ها با اهمیت ترین و شایع ترین سموم قارچی هستند.
آفلاتوکسین نوع B۱ سومین عامل بروز سرطان کبد در کشورهای در حال توسعه آسیا و آفریقا است. اتحادیه اروپا میزان مجاز آفلاتوکسین B۱ را برای غذای انسان های بالغ حداکثر ۱۲ میکروگرم در هر کیلوگرم مواد غذایی و برای خوراک حیوانات ۲۰ میکروگرم تعیین کرده است.
مصرف سموم قارچی در جیره حیوانات منجر به کاهش رشد، افزایش ضریب تبدیل خوراک، کاهش تولید شیر، کاهش عملکرد سیستم ایمنی و آنتی اکسیدانی بدن، لطمه به بافت کبد و کلیه، لطمه به بافت روده، کاهش عملکرد واکسیناسیون و اختلال در عملکرد تولید مثل حیوانات می شود. سموم قارچی می توانند عوارض جدی برای دام و طیور و همین طور برای انسان ها ایجاد کنند.
راهکارهای مقابله با مایکوتوکسین ها
۱. استفاده از خوراک و آب شرب باکیفیت و بدون آلودگی به سموم قارچی می تواند خطر آلودگی را بطور قابل توجهی کم کند. برای اطمینان از کیفیت خوراک، می توان از تولیدکنندگان معتبر و با سابقه خرید کرد و از لابراتوار های معتبر برای تست خوراک استفاده نمود. همچنین، برای کاهش آلودگی آب شرب، استفاده از سیستم های تصفیه آب و از عوامل ضد عفونی کننده می تواند مفید باشد.
۲. حفظ محیط پرورش دام و طیور در وضعیت بهداشتی و تمیز، کاهش آلودگی میکروبی و قارچی را و در نتیجه خطر آلودگی به سموم قارچی را کم می کند.
۳. استفاده از ضد عفونی کننده ها، ضد قارچ ها و توکسین بایندرها در خوراک و آب شرب می تواند رشد و تکثیر باکتری ها و قارچ ها را کنترل کند و در نتیجه آلودگی سموم قارچی را کم کند. این محصولات می توانند بصورت مستقیم به خوراک اضافه گردند.
توکسین بایندر چیست و چرا باید از آن در جیره حیوانات استفاده کرد؟
امروزه موثرترین راه حل عملی در کنترل این سموم، استفاده از ترکیبات جاذب سموم قارچی یا توکسین بایندرها در خوراک دام و طیور است. توکسین بایندرها (Toxin binders) موادی هستند که به جیره حیوانات اضافه می شوند تا جذب سموم را در دستگاه گوارش کاهش دهند. این مواد می توانند به عنوان جاذب سموم عمل کنند و در نتیجه سلامت و عملکرد حیوان را بهبود بخشند.
توکسین بایندرها از جاذب های آلی، معدنی و ترکیبات بهبود دهنده سیستم ایمنی تشکیل شده اند. جاذب هایی همانند انواع آلومینیوم سیلیکات های رسی، غیر رسی، زغال فعال، دیواره مخمر، سویه های مختلف باکتری ها، ترکیبات گیاهی در توکسین بایندرها استفاده می گردد که بوسیله جذب سموم در بدن، به بهبود عملکرد تولید حیوان کمک می کنند.
فواید استفاده از توکسین بایندر:
استفاده از انواع توکسین بایندر در جیره دام و طیور می تواند مزیت های فراوانی به همراه داشته باشد:
۱- افزایش ارتقای سطح کیفی و کمی سلامت دام
۲- تقویت سیستم ایمنی دام در مقابل انواع بیماریها
۳- بهبود کیفیت محصولات دام و طیور شامل گوشت، شیر و تخم مرغ
۴- کمک به سلامت زنجیره غذایی انسان
مهمترین شاخصهای انتخاب یک توکسین بایندر مطمئن:
از معیارهای مهم برای ارزیابی توکسین بایندرها اثر بخشی آنها در pH های مختلف دستگاه گوارش است. باتوجه به شرایط متفاوت pH دستگاه گوارش این جاذب های سموم، باید در مقابل pH های مختلف دستگاه گوارش مقاوم باشند. بدین سبب این جاذب های سموم قارچی باید در طول دستگاه گوارش کارایی داشته باشند و کمپلکس توکسین بایندر- سم در طول دستگاه گوارش ثابت باقی بماند و از جذب سم پیشگیری کند.
