فراز و نشیب قیمت طلا در ۱۴۰۱

فراز و نشیب قیمت طلا در ۱۴۰۱

شاپ: شاپ: اولین روز کاری سال 1401 هر گرم طلای 18 عیار یک میلیون و 229 هزار تومان و سکه امامی 12 میلیون و 408 هزار تومان بود، اما با نزدیک شدن به ایام پایانی سال نرخها در این بازار رکود جدیدی زد.به گزارش شاپ به نقل از مهر، قیمت انس جهانی طلا در سال ۱۴۰۱ درگیر فراز و نشیب های زیادی شد به گونه ای در این سال تا ۳۰۰ دلار نوسان داشت. همزمانی این اتفاق با نوسانات شدید نرخ ارز در بازار آزاد منجر به رکوردهای عجیب قیمت سکه و طلا در بازار ایران شد. البته وزن قیمت دلار برمبنای ریال بسیار بالاتر از قیمت انس جهانی طلا است و قیمت سکه و طلا در ایران در سال ۱۴۰۱ که بیش از دو برابر شد به سبب افزایش قیمت دلار است.
بر این اساس، اولین روز کاری سال ۱۴۰۱ هر گرم طلای ۱۸ عیار یک میلیون و ۲۲۹ هزار تومان و سکه امامی ۱۲ میلیون و ۴۰۸ هزار تومان قیمت داشت. با اینحال با نزدیک شدن به ایام پایانی سال هر گرم طلای ۱۸ عیار از مرز ۳ میلیون تومان گذشت و سکه بهار آزادی رکورد ۳۵ میلیون تومانی را شکست که بازدهی بالای ۱۰۰ درصدی را ثبت کردند.
همچنین نگاهی به نیمه نخست سال ۱۴۰۱ نیز نشان میدهد که در سه ماه نخست سالی که گذشت، نرخ هر گرم طلای ۱۸ عیار در راه صعودی قرار داشت و از یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان به یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان در خرداد ماه رسید. پس از این قله و در تابستان سال ۱۴۰۱، طلا کم کم آرام گرفت و باردیگر به نقطه صفر خود در سال قبل برگشت. هر گرم طلای ۱۸ عیار در ۲۸ مرداد ماه، یک میلیون و ۱۰۰ هزار تومان نرخ گذاری شد که کمترین رقم آن در سال مورد بحث بود.

البته در ایام پایانی سال با کاهش فشار از بازار آزاد ارز، قیمت طلای ۱۸ عیار و سکه امامی که به ترتیب قله های ۳ میلیون تومان و ۳۵ میلیون تومان را فتح کرده بودند نزولی شده و طلا به طور متوسط روی قیمت ۲ میلیون و ۲۰۰ تا ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان شناور شد. از آن سو نیز قیمت سکه در مقطعی به کمتر از ۲۴ میلیون تومان رسید.
با این حال با ورود به هفته دوم فروردین ماه ۱۴۰۲ نوسانات مجدد به بازار سکه و طلا بازگشته است. در هفته دوم فروردین قیمت سکه امامی در محدود ۳۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان و قیمت هر گرم طلای ۱۸ عیار ۲ میلیون و ۷۱۰ هزار تومان بوده است.
این در حالی است که هر گرم طلای ۱۸ عیار و سکه امامی در روز پنجم فروردین به ترتیب با قیمت دو میلیون و ۵۵۸ هزار تومان و ۳۱ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان معامله شده بود.
البته باید اشاره شود که بازار تهران بصورت رسمی از روز چهاردهم فروردین ماه آغاز به کار می کند و درحال حاضر معاملات در این بازار بصورت حدودی است؛ بدین سبب طلا و سکه با قیمت های پیش از تعطیلات عید محاسبه می شود.
در واقع زمانی نرخها حالت رسمی به خود پیدا می کند که در بازار معاملات اتفاق بیفتد و بصورت فیزیکی در بازار خرید و فروش و مبادلات صورت گیرد. بدین سان باید منتظر ماند و دید در ادامه مسیر ۱۴۰۲ که احتمال افزایش قیمت انس طلای جهانی به سبب افزایش تنش در اقتصاد جهانی خصوصاً تقابل جدید چین و آمریکا وجود دارد، قیمت ارز در ایران به کدام سمت خواهد رفت و آیا سکه و طلا باز هم افزایشی خواهد شد یا درگیر رکود در معاملات خواهد بود؟

1402/01/14
21:34:19
5.0 / 5
481
تگهای خبر: ارز , بازار , رنگ , سكه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
لینک دوستان شاپ
شاپ SHAAP