مزایای تشکیل تعاونی های دانش آموزی

مزایای تشکیل تعاونی های دانش آموزی

به گزارش شاپ، طبق آخرین آمارها تعداد ۱۱۳ تعاونی دانش آموزی با عضویت بیشتر از ۸۰۰ دانش آموز در سرتاسر کشور تشکیل شده است. تأسیس تعاونی های آموزشگاهی در مدارس باعث تقویت روحیه کارآفرینی، ارتقای فرهنگ کار و تلاش و افزایش مهارت های تعاون محور در دانش آموزان می شود.به گزارش شاپ به نقل از ایسنا، تعاونی های آموزشگاهی، یک فعالیت گروهی است که با مشارکت داوطلبانه دانش آموزان و با حمایت، نظارت و هدایت مدیر و مسؤلان مدرسه، در مدارس با عضویت دانش آموزان تشکیل می شوند و بستری برای تمرین مشارکت و انجام فعالیتهای جمعی هستند.

این تعاونی ها به جای رویکرد اقتصادی، بیشتر رویکرد آموزشی، تربیتی و پرورشی دارند و هدف اصلی از تشکیل آنها، آموزش و ترویج اصول و مفاهیم تعاون در میان دانش آموزان و تشویق آنان به همکاری و همیاری با یکدیگر و تقویت روحیه خودیاری، شرکت در کارهای گروهی، رشد حس مسئولیت پذیری و احترام به رای و نظر دیگران است.

ترویج روحیه همکاری و همفکری و مشارکت در امور اجتماعی و اقتصادی، توسعه آموزش و تقویت مهارت، آشنایی با قوانین و مقررات و پیروی از آنها و تأمین ملزومات و کالاهای مورد نیاز مصرفی دانش آموزان از قبیل لوازم التحریر و خوراک و پوشاک باکیفیت مناسب و قیمت کمتر از بازار از مهم ترین اهداف تعاونی های آموزشگاهی به حساب می آید.

تشکیل شرکتهای تعاونی دانش آموزی به استناد تبصره (۲) ماده (۲) آئین نامه اجرایی قانون بخش تعاون اقتصاد جمهوری اسلامی ایران مصوب ۱۳۹۲/۱/۸ و مواد (۸۷)، (۸۸) و (۸۹) قانون شرکتهای تعاونی مصوب ۱۳۵۰ و دستورالعمل تشکیل تعاونی های دانش آموزی است.

کارشناسان معتقدند که با تأسیس تعاونی های آموزشگاهی در مدارس، شیوه مشارکت در فعالیتهای گروهی به دانش آموزان آموخته می شود و حس تعاون به صورت بنیادی در ذهن نوجوانان جای گرفته و در باروری شخصیت آنها تأثیر می گذارد. تشکیل تعاونی های دانش آموزی باعث تقویت روحیه کارآفرینی و افزایش مهارت های تعاون محور در دانش آموزان می شود.

در همین راستا جعفر امیرآبادی زاده - مدیرکل دفتر توسعه سرمایه گذاری اقتصاد تعاون با بیان آمار تعاونی های دانش آموزی در کشور اظهار داشت: الان ۱۱۳ شرکت تعاونی دانش آموزی با عضویت بیشتر از ۸۰۰ دانش آموز در سرتاسر کشور تشکیل شده است. تعداد این تعاونی ها پارسال ۶۰ تعاونی بود ولی این روند به صورت دستی و از راه ادارات کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان ها به شکل غیرمتمرکز و غیرسیستمی انجام می شد.وی از طریق اندازی مراحل ثبت و تشکیل تعاونی های دانش آموزی در سامانه جامع و هوشمند بخش تعاون اطلاع داد و ضمن اشاره به تأکیدات رهبر معظم انقلاب در دیدار با فرهنگیان در اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۱ در خصوص ترویج فرهنگ تعاونی در مدارس کشور و همینطور دیدار رئیس جمهور با نمایندگان تعدادی از دانش آموزان امسال و نگاه مثبت دولت به این نوع تعاونی ها اظهار داشت: به منظور اجرای منویات مقام معظم رهبری و در جهت تسهیل، گسترش و شفاف سازی تشکیل تعاونی های دانش آموزی در سرتاسر کشور و دسترسی به اطلاعات آنها و بعد از موافقت پایگاه اطلاعات اشخاص حقوقی با اختصاص شناسه ملّی به این تعاونی ها، فرایند ثبت و تشکیل شرکتهای تعاونی مذکور در سامانه جامع و هوشمند بخش تعاون به نشانی taavoni.mcls.gov.ir بارگذاری و تشکیل آنها به صورت الکترونیکی و هوشمند صورت می گیرد.

مدیرکل دفتر توسعه سرمایه گذاری اقتصاد تعاون هدف از تشکیل تعاونی های دانش آموزی را تقویت فرهنگ کار و تلاش، افزایش مهارت دانش آموزان و نهادینه سازی فرهنگ تعاون و کارآفرینی عنوان نمود و اضافه کرد: یکی از دستاوردهای بخش تعاون در دولت مردمی سیزدهم هوشمندسازی تأسیس تعاونی های دانش آموزی است. تشکیل تعاونی های دانش آموزی نوعی تمرین کار تعاونی در مدارس است و این نوع از شرکتهای تعاونی تنها تشکل اقتصادی دانش آموزی بر پایه قانون هستند که در مدارس برای توسعه فرهنگ تعاون و کارگروهی ایجاد می شوند.

عضویت در تعاونی های دانش آموزی محدویت سنی ندارد و دانش آموزان بعد از اتمام دوران تحصیل می توانند از راه عضویت در انجمن فارغ التحصیلان همچنان سهام خویش را حفظ کنند یا به دانش آموزان جدیدالورود انتقال دهند.

به گزارش شاپ به نقل از ایسنا، با راه اندازی تعاونی های آموزشگاهی، دانش آموزان علاوه بر تشویق به پس انداز می توانند به تاسیس باشگاه و تهیه وسایل ورزشی، ایجاد رستوران و بوفه، تدارک وسیله نقلیه برای ایاب و ذهاب و تهیه مصنوعات و کاردستی و فروش آنها اقدام نمایند.

منبع:

1402/02/25
10:08:22
5.0 / 5
501
تگهای خبر: آموزش , بازار , داوطلب , سرمایه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
لینک دوستان شاپ
شاپ SHAAP