توکسین بایندر باید مانع از جذب مواد مغذی (ویتامین ها و مواد معدنی) در جیره شوند.
سرعت جذب سموم قارچی در دستگاه گوارش به نوع سموم و گونه حیوان بستگی دارد. در تک معدی ها، آفلاتوکسین M۱ و زیرالنون به سرعت در قسمت بالای دستگاه گوارش جذب می شوند در حالیکه، سایر سموم قارچی مانند فومونیسین کمتر جذب می گردند. برای سموم قارچی که به سرعت جذب می شوند، لازم است توکسین بایندری را انتخاب کنید که در چند دقیقه عمل کند.
توکسین بایندر نباید ارزش خوشخوراکی ماده مغذی را کم کند.
در اثر سم زدایی سموم قارچی متابولیت های آنها اثرات سوء و جانبی در بدن نداشته باشد.
مصرف توکسین بایندر به بهبود سیستم ایمنی، میکروفلورای دستگاه گوارش و عملکرد تولید مثلی منجر شود.
توکسین بایندر در وضعیت برون تنی و درون تنی مورد مطالعه قرار گیرد. مطالعات درون تنی شامل پاسخ های عملکردی، پارامترهای بیوشیمیایی شامل باقیمانده این مواد در بافت ها و تعیین تاثیر پذیری توکسین بایندر نیز بررسی گردد.
توکسین بایندر باید در مقابل فرایندهای فیزیکی خوراک مانند حرارت دادن، در ساخت پلت و یا مخلوط کردن در اکسترودر مقاوم باشد.
توکسین بایندر نباید مانع جذب سایر مواد مغذی (ویتامین ها، مواد معدنی) در جیره گردد.
توکسین بایندر باید توانایی تغییر در فلور میکروبی دستگاه گوارش را داشته باشد، که این امر منجر به کاهش باکتری های تولید کننده آمونیاک گردد.
از نظر اقتصادی مقرون به صرفه باشد.
معرفی چند توکسین بایندر مطمئن برای خوراک دام
شرکت دانش بنیان ویوان بعد از سال ها کارهای علمی و تحقیقاتی که با همکاری دانشگاه ها و مراکز علمی و تحقیقاتی معتبر کشور در حوزه راهکارهای مقابله با مایکوتوکسین ها (سموم قارچی) انجام داده است محصولاتی تولید و عرضه نموده است که می تواند از آثار مخرب این سموم پیشگیری کند.
توکسین بایندر چند جزئی مگنوتوکس
مگنوتوکس یک توکسین بایندر چند جزئی قدرتمند، متشکل از میکروارگانیسم های تجزیه کننده سموم قارچی و جاذب های آلی و معدنی است که برای جذب و تجزیه اختصاصی سموم قارچی موجود در خوراک دام و طیوربه ویژه آفلاتوکسین ها، اکراتوکسین، زیرالنون، دی اکسی نیوالنول، فومونیزین، T۲ و… طراحی شده است.
مگنوتوکس حاصل بیش از ۱۲ سال تجربه و تحقیقات علمی شرکت ویوان در حوزه شناخت مکانیسم های خنثی سازی توکسین ها و قدرت و ظرفیت جاذب های مختلف انواع سموم قارچی است.
تحقیقات گوناگون و نوآوری در تولید این محصول، آنرا مفتخر به دریافت نشان محصول نوآورانه و طرح پژوهشی برتر استانی سال ۱۳۹۸ نمود. توکسین بایندر و پلت بایندر معدنی زرین بایندر
زرین بایندر یک توکسین بایندر مطمئن و پلت بایندر فوق العاده و ترکیبی منحصربه فرد از آلومینیوم سیلیکات های فرآوری شده است.
ظرفیت بالای این محصول در جذب سموم خانواده آفلاتوکسین طی تحقیقات علمی و میدانی گوناگون به اثبات رسیده است.
کیفیت و اثربخشی زرین بایندر در بیش از ۱۰ طرح پژوهشی و تحقیقاتی بررسی و تایید شده است. استفاده از این محصول در بزرگترین گاوداری ها، مرغداری ها و کارخانجات تولید خوراک کشور گواهی بر این مساله است.
این مطلب، یک خبر آگهی بوده و خبرگزاری مهر در محتوای آن هیچ نظری ندارد.


منبع:

1402/05/18
22:53:14
5.0 / 5
288
تگهای خبر: ارز , بهداشت , بیماری , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
لینک دوستان شاپ
شاپ SHAAP