تاثیر افزایش نرخ ارز بر صادرات فرش دستباف

تاثیر افزایش نرخ ارز بر صادرات فرش دستباف

به گزارش شاپ، مدیرعامل اتحادیه تعاونی های فرش دستباف، حذف مصوبه تعهد ارزی از فرش دستباف را خواهان شد و با اشاره به وجود 700 هزار بافنده در کشور اظهار داشت: افزایش نرخ ارز و دلار فرصت مغتنمی برای رونق صادرات فرش به کشورهای هدف بود.عبدالله بهرامی در گفت و گو با ایسنا، با اعلان اینکه بیش از ۹۵ درصد فرش دستباف، صادرات محور است، اظهار داشت: سال قبل بالا رفتن قیمت ارز می توانست نقطه عطفی در صادرات فرش دستباف باشد ولی به سبب مصوبه تعهد ارزی صنعت فرش از فرصتی که تحت تاثیر افزایش قیمت دلار به وجود آمده بود، بی بهره ماند.

وی افزود: افزایش نرخ ارز روی قیمت مواد اولیه تاثیر گذار است و یک تهدید شمرده می شود، ولی برای فرش فرصتی بود که از حالت رکود درآید و با قیمت بسیار عالی فرش دستباف را به کشورهای هدف صادر نماییم اما مصوبه تعهد ارزی مانع تحقق این هدف شد.

رییس کمیسیون فرش دستباف، گردشگری و صنایع دستی اتاق تعاون اضافه کرد: باوجود آنکه بوسیله اتاق تعاون ایران موضوع حذف مصوبه تعهد ارزی از فرش دستباف را که موجب کاهش تولید و صادرات فرش دستباف شده پیگیری کردیم اما این اراده وجود ندارد که جلوی توقف آن گرفته شود.

بهرامی با اشاره به خروج تدریجی بافندگان از صنعت فرش اظهار داشت: افزایش قیمت مواد اولیه فرش از یک سو و عدم اختصاص بودجه برای پشتیبانی از قالیبافان سبب رکورد این هنر صنعت شده است.

وی اظهار داشت: قرار بود ۱۲۰۰ میلیارد تومان ردیف بودجه برای صنعت فرش درنظر بگیرند ولی نه فقط پرداخت نشد، بلکه سرمایه گذاری لازم برای تقویت این صنعت نیز انجام نگرفت و تولید و صادرات فرش تحت تاثیر قرار گرفت.

مدیرعامل اتحادیه تعاونی های فرش دستباف درباره ی آمار تعداد قالیبافان در کشور نیز اظهار داشت: هم اکنون حدود ۷۰۰ هزار نفر بافنده در کل کشور داریم و استانهای آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اصفهان، قم، فارس و خراسان رضوی بیشترین تولید کننده و صادرکننده فرش هستند.
1402/01/03
20:22:58
5.0 / 5
316
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
شاپ SHAAP