پنجم اسفند روز مهندس،

صدور خدمات مهندسی ظرفیتی برای ارزآوری در کشور

صدور خدمات مهندسی ظرفیتی برای ارزآوری در کشور

به گزارش شاپ، طی سال های اخیر مهندسان ایرانی با تخصص و توان فنی خود حضور مناسبی در کشورهای همسایه داشته اند با این وجود در این حوزه چالش هایی وجود دارد که در صورت برطرف شدن آنها میتوان از این ظرفیت برای افزایش درآمدهای ارزی و کنترل بازار ارز استفاده نمود.


به گزارش شاپ به نقل از ایسنا، امروز پنجم اسفندماه مصادف با روز ملی مهندس است. حدود ۵۰۰ هزار مهندس در ایران حضور دارد که با عنایت به رکود نسبی صنعت ساختمان طی یک دهه گذشته، فضا برای فعالیت این نیروهای انسانی متخصص و تلاشگر محدود شده است. این در شرایطی است که در کشورهای همسایه مثل عراق، سوریه، افغانستان و دیگر کشورهای حوزه خلیج فارس، محل مناسبی برای نقش آفرینی مهندسان ایرانی وجود دارد. با اینکه در سال های اخیر مهندسان ایرانی پروژه های خوبی را در کشورهای مذکور اجرا کرده اند، اما هنوز در این بخش چالش هایی وجود دارد.
از محدودیت های بانکی درمورد صدور ضمانت نامه بعنوان یکی از موانع مهم صادرات خدمات فنی و مهندسی یاد می شود. اگر این موانع برطرف شود ظرفیت راه اندازی دست کم ۲۰۰ هزار مسکن در سوریه توسط مهندسان ایرانی در گام اول وجود دارد.
برای ایجاد هم افزایی و ارائه راهکارهای صادرات محصولات ساختمانی و صنایع مرتبط، خدمات فنی و مهندسی، معرفی امکانات و زمینه های همکاری با کشورهای روسیه، چین، قزاقستان، عمان، آذربایجان، عراق، ازبکستان و حوزه CIS اولین گردهمایی آسیایی سازندگان، تولیدکنندگان و صادرکنندگان صنعت ساختمان در مرکز همایش های صدا و سیما برگزار شد.
در این گردهمایی، معاون اجرایی بازرسی شهرداری تهران اظهار داشت: صنعت ساختمان گرفتار فرصت ها و چالش هایی است که قسمتی از این فرصت ها در ارتباط با حوزه مدیریتی در لایه های بالادستی است که خوب عمل می کنند، اما در لایه ها و حلقه های اتصالی که باید به مردم خدمت رسانی سالم داشته باشد، چالش هایی وجود دارد که تجمیع نظرات باعث سازندگی خواهد شد. همینطور باید از ظرفیت های بین المللی استفاده و تعامل نماییم و این را بدانیم که فارغ از همه نگاه های سیاسی و اعتقادی هموطن هستیم و برای ایران با هر سلیقه و نگاهی برای رشد و تعالی آن باید تلاش نماییم.
همینطور رضا تقی پور - عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس - ضمن اشاره به چالش های صادرات خدمات مهندسی اظهار نمود: طبیعتا فعالان این صنعت، فرصت ها و تهدیدهای این محیط را بهتر می شناسند، چون که در میدان درگیر این مسایل هستند. اما از نظر ساختاری، ارتباط های فعالان اقتصادی و صنعت با دولت و ایجاد چارچوب هایی بطور قطع می تواند صاحبان صنعت را در رقابت با رقبا که طبیعتا بین المللی و منطقه ای هستند، کمک نماید. مهم اینست که بتوانیم این ظرفیت ها را با راهکارهای کلان، ایجاد اتحاد و مدیریت کنسرسیوم های کلان با شرکای منطقه بوجود آورده و از این محدودیت ها عبور نماییم.
همینطور امیدرضا ریاحی - دبیر سازمان نظام مهندسی استان تهران - در این همایش اضافه کرد: وقتی به ماده ۱ قانون نظام مهندسی کنترل ساختمان نگاه می نماییم، نظام مهندسی و مجموع قوانین و مقررات و انجمن ها و تشکلات صنفی و حرفه ای در کنار همدیگر قرار می گیرند و در جهت اهداف قانون باید بتوانند زمینه های ارتقای صنعت ساختمان را رقم بزنند و ما این حرکت را در تعامل با انجمن ها در کمیسیون صدور خدمات و روابط بین الملل آغاز کردیم به دنبال برداشت از مراکز و صنف های بین المللی هستیم تا بتوانیم نگاههای مدیریتی، فنی و اجرایی را در صنعت راه اندازی تغییر و ارتقا دهیم.
میثاق سلماسی - رئیس انجمن مدیریت ساخته ها - هم اظهار داشت: با رصد و ارزیابی از مجموعه های تولیدی به این رسیدیم که نیاز داریم جریان متفاوتی ایجاد نماییم و آن چیزی جز هم افزایی در جهت توسعه صادرات محور در قسمت کالا و صدور خدمات فنی و مهندسی نیست. با این هدف انجمن در قسمت خدمات فعالیت دارد و چهار سال است در حوزه بهره برداری، نگهداری و ترویج آن در جهت افزایش عمر سازه های کشور و ایمن سازی ذی نفعان ساخت های کشور فعال است.
منبع:

1401/12/06
13:36:45
5.0 / 5
396
تگهای خبر: ارز , بازار , تولید , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
لینک دوستان شاپ
شاپ SHAAP