برنامه ساخت شش شهر جدید در جنوب ایران

برنامه ساخت شش شهر جدید در جنوب ایران

شاپ: در امتداد ارتقای توان اقتصادی مردم جنوب کشور و توسعه اقتصاد دریامحور، اکنون شش نقطه از نوار ساحلی جنوب برای ساخت شهرهای جدید انتخاب شده که از آن جمله می توان به شهرهای جدید مکران، کوشک، خلیج فارس و مناطق طولا و شیب دراز قشم اشاره نمود.


به گزارش شاپ به نقل از ایسنا، از بین ۲۱ شهر جدید ۱۲ شهر در جنوب کشور موجود، درحال راه اندازی یا در مرحله مطالعه قرار دارند که شش شهر ساحلی و شش شهر پس کرانه است. شهرهای ساحلی شامل «تیس» در چابهار، «مکران»، «کوشک»، «خلیج فارس» و «قشم» در استان هرمزگان و «پارس» در منطقه ی پارس جنوبی قرار دارند.
شهرهای «علوی» در هرمزگان، «عالیشهر» در بوشهر، «شیرین شهر» و «رامین» در خوزستان، «تابناک» در جنوب فارس و «چاه مبارک» عسلویه بوشهر هم از شهرهای پس کرانه محسوب می شوند.
بنا به قول علیرضا جعفری ـ مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید هم اکنون شهر جدید خلیج فارس در مرحله تصویب استانی، شهر جدید مکران در مرحله بررسی و تصویب نهایی طرح جامع در استان، شهر جدید کوشک در مرحله تصویب نهایی طرح جامع و تطبیق مکانی با استان قرار دارد. هم چنین مناطق طولا و شیب دراز قشم هم در مراحل برنامه ریزی و بازبینی شرایط متقاضیان و تمهید اقدامات اجرایی هستند.
جعفری با تاکید بر اهمیت استراتژی فعلی دولت در گسترش اقتصاد دریا محور و سواحل جنوبی اظهار داشت: با عنایت به تاکیداتی که در حوزه اقتصاد دریامحور وجود دارد و با هدف بالفعل کردن فرصت های بالقوه کشور در نوار ساحلی، وزیر راه و شهرسازی دستور مطالعه و امکان سنجی را صادر کرده اند که با انجام آن، موقعیت های مناسب در نوار ساحلی جنوب برای تعریف شهرهای سکونتگاهی یا شهرک های تخصصی تعیین و روند صدور مجوزهای استانی هم تسریع می شود.
وی ضمن اشاره به این که توسعه مناطق جنوبی کشور علاوه بر ارتقای توان اقتصادی مردم این نواحی می تواند آنرا به جذاب ترین حوزه خاورمیانه در تولید ثروت تبدیل کند؛ تصریح کرد: نگاه ما اینست که بتوانیم هم از نظر کمی و هم از نظر کیفی، عملکرد متفاوتی در حوزه بهره‎وری نوار ساحلی داشته باشیم و با آغاز ساخت این شهرها و شهرک ها، در تولید مسکن و سایر حوزه های مورد نیاز شهری هم رونق ایجاد نماییم.
ازاین رو گزارش از اواخر سال ۱۴۰۰ هدف گذاری راه اندازی ۱۸ شهر و ۴۰ شهرک علاوه بر ۱۸ شهر جدید فعال موجود در دستور کار دولت سیزدهم قرار گرفت. ذیل این برنامه، سه شهرک و یک شهر جدید در اطراف تهران ایجاد می شود.
منبع:

1402/02/10
12:06:25
5.0 / 5
604
تگهای خبر: برنامه , تولید , عمل
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
شاپ SHAAP