مذاکرات ازسرگیری پروازهای ایران و عربستان پس از عملیات حج

مذاکرات ازسرگیری پروازهای ایران و عربستان پس از عملیات حج

به گزارش شاپ، سخنگوی ایران ایر با بیان آمادگی برای برقراری پرواز بین ایران و عربستان اظهار داشت که درحال حاضر تمام تمرکز ایران ایر برگزاری پروازهای حج است.


به گزارش شاپ به نقل از ایسنا، از سرگیری روابط ایران و عربستان، زوایای جدیدی از ارتباط بین دو کشور را ایجاد کرد که یکی از این موارد، سفرهای بین دو کشور است؛ کما این که بنظر می رسد حالا بازگشت شهروندان عربستانی به ایران بعد از هفت سال ممنوعیت و بازگشایی سفارتخانه های دو کشور، قطعیت پیدا کرده و رئیس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران هم از اراده عربستان برای برقراری پرواز مستقیم به ایران و ازسرگیری و تسهیل سفرها به زودی آگاهی داده است.
بعد از انتشار این اخبار، محمد محمدی بخش در رابطه با پروازهای مستقیم ایران و عربستان به جز ایام حج، به ایسنا اظهار داشته بود: هنوز تصمیمی برای این مساله گرفته نشده، بعد از نظارت وزارت خارجه و سازمان حج این مساله قابل بررسی است و در آن صورت سازمان هواپیمایی هم به این مساله وارد می شود.
محمدی بخش همین طور تاکید کرده بود که باآنکه هم اکنون محدودیتی در انجام پروازهای حج واجب وجود ندارد، اما بقیه پروازها مانند حج عمره و سایر پروازهای بین دو کشور هم منوط به برگزاری جلسات و تایید وزارت خارجه و اعلام سازمان حج و زیارت است.

درخواست رسمی عربستان برای برقراری ۳ پرواز در هفته
اما در آخرین اظهار نظرها در رابطه با از سرگیری پرواز بین ایران و عربستان، مهرداد بذرپاش -وزیر راه و شهرسازی- با اشاره به از سر گیری روابط دیپلماتیک برمبنای دیپلماسی منطقه ای و برمبنای اصل حسن هم جواری اظهار داشت: طی روزهای اخیر درخواست رسمی هواپیمایی کشوری عربستان بمنظور برقراری سه پرواز در هفته از ایران خارج از پروازهای حج دریافت شد.
وزیر راه و شهرسازی همین طور ضمن تاکید بر ضرورت تقویت دیپلماسی منطقه ای بیان کرد: سازمان هواپیمایی وزارت راه و شهرسازی برمبنای وظایف ذاتی خود، تمام مساعی خویش را برای برقراری پروازها میان ایران و عربستان به کار خواهد بست.
شمس الدین فرزادی پور -مدیرعامل شرکت ایران ایر- هم در رابطه با نتیجه توافق ایران و عربستان و تصمیم برای پرواز به این کشور اظهار داشته بود: اگر روابط ایران و عربستان از سر گرفته شود برای انجام پروازهای عمره و انتقال زوار این کشور به مشهد برنامه ریزی خواهیم کرد و ایران ایر آمادگی دارد به عنوان پل ارتباطی دو کشور عمل کند؛ اما منتظریم سطح روابط برقرار شود و بعد از آن به مبحث انجام پروازهای دو کشور وارد می شویم.
در این جهت حسام قربانعلی -سخنگوی شرکت هواپیمایی ایران ایر- در پاسخ به این که آیا پروزهای خارج از حج ایران و عربستان هم با این هواپیمایی انجام می شود؛ به ایسنا اظهار داشت: تمام تمرکز ایران ایر هم اکنون برگزاری پروازهای حج است، البته ما قبلا هم آمادگی خویش را برای برقراری پرواز بین ایران و عربستان اعلام نموده ایم.
قربانعلی پیش تر گفته بود که عملیات حج تمتع سال ۱۴۰۲ به ایران ایر واگذار شده، و در این عملیات، اعزام ۸۹ هزار زائر از ۲۱ فرودگاه کشور، از سوم خردادماه شروع شده و سوم مردادماه تمام می شود.1402/02/06
12:22:08
5.0 / 5
522
تگهای خبر: برنامه , خدمات , عمل
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
شاپ SHAAP