در جلسه ای با حضور مخبر صورت گرفت؛

بررسی تحولات بازار مسکن و اتخاذ تصمیمات مهم برای اجاره بها

بررسی تحولات بازار مسکن و اتخاذ تصمیمات مهم برای اجاره بها

به گزارش شاپ، در جلسه ای با حضور معاون اول رئیس جمهور تحولات بازار مسکن مورد بررسی قرار گرفت و برای تأمین مالی پروژه های ساخت مسکن و مدیریت بازار اجاره بها تصمیمات مهمی اتخاذ شد.به گزارش شاپ به نقل از مهر، در جلسه ای با حضور محمد مخبر معاون اول رئیس جمهور تحولات بازار مسکن مورد بررسی قرار گرفت و برای تأمین مالی پروژه های ساخت مسکن و مدیریت بازار اجاره بها تصمیمات مهمی اتخاذ شد.
مخبر در این نشست که بامداد امروز (سه شنبه) با حضور وزرای راه و شهرسازی و اقتصاد، رؤسای بانک مرکزی و سازمان برنامه و بودجه و همینطور مسؤلان دستگاههای مربوطه برگزار شد، ضمن اشاره به سهم ۳۰ درصدی مسکن در سبد هزینه خانوار، بر لزوم همکاری و هماهنگی وزارت خانه ها و دستگاههای در رابطه با وزارت راه و شهرسازی برای پیشرفت نهضت ملی مسکن در دولت تاکید کرد.
معاون اول رئیس جمهور همینطور برای رفع مشکلات اجرایی و رصد و پیگیری پرداخت تسهیلات مسکن به مردم از جانب بانکهای عامل به وزرای راه و شهرسازی و اقتصاد و همینطور سازمان برنامه و بودجه و بانک مرکزی دستور داد تا با تشکیل کمیته اجرایی متشکل از معاونین دستگاههای مذکور، آخرین وضعیت پرداخت تسهیلات بانکی به نهضت ملی مسکن و میزان تحقق آنرا پایش و به صورت هفتگی عرضه نمایند.
در این جلسه گزارشی در مورد نرخ رشد قیمت مسکن و عوامل مؤثر بر آن، چگونگی پیشرفت طرح ملی مسکن، ساماندهی صندوق ملی مسکن، نحوه پرداخت تسهیلات بانکی ساخت مسکن به مردم و همینطور موانع و مشکلات در زمینه مسکن حمایتی و اقتصادی عرضه شد.
بر این اساس مقرر شد تا در مورد بازبینی در میزان و نرخ سود تسهیلات مسکن به فوریت پیشنهادات عملیاتی با هماهنگی بانک مرکزی، وزارت اقتصاد، سازمان برنامه و بودجه و صندوق توسعه ملی جمع بندی شده و جهت تصویب نهایی به شورای پول و اعتبار عرضه شود.
همچنین در مورد وضعیت مسکن و اجاره بهای منازل مسکونی در تهران و سایر کلانشهرها، وزارت راه و شهرسازی گزارشی از برنامه خود در خصوص تنظیم، کنترل و ساماندهی اجاره بهای مسکن در تهران و رشد شاخص اجاره بها و تورم در هر فصل نسبت به فصل مشابه سال قبل ارائه نمود.
بر همین اساس جهت جلوگیری و کنترل سوداگری در قسمت مسکن مقرر شد با قید فوریت در مورد طرح مالیات بر معاملات مکرر مسکن تصمیم گیری و بعد از تصویب در هیأت دولت، لایحه ای دوفوریتی به مجلس شورای اسلامی عرضه شود.
همچنین عرضه بسته نظارتی و اجرایی در زمینه ساماندهی بنگاه های معاملاتی مسکن و بررسی جواز کسب و کد رهگیری مشاورین املاک ملکی در تهران و نظارت بر سایت های اینترنتی اجاره مسکن از دیگر مصوبات این جلسه بود.

1402/01/30
21:41:45
5.0 / 5
501
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
شاپ SHAAP