احتمال اصلاح مجدد قانون بیمه کارگران ساختمانی

احتمال اصلاح مجدد قانون بیمه کارگران ساختمانی

شاپ: 500 هزار کارگر ساختمانی در حالی در انتظار بهره مندی از مزایای بیمه تامین اجتماعی و اجرای ماده 5 قانون بیمه کارگران ساختمانی به سر می برند که طرح دوفوریتی اصلاح این قانون از طرف برخی نمایندگان مجلس به جهت بازبینی مجدد آن در نوبت اعلام وصول است.به گزارش شاپ به نقل از ایسنا، اصلاحیه ماده ۵ قانون بیمه های اجتماعی کارگران ساختمانی که بهمن ماه سال قبل به تصویب مجلس رسید، هجدهم اسفند ۱۴۰۱ از طرف شورای نگهبان تایید و یک هفته بعد جهت اجرا ابلاغ گردید. به سبب ماده (۵) قانون بیمه اجتماعی کارگران ساختمانی، سازمان تامین اجتماعی مکلف شده با دریافت ۷ درصد حق بیمه سهم بیمه شده از مأخذ کسر حق بیمه از کارگران دارای پروانه مهارت فنی شاغل مستقیم در امر، راه اندازی و یا افزایش زیربنای ساختمان، تجدیدبنا، تعمیرات اساسی و یا تخریب آنها و دریافت حق بیمه سهم کارفرمایی مربوطه از محل متراژ ساخت وساز، این کارگران را بیمه کند.

نایب رییس کمیسیون اجتماعی مجلس آن زمان اعلام نمود که برای بیمه ۵۰۰ هزار کارگر ساختمانی به ۱۴ همت بودجه نیاز بود که با تصویب مجلس این مساله حل شد و همه کارگران ساختمانی طی یک بازه زمانی بیمه خواهند شد.

مجلس همین طور بعد از تصویب این طرح سه ماه فرصت در نظر گرفت تا بخشنامه اجرائی آن تهیه و تصویب شود اما موادی که در سال قبل درباب سازوکار حق بیمه کارگران ساختمانی به تصویب رسیده بود مشکلاتی را در پروسه صدور پروانه های ساختمانی ایجاد کرد تا این که طرح اصلاح آن با قید دو فوریت در دستور کار قرار گرفت.

چنانچه محمد رضا پور ابراهیمی ـ رییس کمیسیون اقتصادی مجلس از اعلام وصول و در دستور کار قرار گرفتن طرح دو فوریتی اصلاح قانون بیمه کارگران ساختمانی برای رفع اشکال توقف صدور پروانه ها در شهرهای کوچک و متوسط آگاهی داد.

به گفته وی به سبب اشتباهی که در متن نهایی گزارش وجود داشت، نحوه محاسبه صدور پروانه های ساختمانی در شهرهای کوچک و متوسط سرسام آور شده و امکان صدور پروانه ها از بین رفته و شهرداری ها گرفتار مشکل شدند پس با بیان وصول طرح دوفوریتی انتظار می رود بتوان مشکل صدور پروانه های ساختمانی بابت حق بیمه کارگران ساختمانی در شهرهای کوچک و متوسط را حل کرد.در حال حاضر درخواست دوفوریتی طرح اصلاحیه ماده (۵) قانون بیمه اجتماعی کارگران ساختمانی، بمنظور حل مشکل پروانه ساختمانی شهرهای کوچک و متوسط از طرف نمایندگان امضا شده تا بعد از اعلام وصول به کمیسیون اقتصادی ارجاع شود اما ولی اسماعیلی نایب رییس کمیسیون اجتماعی مجلس طی روزهای اخیر ترجیح داد که این طرح فعلا اعلام وصول نشود و این طور توضیح داد که ما گفتیم این طرح دو فوریتی که برای اصلاح در مجلس آماده شده اعلام وصول نشود و اگر لازم شد خود کمیسیون اجتماعی به این مساله ورود پیدا کند تا قانون روی زمین نماند.

وی در عین حال از اجرای قانون بیمه کارگران ساختمانی ظرف دو ماه آتی آگاهی داد و اظهار داشت: مجلس پس از تصویب این طرح سه ماه فرصت در نظر گرفته تا بخشنامه اجرائی تهیه و تصویب شود، پس ابتدا باید تدوین بخشنامه تمام شود تا مشخص شود چه میزان قانون در آن لحاظ شده است.

اسماعیلی با اعلان اینکه اجازه نمی دهیم حقوق کارگران ضایع شود، اظهار داشت: مصوبه مجلس در اصلاح قانون بیمه کارگران ساختمانی هدیه بزرگی به کارگران بود و به سبب آن ۵۰۰ هزار کارگر ساختمانی تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار می گیرند.

در روزهای اخیر وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اصلاح قانون بیمه کارگران ساختمانی اعلام نمود: با اجرای این قانون بیش از ۵۰۰ هزار نفر از کارگران ساختمانی به زودی تحت پوشش بیمه پایه قرار می گیرند.

به گزارش شاپ به نقل از ایسنا، هم اکنون یک ماه از مهلت تعیین شده مجلس برای تدوین بخشنامه اجرای قانون بیمه کارگران ساختمانی گذشته و پیش بینی می شود ظرف ۴۵ روز آینده این قانون به مرحله اجرا درآید. باتوجه به ارائه طرح دوفوریتی اصلاح قانون بیمه کارگران ساختمانی باید دید که این طرح چه فرایندی را در ایام آینده طی خواهدنمود و کارگران ساختمانی در نوبت انتظار چه زمانی از مزایای بیمه تامین اجتماعی بهره مند خواهند شد؟
1402/02/17
10:47:19
5.0 / 5
338
تگهای خبر: برند , شهرداری , مهارت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
لینک دوستان شاپ
شاپ SHAAP