راه آهن شلمچه - بصره، ایران را به اردن و سوریه متصل می کند

راه آهن شلمچه - بصره، ایران را به اردن و سوریه متصل می کند

به گزارش شاپ، معاون حمل و نقل وزیر راه و شهرسازی از انجام توافق جامع با عراق در زمینه حمل و نقل ریلی، جاده ای و دریایی آگاهی داد و اظهار داشت: با راه اندازی خط ریلی شلمچه-بصره، ایران علاوه بر عراق به کشورهای اردن، سوریه و سایر کشورهای همسایه متصل می شود.


به گزارش شاپ به نقل از ایسنا، شهریار افندی زاده در برنامه گفتگوی ویژه خبری درباره ی توافقات انجام شده با عراق خصوصاً در موضوع عملیات اجرائی راه آهن شلمچه-بصره، با اشاره به اهمیت روابط تجاری و اقتصادی ایران و عراق اظهار داشت: پنج استان ایران و عراق هم مرز هستند و چندین گذرگاه با عراق داریم که مهم ترین گذرگاه شلمچه است.
راه آهن شلمچه-بصره یک سال و نیم دیگر راه اندازی می شود
وی ادامه داد: سالهای زیادی است که سعی شده اتصال شبکه ریلی از شلمچه به بصره محقق شود و از این طریق به کربلا متصل شویم.
معاون حمل و نقل وزیر راه و شهرسازی از انجام تفاهمنامه ای بین زمینه با مسئولان عراقی آگاهی داد و اظهار داشت: پروژه راه آهن شلمچه-بصره ظرف مدت یک سال و نیم به انجام می رسد.
افندی زاده اضافه کرد: این طرح به طول ۳۲ کیلومتر و دارای پل ۸۸۰ متری آسانسوری است و اگر این شبکه ریلی متصل شود و تملک زمین در اختیار ایران قرار گیرد، بوسیله آن به کشور اردن، سوریه و سایر کشورهای همسایه متصل می شویم.
وی اظهار داشت: در دراز مدت با تکمیل شبکه ها اتصال ها فراهم می شود و حجم بالایی از زوار می توانند از این خط ریلی استفاده کنند، از طرف دیگر ۴۰ سال است این پروژه به درازا کشید ولی این دفعه جدی تر مطرح است.
معاون حمل و نقل وزیر راه و شهرسازی درباره ی تامین هزینه ساخت این خط ریلی توضیح داد: ساخت پل بر عهده ایران و سایر مسیرها بر عهده عراق یا بصورت مشترک است. همین طور مین روبی هم بر عهده ایران خواهد بود.
افندی زاده به انجام توافق جامع همکاری حمل و نقلی در بخش های مختلف ریلی، جاده ای، دریایی با دولت عراق اشاره نمود و اظهار داشت: مقرر است یک طرح جامع تنظیم شود تا کارهای مشترک بین دو کشور طبق نقشه جامع صورت گیرد.
وی ادامه داد: لایروبی اروند و جاده خسروی به بغداد وتسهیل ترانزیت بین دوکشور، لایروبی کشتی های مغروقه و سایر لایروبی های موردنیاز همچون توافقات دیگر نشست مشترک بین دو کشور ایران و عراق بود و قرار شد تا این موضوعات در کمیته مشترک پیگیری شود.
مذاکره با عراق برای تسهیل سفر زوار اربعین
معاون حمل و نقل وزیر راه و شهرسازی همین طور به انجام توافقاتی در زمینه حمل و نقل هوایی اشاره نمود و اظهار داشت: با توجه به این که در اربعین حجم زیادی از زوار به کربلا جابه جا می شوند، با طرف عراقی در زمینه سقف پروازها صبحت شد، هم اکنون ۱۲۰ سقف پروازی در هفته است که پیشنهاد شد که به ۲۰۰ سقف پروازی در هفته برسد و بحث زیرساخت و امکانات مطرح شود و قرار شد با سازمان هواپیمایی هماهنگی لازم صورت گیرد.
افندی زاده اشاره کرد: بیشتر ترددها در اربعین بوسیله پایانه مهران است و اگر بتوانیم مدیریت تقاضا برای سایر پایانه ها داشته باشیم بخش زیادی از مشکلات برطرف می شود. برای شلمچه، چزابه و پایانه خسروی امکانات و تجهیزات زیادی برقرار شد. به کشور عراق پیشنهاد شد که ایران امکانات خودرا در پایانه های کشور عراق فراهم آورد تا زوار از امکانات بیشتری برخودار شود.
وی اشاره کرد: ازسوی دیگر این مرزها اهمیت خاص خودرا دارد، برای اینکه تعدادی از این مرزها، مرزهای ترانزیتی ما هستند. از آنجا که موضوع ترانزیت مربوط به وزارت اقتصاد و مالیه عراق است، قرار شد تا بوسیله وزارت اقتصاد و امور دارایی موضوع ترانزیت کامیون های باری دنبال شود.
معاون حمل و نقل وزیر راه و شهرسازی توافق با عراق در حوزه راه آهن شلمچه-بصره را دارای اهمیت زیاد در زمینه مسافری و در بخش بار دانست و اظهار داشت: با اتصال به شبکه عراق در آینده در بخش مسافری و باری موثر خواهد بود.
افندی زاده با اشاره به توافقات انجام شده با عراق در زمینه دریایی نیز اظهار داشت: در زمینه لایروبی اروند جهت اتصال به کشور عراق صحبت و رایزنی های زیادی با طرف عراقی انجام شد که این اقدام نقش بسیار موثری در زمینه سرمایه گذاری مشترک دارد و در زمینه حمل یک سره نیز این سرمایه گذاری بسیار مفید خواهد بود.
منبع:

1402/01/18
19:28:28
5.0 / 5
458
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
لینک دوستان شاپ
شاپ SHAAP