برنامه وزارت كار برای تحقق جهش تولید منتشر گردید

برنامه وزارت كار برای تحقق جهش تولید منتشر گردید

به گزارش شاپ در گزارشی كه از جانب معاونت امور اقتصادی وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی تهیه شده، برنامه های تحقق جهش تولید این وزارتخانه در سال ۱۳۹۹ با طرح تشكیل «ستاد مركزی جهش تولید » تشریح شده است.


به گزارش شاپ به نقل از ایسنا، به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، معاونت امور اقتصادی با همکاری مرکز فناوری اطلاعات، ارتباطات و تحول اداری با انتشار « برنامه تحقق جهش تولید در سال ۱۳۹۹ برنامه حوزه های کارکردی، مداخله، ساختار پیگیری و پایش برنامه جهش تولید را تشریح و مورد بررسی قرار داده است.
بر طبق این گزارش، جهش تولید در سطح وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به اعتبار تعدد و تنوع وظایف و مسئولیت های حاکمیتی، سیاست گذاری و راهبری صندوق های بازنشستگی در سطوح مختلف و با کارکردهای متنوع می تواند به تحقق هدف جهش تولید کمک نماید.
طبق بررسی های انجام شده، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی سه نقش و کارکرد مهم سیاستگذاری و بهبود محیط عمومی کسب وکار، سیاست گذاری رفاه و تأمین خدمات اجتماعی، راهبری بنگاه های اقتصادی وابسته به صندوق های بازنشستگی در نظام اقتصادی و اجتماعی کشور را برعهده دارد که برای هر کدام از این کارکردها مسیر تأثیرگذاری و معاونت های ستادی، سازمان ها، صندوق ها و شرکت ها تعریف و وظایف به تفکیک عنوان شده است.
در بخشی از این گزارش راهبری بنگاه های اقتصادی وابسته به صندوق های بازنشستگی تشریح شده و این سطح دربرگیرنده هلدینگ ها و بنگاه های اقتصادی وابسته به سازمان تأمین اجتماعی، صندوق های بازنشستگی و بانک رفاه کارگران است.
بخشی از برنامه جهش تولید معطوف به اتمام و بهره برداری سریع از ۴۲ پروژه سرمایه گذاری در حال اجرا توسط بنگاه های اقتصادی وابسته به صندوق ها و بانک ها است که نوسازی پتروشیمی آبادان، راه اندازی پتروشیمی مسجد سلیمان، طرح تولید ABS-RUBBER، راه اندازی آزادراه کنارگذر شرق سپاهان، نیروگاه گرمسار، کارخانه گندله سازی سه چاهون، پروژه فرا ساحل (موج شکن ها و اسکله، آنامیس، لوله های شناور، نیروگاه خورشیدی اردکان، ازمهم ترین آنهاست و تعداد و حجم کل سرمایه گذاری پروژه های در حال اجرا در پیوست این گزارش هم عرضه شده است.
توسعه شفافیت و بهبود حاکمیت شرکتی که شامل صندوق های بازنشستگی، هلدینگ ها و بنگاه های وابسته به آنها در بخش دیگری از این برنامه مطرح شده که شفافیت و کاهش فساد، کاهش تصدی گری و خروج از بنگاه داری، بهره گیری از ظرفیت های بازار سرمایه و افزایش کارایی و بهره وری با ورود به بازار بورس مهم ترین نتایج برنامه های این حوزه است.
بر مبنای تحلیل های این گزارش، استقرار سامانه های شفافیت در هلدینگ ها و بنگاه های اقتصادی، می تواند تاثیر قابل توجهی بر کاهش فساد و افزایش بهره وری و تولید بنگاه ها داشته باشد.
تشکیل «ستاد جهش تولید» از دیگر مواردی است که در این گزارش پیشبینی شده و این ساختار شامل یک ستاد مرکزی، دبیرخانه و چهار کمیته تخصصی است که وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی رئیس این ستاد، معاون امور اقتصادی دبیر آن و دیگر معاونین و روسای مراکز این وزارتخانه اعضای آن هستند.
تصویب و اصلاح برنامه، نظارت عالی و بررسی گزارش¬های عملکرد و تصمیم گیری برای رفع موانع و مشکلات تحقق برنامه از اهداف تشکیل این ستاد است.
دبیرخانه ستاد جهش تولید در معاونت امور اقتصادی و برنامه ریزی مستقر می‎شود که در سه زمینه اصلی پایش برنامه و مدیریت پروژه¬ها و بررسی‎های اقتصادی و مدیریتی، آمار و فناوری اطلاعات، رسانه و اطلاع رسانی فعالیت دارد.
این ستاد همینطور در چهار کمیته تخصصی فعالیت خواهد نمود که شامل کمیته واگذاری و مولدسازی دارائی بنگاه ها، کمیته مدیریت پروژه های سرمایه گذاری، کمیته شفافیت و حکمرانی و بهبود محیط کسب و کار، کمیته توسعه اشتغال و کارآفرینی و تعاون می شود.
منبع:

1399/05/14
14:15:26
5.0 / 5
1710
تگهای خبر: بازار , تولید , خدمات , سرمایه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
شاپ SHAAP