مردم عنافچه گذر سخت از رودخانه و پلی که نیست

مردم عنافچه گذر سخت از رودخانه و پلی که نیست

به گزارش شاپ، خوزستان حدود چهار سال قبل بود که با حضور وزیر راه و شهرسازی وقت، عملیات اجرایی پل ارتباطی ملاثانی - عنافچه برای تردد مردم ۴۰ روستای دهستان این منطقه کلنگ زنی شد تا مشکل تردد مردم برای همیشه حل شود.مردم دهستان عنافچه از توابع شهرستان باوی استان خوزستان که سال ها برای عبور رودخانه و رسیدن به شهر ملاثانی از پل شناور ارتش استفاده می کردند از حدود دو ماه گذشته با بالا آمدن آب رودخانه و تخریب این پل شناور، امکان تردد را از دست داده اند و به وسیله قایق و با مشکلات خیلی از رودخانه گذر کرده و نسبت به انجام کارهای روزانه خود اقدام می کنند.

رحمان بهرامی معاون ساخت و توسعه اداره کل راه و شهرسازی خوزستان در گفت و گو با ایسنا، در مورد آخرین وضعیت ساخت پل عنافچه اظهار نمود: عملیات ساخت پل عنافچه که برای تردد اهال این دهستان از ملاثانی به سمت عنافچه است حدود ۴۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد بشکلی که همه پایه های پل به جز دو پایه که در درون رودخانه باید راه اندازی شوند، نصب شده اند.

وی اضافه کرد: برپایه آنچه در برنامه ریزی ها آمده طول کل پل ۴۲۶ متر و عرض آن ۱۲ متر است که باید نصب و به تکمیل آن اقدام گردد.

معاون ساخت و توسعه اداره کل راه و شهرسازی خوزستان ضمن اشاره به مشکلات مالی و تأمین اعتبار اجرای این طرح اظهار داشت: اگر مشکلات مالی این پروژه حل و نسبت به تأمین اعتبار مورد نیاز آن اقدام گردد، تلاش خواهیم کرد تا در سال آینده این پل را تکمیل نماییم.

بهرامی با اشاره به اینکه تأمین اعتبار این طرح از منابع استانی است، اظهار داشت: با اعتبارات استانی نمی توانیم این طرح را به سرانجام برسانیم. در این حوزه با پیگیری های استاندار خوزستان و مسؤلان وزارت راه و شهرسازی از محل مصوبات سفر ریاست جمهور ۱۰۰ میلیارد تومان برای اجرای طرح در نظر گرفته شده که بخشی از آن پرداخت شده و همینطور مقرر است از محل منابع نفتی هم ۱۰۰ میلیارد تومان دیگر به این طرح کمک گردد تا شاهد تکمیل طرح باشیم.وی اضافه کرد: پیگیری های خوبی در حال انجام می باشد تا با تخصیص بموقع اعتبارات شاهد اجرای این پل و حل مشکل تردد مردم دهستان عنافچه باشیم که برای رسیدن به خانه های خود باید عرض رودخانه را طی کنند.

معاون ساخت و توسعه اداره کل راه و شهرسازی خوزستان اظهار داشت: عرشه پل با ورق فولادی باید ساخته شود و با عنایت به این که برای خرید ورق های فولادی باید هزینه از پیش پرداخت گردد در صورت تأمین اعتبار می توانیم نسبت به تأمین ورق های موردنیاز ساخت عرشه پل اقدام و پروژه را با سرعت اجرایی نماییم.

بهرامی ضمن اشاره به وضعیت تردد ساکنان این منطقه اظهار داشت: تا چند وقت پیش یک پل شناور در منطقه وجود داشت که اهالی دهستان عنافچه به وسیله آن تردد می کردند اما با عنایت به افزایش جریان رودخانه در چند وقت اخیر این پل شناور از بین رفت و تخریب شده است. هم اکنون تردد مردم به صورت کامل قطع شده است و فقط میتوان با قایق از رودخانه عبور کرد.

وی اضافه کرد: صحبت هایی در مورد راه اندازی پل شناور در منطقه وجود دارد که البته راه اندازی مجدد آن هم حدود ۳۰ تا ۴۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد.

به گزارش شاپ به نقل از ایسنا، مردم دهستان عنافچه برای تردد چیزی در اختیار ندارند مگر این که کسی قایق شخصی داشته باشد تا بتوان به وسیله آن قایق تردد کرد. باید دید برپایه وعده های داده شده چه زمانی شرایط تردد ایمن برای مردم منطقه فراهم خواهد شد؛ موضوعی که بیشتر از ۵ سال است تابحال مغفول مانده و مردم در انتظار آن هستند.

منبع:

1402/02/20
08:36:09
5.0 / 5
344
تگهای خبر: برنامه , عمل
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