حوزه حمل ونقل در هفته ای كه گذشت،

از تمایل عراق برای تکمیل راه آهن کربلا تا سرمایه گذاری روسیه برای تکمیل رشت-آستارا

از تمایل عراق برای تکمیل راه آهن کربلا تا سرمایه گذاری روسیه برای تکمیل رشت-آستارا

به گزارش شاپ، هفته ای که گذشت از نظر توافق ایران با کشورهای همسایه قابل توجه بود، از طرفی عراق وعده داده تا اعتبارات پروژه ریلی شلمچه - بصره را در بودجه ۲۰۲۳ خود در نظر بگیرد و از سوی دیگر شرکت ساخت اعلام نمود که تا پایان اردیبهشت ماه سالجاری موافقتنامه با کشور روسیه برای تکمیل پروژه رشت - آستارا نهایی می شود.


به گزارش شاپ به نقل از ایسنا، یکی از اخبار مهم حوزه حمل و نقل در هفته ای که گذشت، دیدار مهرداد بذرپاش وزیر راه و شهرسازی، با همتای عراقی اش بود. در این دیدار تفاهماتی در حوزه حمل و نقل انجام گرفت که شاید مهم ترین آنها، بررسی تکمیل خط خط ریلی شلمچه-بصره بود، این خط ریلی در این سال ها همواره فرایند فراز و نشیب هایی داشته و همواره به علت به تعویق افتاده بود.

دیدار هفته: وزیر راه ایران و عراق
در نهایت این مورد در دیدار اخیر مهرداد بذرپاش -وزیر راه و شهرسازی- با رزاق محیبس السعداوی -وزیر حمل و نقل عراق- مورد بررسی قرار گرفت تا همانطور که وعده داده شده، دولت عراق اعتبارات این پروژه را در بودجه ۲۰۲۳ در نظر بگیرد و عملیات اجرایی راه اندازی مسیر ریلی شلمچه - بصره پس از ماه رمضان آغاز شود.
این خط ریلی علاوه بر این که سبب اتصال مستقیم از ایران به عراق می شود و با عنایت به زائرین عراقی برای حضور در ایران و مشهد مقدس و همینطور زائرین ایرانی برای حضور در کربلا، مزایای راه اندازی مسیر مسافری دارد، از نظر ترانزیتی هم حائز اهمیت می باشد و همینطور به قول معاون حمل و نقل وزیر راه و شهرسازی، با راه اندازی خط ریلی شلمچه-بصره، ایران به کشورهای اردن، سوریه و سایر کشورهای همسایه هم متصل می شود.
البته موارد دیگری هم در این دیدار عنوان شد، همچون این که با عنایت به این که در اربعین حجم زیادی از زائرین به کربلا جابه جا می شوند، پیشنهاد شد سقف پروازی بین ایران و عراق به ۲۰۰ پرواز در هفته برسد.

وعده هفته: توسعه صنعت هوایی
در عین حال صنعت هوایی در یک سال قبل با چالش هایی روبه رو بوده که مسافران هوایی با کمبود بلیت و تاخیرهای زیادی روبه رو بوده اند و چندی قبل هم فاصله میان صندلی ها در هواپیماها منجر به اعتراض مسافران شده بود. با این حال، سازمان هواپیمایی کشوری در این خصوص توضیح داد که هیچ شرکت هواپیمایی در هیچ یک از هواپیماها نمی تواند چیدمان را از حالت استاندارد خارج کند و سازمان هواپیمایی کشوری هم به این مورد نظارت دقیق دارد.
همینطور مهرداد بذرپاش -وزیر راه و شهرسازی- ضمن اشاره به سفرهای نوروزی و بیان این که طبق آمار کاهش تاخیر در سفرهای هوایی و کاهش مشکلات فروش بلیت هوایی ثبت شده، اظهار نمود: سال جاری سال توسعه ناوگان و صنعت هوایی است و در تاخیرهای هوایی و مشکلات فروش بلیت تلاش خواهیم کرد تا روند کاهشی را سرعت بدهیم.

توافق هفته: سرمایه گذاری روسیه برای تکمیل راه آهن رشت- آستارا
یکی دیگر از مهم ترین اخبار هفته گذشته، خبر جدید از توافق ایران و روسیه برای تکمیل راه آهن رشت- آستارا بود، در حالیکه در ماه های گذشته روس ها با حضور در ایران این مورد را مورد بررسی قرار داده بودند تا بخشی از سرمایه گذاری این پروژه را در نظر بگیرند، بالاخره معاون ساخت و توسعه راه آهن، بنادر و فرودگاه های شرکت ساخت و توسعه زیربناهای کشور در رابطه با زمان اتمام و کسب نتیجه نهایی مذاکرات اظهار داشت: تا پایان اردیبهشت ماه سالجاری موافقتنامه با کشور روسیه نهایی می شود.
وی در رابطه با جزئیات این توافق هم توضیح داد: مذاکرات جدی با کشور روسیه برای مشارکت در دو بخش مالی و فنی راه آهن رشت- آستارا و به دنبال آن تکمیل کریدور شمال- جنوب در حال انجام می باشد. باید بتوانیم از منابع خط اعتباری که روس ها تعیین کرده اند در چارچوب وام برای تکمیل راه آهن رشت به آستارا بهره مند شویم.
منبع:

1402/01/19
20:21:48
5.0 / 5
420
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
لینک دوستان شاپ
شاپ SHAAP