در جلسه امروز نمایندگان کارگر با وزیر کار چه گذشت؟

در جلسه امروز نمایندگان کارگر با وزیر کار چه گذشت؟

به گزارش شاپ، نماینده کارگران در شورایعالی کار از برگزاری جلسات پیوسته و مستمر دستمزد ۱۴۰۲ از هفته آینده اطلاع داد و موکول شدن تعیین دستمزد به پس از عید را بعید دانست و به جامعه کارگری اطمینان داد که هر عددی که از سبد معیشت استخراج شود کارگران زیان نخواهند کرد.هادی ابوی در گفت و گو با ایسنا با تشریح جزئیات نشست امروز نمایندگان گروه کارگری با وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار نمود: در جلسه امروز که با حضور وزیر کار و معاون روابط کار برگزار شد، نمایندگان سه تشکل بزرگ کارگری؛ کانون عالی شوراهای اسلامی کار، کانون عالی انجمن های صنفی کارگران و مجمع عالی نمایندگان کارگران شرکت داشتند و یک نشست هم اندیشی بود که در آن مطالبات و دغدغه ها و خواسته های جریان کارگری عنوان شد.

وی افزود: وزیر کار تاکید داشتند که بعنوان وزیر جامعه کار و کارگر باید ارتباط بیشتری با گروه کارگری داشته باشد و در جریان خواسته ها و مطالبات کارگران قرار بگیرد.

نماینده کارگران در شورایعالی کار با اعلان اینکه مباحث در ارتباط با حوزه بازنشستگان و کارگران در جلسه امروز به صورت شفاف عنوان شد، افزود: در این نشست درخواست کردیم که رقم سبد هزینه معیشت خانوار کارگری هرچه سریع تر تعیین شود و تاکید کردیم که باآنکه مزد ۱۴۰۱ افزایش ۵۷ درصدی داشت ولی به سبب اجرای جراحی اقتصادی و حذف ارز ترجیحی تأثیر خویش را از دست داد و شیرینی این افزایش به کام کارگران تلخ شد.
ابوی با اشاره به افزایش هزینه های سبد معیشت کارگران اظهار نمود: یکی از مباحثی که در نشست امروز با وزیر کار بیان کردیم بحث تغییر قیمت کالاها و افزایش هزینه سبد معیشت خانوارهای کارگری بود. سال قبل وقتی سبد معیشت را می بستیم هر کیسه برنج (هندی) که به نرخ دولتی توزیع می شد، ۱۷۰ هزار تومان بود و الان به ۳۵۰ هزار تومان بالا رفته و دو برابر شده است. همینطور در مورد گوشت اعلام کردیم که سال قبل هر کیلو گوشت منجمد که به قیمت دولتی توسط شرکت پشتیبانی امور دام توزیع شد، ۵۰ هزار تومان بود و الان به بیشتر از ۱۵۰ هزار تومان رسیده است که طبعا دستمزد ۱۴۰۲ را تحت تأثیر قرار می دهد.
وی در رابطه با دیدگاه وزیر کار نسبت به افزایش هزینه های سبد معیشت کارگران اظهار داشت: ایشان اعلام نمودند که سبد معیشت را باید استخراج نماییم و تلویحا افزایش هزینه های زندگی کارگران را پذیرفتند. ما تاخیر در اعلام رقم سبد معیشت و به نتیجه نرسیدن جلسات کمیته مزد را مطرح و تاکید کردیم که هزینه سبد معیشت خانوار کارگری باید تا بهمن ماه استخراج می شد که وزیر کار اعلام نمودند چند جلسه پشت سر هم باید تا آخر سال برگزار گردد تا دیدگاه ها به یکدیگر نزدیک شود و بتوانیم تصمیم نهایی را درمورد دستمزد سال آینده بگیریم.
نماینده کارگران در شورایعالی کار با مثبت ارزیابی کردن مواضع وزیر کار نسبت به دستمزد ۱۴۰۲ اضافه کرد: اظهارات وزیر کار و نظرات و مواضع ایشان را در مجموع مثبت ارزیابی کردیم و با عنایت به آنکه چشم امید کارگران به این دولت می باشد، انتظار همراهی بیشتر دولت و کارفرمایان با کارگران را داریم.
ابوی در رابطه با نشست امروز کمیته دستمزد هم اظهار داشت: بعید است که رقم هزینه ماهانه سبد معیشت در نشست امروز کمیته مزد به دست بیاید ولی آنچه مسلم است مباحث جدی تری در جلسه مطرح خواهد شد.
دبیرکل کانون عالی انجمنهای صنفی کارگران با اعلان اینکه جلسه بعدی شورایعالی کار هفته آینده تشکیل خواهد شد، تصریح کرد: ما به دنبال این هستیم سبد معیشت کارگران هر چه سریعتر مشخص شود و هر عددی که از سبد معیشت استخراج شود به جامعه کارگری اطمینان می دهیم که کارگران زیان نخواهند کرد.
او در آخر احتمال موکول شدن تعیین دستمزد ۱۴۰۲ به پس از عید را بعید دانست و اظهار داشت: با عنایت به تاکید وزیر کار از هفته آینده جلسات مستمر و پشت سرهم برای به نتیجه رسیدن مذاکرات دستمزد تا حصول نتیجه و تعیین دستمزد شایسته برای جامعه کارگری برگزار می شود، بنابراین موکول شدن تعیین دستمزد به سال آینده را بعید می دانم.1401/12/03
08:07:52
5.0 / 5
554
تگهای خبر: ارز , جراحی , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
شاپ SHAAP