معاون وزیر كار اعلام كرد

کاهش زمان رسیدگی به دعاوی کارگری در دولت سیزدهم

کاهش زمان رسیدگی به دعاوی کارگری در دولت سیزدهم

به گزارش شاپ، معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از کاهش زمان رسیدگی به دعاوی کارگری آگاهی داد و اظهار داشت: بستن قراردادهای سفید امضا سبب اختلاف میان کارگر و کارفرما و اختلال در راندمان بنگاه می شود.به گزارش شاپ به نقل از ایسنا، علی حسین رعیتی فرد در مورد روند طرح شکایات اظهار نمود: در وزارت کار و حوزه روابط کار هیات های رسیدگی به دعاوی کارگران را داریم که اختلافات بین کارگر و کارفرما را رسیدگی می کنند. هیات های ما دو بخش هستند، هیات های بدوی و تشخیص و حل اختلاف که به صورت سه جانبه فعالیت می نمایند و نمایندگان دولت و کارگر و کارفرما در این هیات ها حضور دارند.

وی اضافه کرد: این هیات ها به دعاوی کارگر و کارفرما چه در بحث معوقات حقوق و چه اختلافات دیگر که در قانون کار و قرارداد کار داشته باشند رسیدگی می کنند.

معاون وزیر کار با اشاره به اینکه سالانه ۳۲۰ هزار شکایت مطرح می شود و در هیات های تشخیص مورد رسیدگی قرار می گیرد، اضافه کرد: هیات های تشخیص در ادارات کار سراسر کشور تشکیل می شوند که حدود ۶۳۰ هیات تشخیص و نزدیک به ۳۵۰ هیات حل اختلاف در کشور داریم که مرحله بدوی و مرحله تجدیدنظر در دعاوی کارگران را چه در بحث معوقات حقوق و چه در بحث بیمه ای یا احتساب عنوان شغلی یا احتساب سنوات بیمه ای رسیدگی و شبه قضایی رای صادر می کنند.

رعیتی فرد که در یک گفت وگوی تلویزیونی سخن می گفت، در پاسخ به این پرسش که چه عاملی سبب طولانی شدن روند رسیدگی به دعاوی می شود، اظهار داشت: هر پرونده ای که مطرح می شود اگر طرف دعوا پیگیری کند، ادارات ما در استانها موظف به تشکیل جلسه و رسیدگی آن هستند. اگر پرونده به درازا بکشد می تواند به مراجع بالاتر برود و طرح مبحث کند که ما آنرا پیگیری می نماییم.

وی از کاهش زمان رسیدگی به دعاوی در دولت سیزدهم اطلاع داد و اظهار داشت: در دو سال قبل سعی کردیم این زمان را به حداقل برسانیم، به نحوی که میانگین رسیدگی به شکایات در سال ۱۴۰۰ حدود ۹۰ روز بود ولی حالا و در سالجاری به ۶۲ روز کاسته شده است.

معاون روابط کار وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: سال قبل برای همه کارشناسان و کسانی که در هیات های تشخیص و حل اختلاف حضور دارند آموزش های منطقه ای برگزار کردیم تا هم به روز و مجهز شوند و هم یک رای وحدت رویه صادر کنند تا هم دغدغه ها کمتر شود هم آمار و تناقضات کاهش پیدا کند.

رعیتی فرد با اشاره به اینکه در استانهای صنعتی که جمعیت کارگری زیاد است زمان رسیدگی به دعاوی بیشتر است، اظهار داشت: برخی استان ها مثل تهران، خوزستان و آذربایجان شرقی مدت رسیدگی به دعاوی و پرونده ها تا ۹۰ روز بود که الان در استان تهران به ۶۲ روز کاسته شده است. در مقابل در بعضی استان ها نظیر اردبیل و خراسان جنوبی زمان رسیدگی به پرونده ها ۲۹ تا ۳۰ روز است.

وی در عین حال به قراردادهای سفید امضا اشاره نمود و اظهار داشت: قراردادهای سفید امضا باعث اختلاف میان کارگر و کارفرما و اختلال در بهره وری بنگاه می شود البته تعداد این قراردادها معدود است، ولی باید بتوانیم ضمن آگاهی بخشی جلوی اجحاف در حق کارگران را بگیریم.

معاون وزیر کار اظهار داشت: در صورتیکه احجافی در حق کارگر صورت گیرد می تواند با رفتن به بازرسان کار یا ادارات کار مسایل خویش را پیگیری کند و بازرسان کار موظف به رسیدگی هستند. عمده اختلافاتی که هم اکنون پیش می آید در ارتباط با عنوان شغلی یا حقوق معوق است. مثلاً کارگری ۱۰ سال در جایی کار کرده ولی طرح دعوی می کند و خواسته خویش را در خصوص عنوان شغلی پیگیری می کند.

رعیتی فرد در انتها از فراهم شدن امکان برگزاری آنلاین جلسات هیات های تشخیص و تجدید نظر کار تا دو سال آینده اطلاع داد و تصریح کرد: در حوزه روابط کار ایجاد تشکل های کارگری را داریم که وظیفه آگاهی بخشی به جامعه کارگری و پیگیری مطالبات کارگران را دارند. امروز عموم کارگران ما آگاهی و دسترسی لازم را برای پیگیری مطالبات خود دارند و حضور مسؤلان و نمایندگان مربوطه می تواند سبب پیگیری موضوعات شود.
1402/02/11
11:50:13
5.0 / 5
432
تگهای خبر: آموزش , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
شاپ SHAAP