حوزه حمل ونقل در هفته ای كه گذشت،

از درخواست ایرلاین ها برای افزایش ۱۰۰ درصدی قیمت بلیت تا ۸ ساعته شدن مسیر تهران-تبریز

از درخواست ایرلاین ها برای افزایش ۱۰۰ درصدی قیمت بلیت تا ۸ ساعته شدن مسیر تهران-تبریز

شاپ: درخواست شرکت های هواپیمایی برای افزایش 100 درصدی قیمت بلیت هواپیما که در شورای عالی ترابری مطرح شده و افتتاح راه آهن بستان آباد- تبریز که زمان سفر ریلی را از تبریز به تهران حداقل چهار ساعت کوتاه می کند و به هشت ساعت می رساند،  از مهم ترین اخبار حوزه حمل و نقل در هفته گذشته بود.


به گزارش شاپ به نقل از ایسنا، حوزه حمل و نقل در هفته ای که گذشت در برگیرنده اخبار مختلف در بخش های هوایی و ریلی بود. در یکی از مهم ترین اخبار این حوزه، به قیمت بلیت هواپیما پرداخته شد، موضوعی که در ماه های گذشته از ادامه دارترین اخبار حوزه حمل و نقل بوده و البته هنوز هم به سرانجام نرسیده است.
داستان از این مقرر است که شرکت های هواپیمایی درخواست افزایش قیمت بلیت را دارند، اما این افزایش قیمت به تصویب ستاد تنظیم بازار نمی رسد و سازمان هواپیمایی کشوری هم بااینکه صنعت هوایی را نیازمند اصلاح نرخها می داند، اما در عین حال معتقد می باشد هرگونه تغییر قیمتی باید با موافقت ستاد تنظیم بازار برسد.
درخواست هفته: افزایش ۱۰۰ درصدی قیمت بلیت هواپیما
اما در آخرین اظهار نظر از طرف سازمان هواپیمایی، محمد محمدی بخش عنوان نمود در صورتیکه در ۲۲ ماه گذشته، قیمت بلیت افزایش نداشته حالا شرکت های هواپیمایی درخواست افزایش ۱۰۰ درصدی قیمت بلیت را در شورای عالی ترابری مطرح نمودند و نظر سازمان هواپیمایی کشوری نیز گرفتن شده است اما به مفهوم افزایش ۱۰۰ درصدی نیست.
محمدی بخش همین طور از توسعه مناطق محروم و کم برخوردار از بخش هوایی، توجه مضاعف به ورزش های هوایی و هوانوردی عمومی در سال ۱۴۰۲ و امضای تفاهم نامه با بیش از ۳۰ کشور دنیا در یک سال و نیم گذشته آگاهی داد.
از سر گیری هفته: پروازهای لار به امارات
یکی دیگر از اخبار صنعت هوایی هفته، از سر گرفته شدن اخبار لار به امارات بود و در این جهت مدیرکل فرودگاه بین المللی لارستان از فعالیت دو شرکت خارجی در این فرودگاه آگاهی داد و اظهار داشت: پروازهای لارستان به مقصد امارات روزانه شد، همین طور با راه اندازی پرواز شارجه، تعداد پروازهای خارجی فرودگاه لارستان به ۱۱ پرواز در هفته رسید.
در عین حال تازه ترین آمار از شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران نشان میدهد پروازهای بین المللی در اسفندماه ۱۴۰۱ در مقایسه با زمان مشابه ۱۴۰۰ در اعزام و پذیرش مسافر ۱۰ درصد کاهش داشته است.
از سویی دیگر، عملیات حج تمتع از سوم خردادماه ۱۴۰۲ شروع می شود و شرکت هواپیمایی هما مسئولیت این عملیات را بر عهده دارد. حسام قربانعلی -سخنگوی هما- درباره ی این عملیات اینطور توضیح داد که عملیات اعزام زوار با ۳۸۷ پرواز برنامه ریزی شده برای پروازهای رفت حجاج و ۳۸۷ پرواز جهت پروازهای برگشت، انجام خواهد شده و سوم مردادماه تمام می شود.
حمیدرضا سیدی -مدیرعامل شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران- نیز از میزبانی ۲۱ فرودگاه کشور در عملیات حج تمتع ۱۴۰۲ آگاهی داده و با بیان دو برابر شدن تعداد حجاج امسال اظهار داشت: باتوجه به لغو محدودیت های کرونائی و برداشته شدن محدودیت سنی، در حج تمتع سال جاری حدود ۸۸ هزار زائر و خدمه از فرودگاه های کشور عازم خانه خدا خواهند شد.
افتتاح هفته: راه آهن بستان آباد- تبریز
افتتاح راه آهن بستان آباد- تبریز نیز از دیگر اخبار حوزه حمل و نقل بود که خیراله خادمی -مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور- درباره ی آن توضیح داد: نخستین مسیر ریلی که امسال مورد بهره برداری قرار خواهد گرفت، راه آهن میانه به بستان آباد و بستان آباد به تبریز است.
او همین طور اشاره کرد: این راه آهن از مسیر جدید میان بر، تبریز و استان آذربایجان شرقی را به شبکه ریلی اتصال می دهد و زمان سفر ریلی را از تبریز به تهران حداقل چهار ساعت کوتاه می کند و با شروع به کار این خط ریلی مسیر تبریز تا تهران به هشت ساعت می رسد.
تعلل هفته: الکترونیکی شدن عوارض آزادراهی
عوارض آزادراهی، الکترونیکی شدن عوارض و تاخیر در افزایش قیمت عوارض از دیگر موارد حوزه حمل و نقل در هفته گذشته بود. بدین ترتیب عباس بیات سرمدی -مدیرکل بهره برداری آزادراه های کشور- درباره ی علت تعلل در الکترونیکی شدن عوارض آزادراهی اظهار داشت: تامین گلوگاه های کافی که دریافت عوارض را بصورت ۱۰۰ درصدی تضمین کند به تنهایی از سمت پلیس شدنی نیست و در صورتیکه شیوه نامه انجام این کار بین بیمه و وزارت راه بسته شده اما زیرمجموعه های بیمه ای تعلل می کنند.
او همین طور درباره ی علت عدم افزایش قیمت عوارض آزادراهی، با اعلان اینکه عوارض فعلی آزادراهی برای سال ۱۳۹۹ است و تا کنون تغییری نداشته، اظهار داشت: ستاد تنظیم بازار باید با افزایش عوارض موافقت کند و تا کنون با وجود پیگیری هایی که انجام دادیم هنوز به نتیجه نرسیده ایم.
منبع:

1402/02/03
10:43:02
5.0 / 5
535
تگهای خبر: بازار , برنامه , صنعت , عمل
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
لینک دوستان شاپ
شاپ SHAAP