بخش تعاون چند درصد شاغلان معدن را تشكیل می دهد؟

بخش تعاون چند درصد شاغلان معدن را تشكیل می دهد؟

به گزارش شاپ تعداد شاغلان بخش معدن كشور در سال ۱۳۹۷ بیشتر از ۹۹ هزار و ۷۳۴ نفر بوده كه سهم بخش تعاون از این میزان ۴.۱ درصد بوده است.به گزارش شاپ به نقل از ایسنا، استخراج معدن یکی از فعالیت های زیر مجموعه بخش عمده اقتصادی صنعت به حساب می آید و از آنجائیکه بخش عمده اقتصادی صنعت بیشترین ارزش افزوده را تولید می کند ازاین رو بررسی خصوصیت های فعالیت های اقتصادی زیر مجموعه های آن هم در شناخت تغییرات فعالیت اقتصادی مذکور موثر است.

بر همین اساس مرکز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت کار در گزارشی به نتایج طرح آمارگیری از معادن در حال بهره برداری مرکز آمار ایران پرداخته است.بر اساس این گزارش، سهم بخش تعاون از کل معادن کشور، ۶.۲ درصد و از کل شاغلان بخش معدن، ۴.۱ درصد بوده است. در سال ۱۳۹۷، ۴۹۱۶ معدن در حال بهره برداری با اشتغال ۹۹ هزار و ۷۳۴ نفر شاغل وجود داشته است که از این میزان سهم بخش تعاون ۳۰۵ معدن با ۴۱۲۳ نفر اشتغالزایی بوده است.

همچنین تعداد معادن در حال بهره برداری کشور در سال ۱۳۹۷ نزدیک به منفی ۸.۲ درصد نسبت به سال ۱۳۹۶ کاهش داشته است. بعلاوه تعداد شاغلان در سال ۱۳۹۷، ۹۹۷۳۴ نفر بوده که سهم بخش تعاون از این تعداد ۴.۱ درصد است. تعداد شاغلان این معادن در سال ۱۳۹۷، حدود ۱.۴ درصد نسبت به سال ۱۳۹۶ افزایش داشته است.

بررسی تعداد معادن در حال بهره برداری کشور نشان داده است در حالیکه طی سال ۱۳۹۶ استانهای کرمان با ۶۵۶ معدن، خراسان رضوی با ۳۹۸ معدن و اصفهان با ۳۴۱ معدن دارای بیشترین تعداد معادن در کل کشور بوده اند، این آمار در سال ۱۳۹۷ با کاهش مواجه بوده و به ۵۷۲ معدن در کرمان، ۳۹۲ معدن در خراسان رضوی و ۳۲۹ معدن در اصفهان رسیده است.

بررسی تعداد شاغلان معادن هم مبین آن است که تعداد شاغلان بخش معدن کشور در سال ۹۷ بیشتر از ۹۹ هزار و ۷۳۰ نفر بوده و در مقایسه با شاغلان معدن کشور در سال ۱۳۹۶ افزایش یافته است.

این بررسی آماری از آن حکایت می کند که استانهای البرز با ۲۷ معدن و ایلام با ۳۲ معدن کمترین تعداد معادن کشور در سال ۹۷ را به خود اختصاص داده و استانهای کرمانشاه و گیلان در رده های بعد قرار دارند.

به گزارش شاپ به نقل از ایسنا به اعتقاد خیلی از کارشناسان، باوجود آنکه پتانسیل های بالایی در بخش معدن بخصوص اشتغالزایی معدن وجود دارد آنطور که باید از این ظرفیت عظیم و خدادادی استفاده بهینه صورت نگرفته است. هم اکنون کشورهای معدن خیز دنیا از ظرفیت معادن خود در توسعه اقتصاد و اشتغالزایی بهره برداری کرده اند. سفارش کارشناسان اقتصاد این است که یکی از بهترین بخشها برای جبران کمبود درآمدهای نفتی، صنایع معدنی است و معدن می تواند با عنایت به ارزآوری بالا بهترین جایگزین نفت در کشور به شمار آید.


1399/03/15
23:15:08
5.0 / 5
2225
تگهای خبر: ارز , تولید , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
شاپ SHAAP