عملكرد دو ساله دولت در بخش مسكن

تأمین زمین برای ساخت حدود ۱ و هشت دهم میلیون مسکن

تأمین زمین برای ساخت حدود ۱ و هشت دهم میلیون مسکن

به گزارش شاپ، تأمین اراضی ساخت بیشتر از یک میلیون و ۷۸۵ هزار واحد نهضت ملی مسکن، ساخت ۱۳۸ هزار واحد مسکونی در بافت های فرسوده، بهره برداری از ۱۰۳ پروژه روبنایی و زیربنایی در شهر های جدید، بررسی و ابلاغ ۳۴۰ مصوبه شورایعالی شهرسازی و معماری برای نهضت تولید مسکن از مهم ترین اقدامات دولت سیزدهم در قسمت مسکن می باشد.


به گزارش شاپ به نقل از ایسنا، وزارت راه و شهرسازی، مهم ترین اقدامات دولت از آغاز دولت سیزدهم (شهریور ۱۴۰۰ تا پایان خرداد ۱۴۰۲) در قسمت مسکن را شرح داد که همچون این بخش ها میتوان به تأمین زمین برای ساخت یک میلیون و ۷۸۵ هزار واحد نهضت ملی مسکن، ابلاغ ۳۴۰ مصوبه در شورایعالی شهرسازی و معماری، تکمیل چهار پروژه بیمارستانی و بهره برداری از ۱۰۳ پروژه در شهر های جدید اشاره نمود. هم چنین شرکت بازآفرینی شهری ایران در چارچوب طرح نهضت ملی مسکن تا کنون ۱۳۸ هزار واحد را در بافت های فرسوده و ناکارآمد به مرحله ی ساخت رسانده است.

ساخت ۱۳۸ هزار واحد در بافت های ناکارآمد شهری
طی حدود دو سال گذشته، بسترسازی لازم از راه قوانین و مقررات و هم چنین تسهیلات برای تسریع فرایند نوسازی و بهسازی بوجود آمده است. ابلاغ بسته ۱۹ بندی مشوق های شهرسازانه، تصویب سند ملی سکونتگاه های غیررسمی، دو برابر شدن سقف تسهیلات ودیعه مسکن در بافت فرسوده، هم افزایی با شهرداری های سراسر کشور و کاهش مدت زمان صدور پروانه منجر به آن شده تا ۱۳۸ هزار واحد در بافت های ناکارآمد به مرحله ی ساخت برسد که در مقایسه با گذشته بیشتر از ۱۳ برابر رشد نشان داده است.

تامین زمین به استعداد ساخت بیشتر از یک میلیون و ۷۸۵ هزار واحد نهضت ملی
بر طبق این گزارش، اهم اقدامات انجام شده در قسمت مسکن شامل تدوین برنامه تفصیلی تولید چهار میلیون مسکن طی ۴ سال به تفکیک استان ها و شهر های مختلف کشور، تأمین زمین به استعداد یک میلیون و ۷۸۵ هزار و ۴۴ واحد مسکونی است.
این گزارش حاکی می باشد که تعداد ۴۴۲ هزار و ۹۴۸ واحد دارای قرارداد با سازنده، تعداد ۳۲۵ هزار و ۷۵۶ واحد دارای پروانه ساختمانی، تعداد ۱۸۱ هزار و ۷۰۱ واحد اتمام فوندانسیون انجام شده است. همینطور تعداد ۳۷ هزار و ۷۳۶ واحد مسکونی به بانک مسکن جهت دریافت تسهیلات کم بهره در حوزه بازآفرینی شهری (نوسازی مسکن) معرفی و تابحال قرارداد ۱۹ هزار و ۸۴۲ واحد مسکونی منعقد شده است.

بررسی و ابلاغ ۳۴۰ مصوبه شورایعالی شهرسازی و معماری برای نهضت تولید مسکن
طبق گزارش جمع آوری شده از آغاز دولت سیزدهم تا پایان خرداد ۱۴۰۲ معادل ۳۴۰ مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری ایران و کمیسیون ماده ۵ و کارگروه امور زیربنایی در مورد نهضت تولید مسکن به میزان حدود ۲۰ هزار و ۲۸۶ هکتار شامل ۹۰ مصوبه شورایعالی شهرسازی و معماری به مساحت ۱۷ هزار و ۳۹۸ هکتار و ۲۵۰ مصوبه کمیسیون ماده ۵ و کارگروه زیربنایی به مساحت ۲ هزار و ۸۸۸ هکتار دریافت شد.

بررسی و ابلاغ ۱۹۵ مصوبه عام شورایعالی شهرسازی و معماری
دریافت ۱۹۵ مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری شامل ۶۰ مصوبه طرح جامع، ۲۰ مصوبه سیاست گذاری و ضابطه گذاری، ۹۵ مصوبه مغایرت اساسی، ۷ پادگان و اراضی نظامی، ۱۲ طرح ویژه و یک فرادست از دیگر اقداماتی است که در قسمت مسکن و شهرسازی در دولت سیزدهم تابحال انجام شده است.

تکمیل ۴ پروژه بیمارستانی در دولت سیزدهم
چهار بیمارستان با ظرفیت ۸۲۷ تخت شامل بیمارستان آموزشی تربت حیدریه با ظرفیت ۲۷۳تخت، بیمارستان جایگزین شهید رجایی گچساران با ظرفیت ۱۴۲ تخت، بیمارستان جایگزین ۱۵خرداد مهدی شهر با ظرفیت ۹۹ تخت، بیمارستان آموزشی جهرم با ظرفیت ۳۱۳ تخت در خلال این مدت تکمیل شد.

بهره برداری از ۱۰۳ پروژه روبنایی و زیربنایی در شهر های جدید
بهره برداری از ۱۰۳ پروژه های روبنایی و زیربنایی در شهر های جدید به میزان یک میلیون و ۷۲۱ هزار و ۶۳۰ مترمربع و تکمیل پروژه سیگنالینگ قطار برقی (دو خطه) گلشهر به شهر جدید هشتگرد به میزان ۲۶ کیلومتر از دیگر اقداماتی است که در دولت سیزدهم به ثبت رسید.1402/05/04
08:16:28
5.0 / 5
257
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
لینک دوستان شاپ
شاپ SHAAP