فونداسیون خانه های زلزله زده خوی ریخته شد

فونداسیون خانه های زلزله زده خوی ریخته شد

به گزارش شاپ، معاون بنیاد مسکن اظهار داشت: 15 واحد که در جریان زلزله خوی تخریب شده بودند به مرحله فونداسیون و گاهی اسکلت رسیده اند؛ تعدادی از مردم هم که واحدهایشان تعمیری بود با رفع نگرانی ها درباره ی استواری بناها وارد خانه های خود شدند. الحمدالله آرامش در منطقه حاکم است.


مجید جودی در گفت و گو با ایسنا اظهار داشت: دولت در هفته ی گذشته تسهیلات ساخت مسکن روستایی برای منطقه ی زلزله زده خوی را ابلاغ نمود. منتظریم تا بانک مرکزی، بانکهای عامل را مشخص و به استان ابلاغ کند.
وی ادامه داد: خوشخبتانه اصل کار شروع شده و ما معطل منابع نیستیم. کمک بلاعوض از منابع بنیاد پرداخت می شود. بنیاد مستضعفان، خیران و دیگر دستگاهها هم مصالح ساختمانی را تامین می کنند. یک شرکت پالایشگاهی نیز قول تامین ایزوگام تمامی واحدها را داده است.
معاون بازسازی و مسکن روستایی بنیاد مسکن اشاره کرد: در مجموع دو زمین لرزه خوی در دی و بهمن سال جاری حدود ۲۱۰۰ واحد احداثی و ۸۰۰۰ واحد تعمیری تحت تاثیر قرار گرفته اند. از هفته قبل شروع واریز کمک بلاعوض به حساب مالکان واحدهای تعمیری را داشتیم. در روستاها فونداسیون ۱۵ واحد ریخته شده و نصب اسکلت هم شروع شده است.
جودی درباره ی وضعیت اسکان موقت مردم زلزله زده خوی اظهار داشت: عمده افرادی که بیرون از منازل خود بودند واحدهایشان خسارات جزئی دیده بود. بخش عظیمی از مردم بابت پس لرزه نگران بودند و وارد خانه ها نمی شدند. با اطمینانی که از استواری بناها دادیم خیلی از افراد در خانه های خود مستقر شدند.
وی مدت زمان تکمیل واحدهای روستایی را سه تا چهار ماه از زمان شروع بازسازی دانست و اظهار داشت: برنامه این است که تمامی ۲۱۰۰ واحد احداثی تا نیمه اول سال آینده تمام شود. تعمیراتی ها نیز انشاءالله حداکثر تا ۲ ماه آتی تکمیل می شود.
معاون بازسازی و مسکن روستایی بنیاد مسکن با اشاره به اینکه سقف تسهیلات و کمک بلاعوض ۴۰۵ میلیون تومان است اشاره کرد: برای مناطق شهری ۳۰۰ میلیون تومان تسهیلات با نرخ سود ۵ درصد و مناطق روستایی ۲۵۰ میلیون تومان با نرخ سود ۴ درصد تعیین شده است. همین طور در شهرها ۱۰۵ میلیون و در روستاها ۹۰ میلیون تومان کمک بلاعوض پرداخت می شود. این موارد علاوه بر سیمان، آهن، در و پنجره، ایزوگام و دیگر مصالح رایگان است که توسط بنیاد مستضعفان و خیران تامین می شود. هم چنین از خیران و مردم عزیز درخواست می نماییم بمنظور تکمیل واحدهای هموطنان زلزله زده کمک های خودرا به حساب صد امام (ره) واریز نمایند.
جودی درباره ی آخرین وضعیت منطقه زلزله زده ی خوی اظهار داشت: الحمدالله کارها خوب پیش می رود و آرامش در منطقه حاکم است.
منبع:

1401/12/12
10:25:19
5.0 / 5
396
تگهای خبر: آرامش , برنامه , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
شاپ SHAAP